26.2.2024 | Svátek má Dorota


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Kolik pohlaví má člověk?

Už na první pohled je otázka týkající se počtu pohlaví nesmyslná. Člověk jako živočišný druh Homo sapiens je přece odjakživa dvoupohlavním živočichem. Každé malé dítě ví, že existuje pohlaví mužské a ženské.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 13.1.2021 13:42

No, nevím ... nemůžete přece dítě ovlivňovat svou klasifikací jeho pohlaví a genderu. Omezujete tím jeho nezadatelné právo si vybrat a deformujete jeho psychiku.

Ale zatím se to ovlivňování jen případně odsuzuje, ale netrestá. Jsme teprve na začátku.

P. Burda 13.1.2021 14:40

Vždyť už jsou snahy o označení "osoba, co porodila".

Je mi jedno, s kým kdo večer uléháa vedle koho vstává. Stačí, když jsou na to oba (všichni) přiměřeně staří a rozumní. S gayem ani lesbou na pivo nepůjdu - protože nepiji pivo; na guláš klidně.

Pokud mne ale potrebuje přesvědčovat, že on je normální, nebude ani guláš - přesvědčuje totiž sebe a potřebuje psychiatra.

Š. Hašek 13.1.2021 20:04

R^

Naše vnučka registruje také domácí Mínu (kočku), vypadá to, že bude záhy seznámena s tím, že bude i poblíž nějaký kocour!

Jak to je s kohoutama a slepicema???

R. Meišner 13.1.2021 9:19

pozn. že někdo píše *vědeckou* práci na tato témata by se snad dalo ještě pochopit...ale že je obhájena a schválena někým...to už se moje myšlenky zužují pouze na přemítání, kdo z nich je větší hňup. opravdu zajímavá doba.

P. Moravčík 13.1.2021 9:57

Vedúci práce to má platené...

J. Jurax 13.1.2021 13:19

Obhajoba takové práce taky musí být zajímavá ...

P. Burda 13.1.2021 14:45

Pokud padesátiletému pánovi (ještě může, ale mladí už je v tahu) bude nazorne demonstrovat pětadvacetiletá studentka na sobě samé... Tak proč nezávazně "na čumendu" odmítat?

V případě gynekologie, sexuologie a oborů blízkých (tedy lékařských) by mohlo jít o časté, oblíbené, potřebné... téma. U oborů vzdálených je to na Ludolfovo číslo s koncovkou.

J. Moravec 13.1.2021 9:16

Můžeme si myslet co chceme, cítit se jak chceme, dělat si co chceme. I s tím si příroda nakonec poradí.

T. Hraj 13.1.2021 9:26

Ale nemůžeme nazývat co chceme jak chceme. Nemůžeme říkat, že něco je A a současně neA. Nemá-li se Aristotel obracet v hrobě.

P. Milan 13.1.2021 9:39

I to můžeme.

Neměli bychom ale nutit jiné, aby to dělali také, což se bohužel děje.

J. Moravec 13.1.2021 9:46

Mám na mysli to, pane Hraji, že brambor bude vždy chutnat jako brambor i když ho pojmenujeme jakkoliv.

P. Moravčík 13.1.2021 9:59

Asi to vynáša. Podívajte sa, koľko rôznych názvov má napríklad starý známy Brufen. A tie nové názvy sa oproti starému líšia cenou.

P. Dvořák 13.1.2021 10:33

Ale pořád vás po něm přestane bolet hlava nebo klouby.

P. Moravčík 13.1.2021 10:50

To je pravda, ale za iné peniaze.

P. Dvořák 13.1.2021 11:21

To je obchodní politika. Vy ji směšujete s předmětem zájmu, což je lék proti bolesti.

P. Moravčík 13.1.2021 11:38

Ale nie, ja reagujem na poznámku pána Moravca, že brambor bude vždy brambor:-). Nemá to nič spoločné s predmetom záujmu, ale so snahou vydávať dve rovnaké veci za rozdielne. O nič iné mi nešlo.

