20.2.2024 | Svátek má Oldřich


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Kolik pohlaví má člověk?

Už na první pohled je otázka týkající se počtu pohlaví nesmyslná. Člověk jako živočišný druh Homo sapiens je přece odjakživa dvoupohlavním živočichem. Každé malé dítě ví, že existuje pohlaví mužské a ženské.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rameš 13.1.2021 10:34

Když jste se slušně zeptal, pokusím se vám odpovědět. Samozřejmě, jde o můj osobní názor.

Nuže, před nějakými dvaceti a více lety jsem absolutně neřešil, kdo s kým a jak sexuje - pokud šlo o jednoho až n dospělých svéprávných jedinců, bylo mi to jedno (a je mi to jedno dosud). Měl jsem bi kamaráda a dalšího vyloženě homo (ne že by to do něj někdo řekl, vypadal spíš jako někdo, kdo se prohání na Harleyi). Postupem času se ovšem začínala objevovat čím dál častěji propagace, někdy až glorifikace sexuálního lišismu (to je takový můj novotvar, znamená to uznání odlišnosti jako automatické pozitivní hodnoty). Patří mezi přirozené lidské reakce, že nemáme rádi, když se někdo činí lepším, než my. Pravděpodobně by bylo možné mávnout rukou a říct si "no tak mají problémy, přejme jim trochu toho zviditelnění". Jenže: jednak je člověk (mne v to počítaje) dosti egoistické zvířátko, druhak všeho moc škodí. Viděl jste homo Cyrana v British National Theatre? Nárůst počtu, zejména pubescentních, osob, které, jak píšete, mají zmatek v genderu, s tím podle mě přímo souvisí - zeptejte se ve školách, kolik takových jedinců za poslední generaci přibylo.

Skutečnost, že heterosexuální partnerství mají také svoje problémy, je zřejmá a tzv. domácí násilí (ať už fyzické, či psychické, často obojí) je pochopitelně odpudivá věc. Nicméně mám pocit, že k němu dochází i v nehetero svazcích a to v míře přinejmenším stejné.

P. Burda 13.1.2021 16:52

Ale fuj Vy zlý. Podezřívat homosexuály z domácího násilí. To oni nedělají. Domácí nasili je lreci, když muž bije ženu. Žena muže zbíti může. Kdyby se branil, tak ji přepere a bude násilník. A když se dá, zasloužil si to. A dva stejného pohlaví mezi sebou nemaji domácí násilí, ale normální rvačku.

J. Jurax 13.1.2021 13:31

"To že jsou mezi námi lidé, kteří nezaviněně mají ve svém genderu zmatek uzná snad i pan Uzel. Je dobré těm lidem pomoci a nezesměšňovat je."

To nesporně. Jenže oni se nesmí zesměšňovat sami. Ono třeba nemocní stižení dospělosti enurézou nebo aspoň inkontinencí mají taky docela dost problémů, ale pochody hrdosti nepořádají a též neprosazují tezi, že počuranost je normální.

J. Elias 13.1.2021 8:18

Krása LGBTV

Vdolky :-) právě jsem se našel...

J. Elias 13.1.2021 8:41

Nebo U jako uzené.

Jsem UV Jednou uzené jednou vdolky, tak vlastně BUV. A co vy?

P. Janoušek 13.1.2021 14:04

A můžou být pod B i bifteky? A tataráky? A Bernard?

D. Stirsky 13.1.2021 7:30

S článkem bych vcelku souhlasil, až na závěr. I já nemiluji bezduché přejímání anglických výrazů. Jenže! V USA někdy kolem let 70. policie občas vybílila GL podnik, přítomné zadržovala, fyzicky i vulgárně je napadala. "A to ne nestydíte? Co by tomu řekli rodiče?" A tak se GL lidé vzbouřili. My se nemáme zač stydět, naopak: Jsme "pride". Nu, a tak to vzniklo. Název je tradicí, značkou, asi jako "královský pivovar", byť u nás království nemáme. PP není jen medii sledovaný průvod: jde o týden nejrůznějších akcí (přednášky, diskuse, filmy, divadla, koncerty). Nyní se třeba začíná mluvit o LGBT seniorech. Neboť každý zblbnut záběry z PP si myslí, že něco jako 90-letá L nebo 85-letý G neexistuje. A když už nic jiného, uvědomte si, že v KT mají své pomníčky i ti "růžoví". Hitler jich pár set tisíc uvěznil a většina skončila jako Židé. Ohavné bylo, že když "růžoví" přeživší chtěli po válce odškodnění, ti ostatní jim říkali: "Ale vy jste tam přece byli oprávněně." Je škoda, že třeba takový Fredy Hirsch (najděte si na WIKI) nemá svoji ulici. Třeba v Terezíně. A gender? I zde platí: oddělovat zrno od plev. Starý Vlk zde kdysi dávno kázal, že ženy jsou od přírody hloupější na matiku - typický genderový stereotyp. Oproti tomu motanice o 40 pohlavích jsou módním bludem.