T. Hraj 13.1.2021 10:34

Já vím, já tomu rozumím. Chtěl jsem spíš upozornit na absurdní kontradikce právě v rámci gender studies. Jako třeba že homosexualita je vrozená a tudíž neměnná vs. že vše je jen sociální konstrukt či pocit a pohlaví si tak vybíráme každé ráno dle nálady.

J. Jurax 13.1.2021 13:47

Ano. Poradí.

Třeba Járovi Cimrmanovi dlouho tajili, že je chlapeček, aby donosil šatstvo po starší sestře. A jaký z něho vyrostl génius!

Nicméně není dosud prozkoumáno, zda přesto nebo právě proto byl géniem.

P. Čejka 13.1.2021 8:46

Jen věcná připomínka. Barvoslepí (daltonismus, těch je většina) nerozeznají červenou od zelené.

P. Moravčík 13.1.2021 10:01

Áno, príklad so zelenou a modrou patrí k deuteranopii,

J. Hejna 13.1.2021 11:26

Fakt, pane Čejko?

J. Kostelanský 13.1.2021 8:29

Táto gender paveda podobne ako marxistická paveda sami seba označujú ako "vedu", ale pritom odmietajú akceptovať to najzákladnejšie vedecké pravidlo - Status quo. Je jednoduché a hovorí, že platí súčasný stav, pokiaľ niekto nedokáže - pozorovaním, experimentom, výpočtom či inak - niečo iné. Pričom podmienkou uznania dôkazu je zopakovanie rovnakého výsledku vždy, keď sa vytvoria rovnaké podmienky.

Gender princípy nikto nikdy vedecky nedokázal. Naopak, existuje veľké množstvo dôkazov, ktoré ich vylučujú.

Napr. nezmysel o tom, že pohlavie je len sociálny konštrukt, resp. vplyv výchovy. Potvrdí to v podstate každý, kto niekedy vychovával deti. Chlapci a dievčatá majú odlišné preferencie pri výbere hračiek. Dievčatá uprednostňujú "bezpečné hračky" ako sú lopta, švihadlo, bábiky a pod. U chlapcov je naopak - čím je nejaká hračka nebezpečnejšia, tým je atraktívnejšia. Rôzne nožíky, kuše, meče, (stačí kus vetve zo stromu), petardy, lozenie po stromoch, ale aj ich moderné virtuálne náhrady v podobe počítačových hier plných násilia atď. To samozrejme nevylučuje pravidlo, že výnimka potvrdzuje pravidlo. Ale hovorím o štatisticky priemernom chlapcovi a dievčati.

Existuje na to aj dôkaz nad všetky iné dôkazy. A tým je podiel narodených chlapcov a dievčat, pokiaľ však v populácii nedochádza k umelému ovplyvňovaniu počtu narodených dievčat, ako napr. v Indii či Číne.

J. Kostelanský 13.1.2021 8:30

Tento pomer je cca 1,05 ku 1,00 v prospech chlapcov všade vo svete a v každej kultúre. Príroda, evolúcia, Prozreteľnosť /každý nech si vyberie/ skrátka počíta s tým, že mužské pohlavie v mladšom veku zomiera častejšie ako ženské. Či už v dôsledku nebezpečnejších hier, namáhavejšej a nebezpečnejšej práci či vojen. Okolo 40. roku veku sa pomer vyrovnáva a vo vyšších vekových skupinách už dominujú ženy. Čím vyšší je vek, tým väčšia je prevaha žien - možno to vidieť aj na priemernej dĺžke života, ktorá je už žien prakticky všade o niekoľko rokov dlhšia ako u mužov. Vo veku 75+ to už nie sú percentá v prospech žien, ale násobky.

Treba však brať do úvahy, že to nemusí fungovať u menších populácií, napr. v rámci menšej dediny. Čím väčšia skupina ľudí sa porovnáva, tým sú výsledky jasnejšie - optimálne je na úrovni min. štátov.