M. Koutný 13.1.2021 8:11

Pochodovat městem s holou řití a být na to hrdý může jen člověk poněkud nezdravý nebo ten, kdo si sám sebou není jistý a potřebuje sebe i své okolí ujistit o tom, že se rozhodl správně.

D. Stirsky 13.1.2021 8:15

To je vidět, že jste nikdy na PP nebyl. S holou řití tam nebyl nikdo a 1 % vymóděnců (ovšem na ně se zaměřovaly kamery) v nějakých róbách - proti RIU jen slabý odvar. Jinak řečeno: Jeden má sedět doma, zalezlý a být rád, že koncentrák už mu nehrozí.

M. Koutný 13.1.2021 10:12

Ne. Má chodit do práce či školy, do hospody nebo do kina, kam se mu zlíbí. Ale NEMÁ obtěžovat okolí svými intimními záležitostmi. Sex patří do ložnice, ne na ulici. Na to jsou mj. zákony, když už někdo nemá dobré vychování. (Bohužel zjevně platí jen pro někoho.)

A existuje spousta mezistupňů mezi koncentrákem a adorací úchylek. Žádný extrém není dobrý a kyvadlo má tendenci houpat se mezi úvratěmi. Čím více budou lidé nuceni trpět totalitu "menšin", tím větší je nebezpečí, že se naštvou tak, že se rozhodnou pro ty koncentráky.

P. Janoušek 13.1.2021 14:02

A víte pane Koutný, že si to myslím podobně? A dle mého názoru je v tom i správná míra tolerance.

V. Mokrý 13.1.2021 6:58

Část současné společnosti neblbne z hladu, ale z blahobytu, bohužel.

M. Pressl 13.1.2021 16:14

Opakuji, bohužel: Už hodně dlouho nebyla válka. ne že bych ji, probůh, přivolával.

M. Adler 13.1.2021 4:42

Pane doktore, nerad vám to říkám, ale máte v terminologii dost zmatek. Sexuální zaměření či preference je o něčem jiném než jedincova identifikace s určitým pohlavím, a jedincova spokojenost či nespokojenost s určitým, přírodou daným pohlavím. Samozřejmě, že soudobé blbnutí kolem genderu by se mohlo zdát být absurdní, kdyby sebou neneslo také různé (stejně absurdní) výhody, včetně mocenských. V tom máte nesporně pravdu, ale zároveň se dost diskvalifikujete tím terminologickým gulášem.

R. Langer 13.1.2021 5:08

Já jsem z článku nevypozoroval, že by pan doktor něco takového tvrdil. On hlavně tvrdí, že pohlaví jsou dvě, a "jedincova spokojenost či nespokojenost s určitým, přírodou daným pohlavím" na to nemá žádný vliv. Víte, já osobně jsem toho názoru, že pokud o sobě někdo neví, jestli je ženská, nebo chlap, tak to nemá v hlavě v pořádku, a myslete si o mě, co chcete. ;-)

M. Adler 13.1.2021 5:55

Samozřejmě, pane Langer, že si o vás nic špatného nemyslím. Naopak, budu vám odborně přitakat, že ještě v DSM-IV (Diagnosticky-statistický manuál psychických poruch, donedávna používaný v USA a Kanadě, než byl vystřídán ideologicky silně ovlivněným manuálem DSM-5), rozeznával a vymezoval diagnózu Gender Identity Disorder. Z ideologických důvodů DSM-5 se už omezuje jen na "Gender dysphoria." Takže to, pane Langer, máte v podstatě správně. Má kritika se týkala překvapujících terminologických nepřesností v článku pana doktora Uzla. Jednoduše řečeno: cítíme-li se mužem či ženou (a nebo protestujeme-li proti této přirozené, chromozómy 23. páru dané binaritě) se týká GENDER IDENTITY. Souložíme-li raději s partnery stejného nebo opačného pohlaví (nebo v husitském duchu "pod obojí") se týká SEXUÁLNÍ ORIENTACE. Profesionál by, podle mého názoru, ty pojmy neměl zaměňovat.

P. Moravčík 13.1.2021 10:07

Nie je sexuálna orientácia dôsledkom "genderovej identity", pán Adler? Zdá sa mi, že tu zaradením pochybného pojmu gender do pojmu pohlavie, vznikol akurát absolútne nezrozumiteľný chaos v definícii.

P. Burda 13.1.2021 16:38

A nešlo - takhle čistě náhodou - právě o to vyvolat chaos? Dokud to bylo m-f, m-m, f-m, f-f, tak každý věděl, co je. Případně věděl, čím chce být.

Dnes, když "jsem žena, co chce být homosexuálním mužem, který svému partnerovi donesí a porodí společného potomka, jestli mezitím nezjistím, že jsem vlastně muž v tele homosexuální ženy, co nesnáší homosexuály..." chce mít sve vlastní označení pohlaví, pardon, genderu...

Ještě, že mám už jen tu druhou půlku (třetí třetinu) života. Narodit se dnes, tak by moji touhu být pejskem nějaký genderolog zrealizoval - přitom mi šlo jen o to, aby se mě báli ti, kteří mě šikanovali.

M. Adler 13.1.2021 19:30

Pokud jste to skutečně mínil jako dotaz, má odpověď je jednoduchá: NENÍ! A profesionál by to měl vědět a nepřispívat k chaosu v pojmech, což je přesně to, co mi vadilo v článku dr. Uzla.

M. Koutný 13.1.2021 8:12

Bývaly časy, kdy Pepíček, co si myslí že je Anička, měl útulný pokojík hned vedle Frantíka, co si myslí, že je Napoleon.

P. Burda 13.1.2021 16:59

Pepíček - Anička nikomu obvykle neškodí. Pokud Franta - Napoleon nechce bitvu, také neškodí.

Přesto "Napoleony" léčíme, ale "Aničky" ne. Někde je chyba.

Ś. Svobodová 13.1.2021 10:03

Někdy to asi jednoduché nemají. Zmíním nedávno zemřelou novinářku Terezu Spencer. Musela to být opravdu ukrutně naléhavá potřeba, která zapříčinila změnu z průměrného chlapa na nehezkou ženou.

P. Moravčík 13.1.2021 10:08

Poruchy psychiky mávajú nepríjemné následky všeobecne.

Ś. Svobodová 13.1.2021 13:28

Budhisté a hinduisté věří, že je to vzpomínka z předchozí existence. Ti opravdoví trans už se rodí s tím, že jsou ve špatném těle a je dobře, že jim dnešní medicína může pomoct.

P. Moravčík 13.1.2021 13:51

Tak len aby sa nám tu budhisti a hinduisti moc nerozmohli;-). Ale je to fakt vymoženosť, keď sa psychický problém dá riešiť operáciou. Aj keď tá možnosť, že sa zoznámite s celkom peknou ženou, cez svadobnú noci si ju vybalíte... tak ten šok môže byť veľmi nepríjemný.

P. Burda 13.1.2021 17:03

Chci být pejsek! Proč mně nepomohou, ale Béďovi s plnovousem nechají narůst prsa a udělají pipinku?

Cítím se 20letý. Proč musím zůstat starý, ale Brunhilda může být od léta mužem?

To je nespravedlivé! Na mé touhy, přání, pocity... nikdo nebere ohled.

P. Hatina 13.1.2021 4:05

Pan doktor Uzel, to popsal naprosto přesně. Ostatně, když na to příjde, i na tu otázku v rubrice " „sex“ se dalo odpovědět i jinak, "promiňte, ale jsem šťastně vdaná";-D

No a pokud si starší generace vzpomene, jak bravurně tuto informaci dokázala ztvárnit paní Růžičková ve známé scénce z kavárny (kde si dva pánové přeházeli tácky), tak právě o tom nemohlo a nemůže být ani sporu. Ale i tom přece mluvil už nebožtík, doktor Plzák, že právě ten (ta, to?) sex zůstává stejný ale stačí když se trochu zamíchají city mezi více lidmi a jsou z toho štrapáce.. A pokud se dobře pamatuji, určitě tehdy neradit "Evidovat, evidovat, evidovat".. :)))

P. Burda 13.1.2021 17:09

Našli si vymoženost - registrují se. Až nekomu "rupne v bedně" a bude je chtít jakkoli stíhat, dostane poklad - úřední zapis, kdo je kdo.

Pritom u nás platil dlouhá leta zákon, který umožňoval různé právní vyhody v situaci, kdy dva bydleli dost dlouho (tuším víc než rok) ve společné domácnosti. Neregistrovaní, jako důvod stačila třeba společná láska k pivu (guláši, svíčkové, F1, mariáši..)