Zákony pravdepodobnosti sú však neúprosné - ten pomer by mal byť 1:1. Asi ako keď hádžete dokonale vyváženou mincou za rovnakých podmienok, tak čím viac pokusov máte, tým je pomer medzi hlavou a orlom bližší k pomeru 1:1. Malo by to tak byť aj u pomeru medzi narodenými chlapcami a dievčatami. Lenže nie je.

Tieto veci sú samozrejme pod rozlišovacou schopnosťou gender aktivistov. Oni všetky dôkazy prírodné prebijú dôkazom finančným. Že tie ich rôzne "výskumy" sú pohodlným a bezpečných spôsobom obživy.

J. Pokoutný 14.1.2021 9:14

"Zákony pravdepodobnosti sú však neúprosné - ten pomer by mal byť 1:1." Ne nezbytně. V afrických krajích, kde řádili arabští otrokáři, ubývalo žen (do harémů) a kmeny se až do kolonialismu zmenšovaly. Na západním pobřeží, kde tamní náčelníci prodávali do otroctví zejména muže (práce na plantážích za Atlantikem) se nic takového nedělo.

P. Burda 13.1.2021 16:07

Mel jsem kdysi spolužačku, vrstevnici, co mě ucila lezt na stromy a prala se místo mne - já jí radil s úkoly. Ona byla trochu živější děvče, já pod matčinými zákazy. Oba mame své rodiny - já s jinou, ona s jiným.

R. Tichý 13.1.2021 8:29

"Vzdelanci z oboru gender" se bohuzel velmi snadno uzivi ve statni sprave u soudruzek Marxove Leninove nebo Malacove. Zrovna tak v neziskovkach "Boj za spravedlivejsi telocvicnu". Vse platime my. A proc?

Protoze politici nemaji odvahu je odbyt a media, krera jim zajistuji pozornost, jsou obsazena jejich priznivci, kteri se vydavaji za "novinare".

J. Roškota 13.1.2021 8:21

To že jsou mezi námi lidé, kteří nezaviněně mají ve svém genderu zmatek uzná snad i pan Uzel. Je dobré těm lidem pomoci a nezesměšňovat je. Ona je to pro ně psychicky velmi obtížná situace. Proč se to ale pro mnohé "normální" stalo takovým tématem? Často se ohánějí obranou tradiční rodiny. Myslím že v zemi kde se rozvádí 40% manželství a domácí násilí není nic neobvyklého bychom se měli soustředit na celospolečensky důležitější věci.

P. Dvořák 13.1.2021 10:31

Lidé, kteří nezaviněně mají ve svém genderu zmatek a veřejně tím provokují, se zesměšňují sami.

Řeknu to jinak: Gayové, lesbičky, transsexuálové . . . . . atd. mně vůbec nevadí a nemám s nimi společenský, jazykový ani jakýkoliv jiný věcný problém.

Ovšem když začnou pochodovat městy, nahrazovat prvomájové průvody a zastavovat dopravu, jsou to pro mě zasraný buzny.

V. Kolman 13.1.2021 13:18

Vidím to pane Dvořáku podobně jako vy.

Já také nepořádám pochody "hrdosti" na to, že jsem heterosexuál (že se mi líbí ženy). Ať jsou stejnopohlavníci rádi, že už nejsou za svojí (nezaviněnou) 4% odchylku usmrcováni, žalářováni, či jinak pronásledováni - to si opravdu nezaslouží. Ale "chlubit" se svojí odlišností a otravovat jí své okolí........ Proč? Komu a čemu tím prospějí?

P. Burda 13.1.2021 16:47

Ti, kteří jsou se svou orientací spokojení, se neprojevují. Ti, co řvou pod okny, chtějí slyšet od nás, že jsou normální - protože oni sami tomu nevěří.

Být jiný je normální! Nevěřit si je na psychiatra. Ti, co o nich nevíme, si nezaslouží jakékoli znevýhodnění. Ti, co řvou v průvodu hrdosti, potřebují léčení - ne sexuality, ale vnímání sebe sama.