20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Kněz s černou duší

Snad smyslu zbavený katolický kněz Tomáš Halík se opřel do Dominika kardinála Duky kvůli tomu, že spáchal spolu s vedením České biskupské konference kandidaturu ekonomky Hany Lipovské na členku Rady ČT.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Moravcová 1.6.2020 11:39

Proč by pan kardinál nemohl mluvit s prezidentem a stýkat se s kýmkoliv?

M. Valenta 1.6.2020 11:47

Kdyby přitom paní Moravcová zastával zájmy církve, tak by bylo vše v pořádku.

M. Moravcová 1.6.2020 12:11

Ale ono je to kdykoliv v pořádku.

P. Brich 1.6.2020 14:22

Vy víte, že nezastával? A ve Vatikánu už to vědí také?

F. Navrátil 1.6.2020 9:16

Tady přece nejde o nějaký veřejnoprávní statut České televize. Tady se bojuje o nekontrolovatelnost sedmi miliard korun koncesionářských poplatků. Majitelé ČT se nebojí, že by jim snad Lipovský kontrolovala zpravodajskou vyváženost. Ona ale chce kontrolovat začerněná místa ve fakturách! Tím by se mohl zhroutit celý feudální systém, ve kterém si panstvo nekontrolovatelně přivlastňuje finance, příživníci, slouhové a drábové ohýbají hřbety za vysoký plat a koncesionářstí nevolníci musí platit, ať už se jim to líbí nebo ne.

A. Renjascu 1.6.2020 9:41

Obávám se pane Navrátile, že jste přesně popsal o co vlastně jde. Chceš-li najít skutečné důvody, hledej tok peněz a protože tento tok je momentálně začerněný, proto ta panika.

J. Šebek 1.6.2020 9:51

Přesně tak. Vždy a všechno je o penězích.

K. Zelený 1.6.2020 10:18

I vy máte vždy a všechno jen o penězích? Vztahy, přátelství, lásku, zdraví, rodinu, ... smutné!

J. Šebek 1.6.2020 10:47

Nevím proč do toho motáte mě.

K. Zelený 1.6.2020 11:08

Protože píšete, že "Vždy a všechno je o penězích." Ledaže byste se sám považoval za výjimku ze všech a vaší existenci za výjimku ze všeho.

P. Grigar 1.6.2020 11:15

.. peníze opravdu hrají roli ve všem. Záleží jen na každém z nás, jakou tu roli jim přisoudí.

A v životě není malých rolí.

K. Zelený 1.6.2020 12:24

Kde v "Vždy a všechno je o penězích." vidíte nějaké role?

K. Zelený 1.6.2020 10:16

Začerněná místa ve fakturách? A začerněné je co? Částky, kupující? A jak a komu se takové začerněné faktury proplácejí?

A. Renjascu 1.6.2020 10:56

Začerněné jsou (smlouvy i faktury) částky jinde příjemci ... Pokud vám to u TV, která se deklaruje jako veřejnoprávní nevadí, tak je to zvláštní. Vše co jede bez kontroly se časem zvrtne. Jinak otázka ČT není o rodině, přátelích, zdraví a.t.d, je to o "povinně" poskytované službě, kde finance rozhodně hrají roli, obzvláště pokud jsou tyto finance vymáhány zákonem. Je to stejné jak s daněmi, pokud máte pocit, že začernění je OK, tak tento postup můžeme doporučit i dalším státním a obecním institucím včetně vlády. Doufám, že si uvědomíte, jaký nesmysl schvalujete, slovo kontrola není synonymem slova ovládání

K. Zelený 1.6.2020 11:12

Jako člověka živícího se obchodem mě zajímá, jakým způsobem a komu lze proplatit fakturu se začerněnou částkou a příjemcem. Pokud mi tohle dokážete vysvětlit, můžeme se třeba podívat na to další, co jste v odpovědi na tuto jednoduchou otázku nesouvisle nahromadil.

A. Renjascu 1.6.2020 11:29

Obávám se, že si hrajete na nechapajicího a reagujícího velmi selektivně. Také jsem cca 10 let působil v obchodě a proplacení faktur byla jedna z mých častých činnosti, ale o to přece v ČT nejde, problém s ČT není ten, že začernuje smlouvy a faktury určené k proplácení či k podpisu, ale, že začernuje smlouvy a faktury určené ke kontrole. Doufám, že jsem to napsal dosti srozumitelně i když předpokládám, že i můj předchozí příspěvek jste pochopil, jen jste nechtěl připustit, že tým, kterému fandíte trochu fauluje. U fotbalu či hokeje je to celkem jedno, ale u veřejných věci je tento váš postoj nebezpečný a přiznám se, že pro mě i nepochopitelný, protože se domnívám, že i člověk, který fandí ČT by měl mít zájem na tom, aby tam bylo vše OK.

K. Zelený 1.6.2020 11:51

Držme se jednoduchého: Začalo to tvrzením, že se v ČT začerňují faktury. Vy tvrdíte, že až poté, co jsou proplaceny. Takže se jako proplatí a pak vezme prokurista černý fix, začerní je a založí do šanonu? A pak přijde kontrolor, uvidí začerněnou fakturu a stane se co?

J. Jelínek 1.6.2020 12:12

Co? Prů.er jak mraky, co jiného. Navíc se účetnictví vede i v elektronické formě a tam se můžete pokoušet "začerňovat" co chcete., plat prtný. Nevím kdo přišel s touhle blbostí o "začerněných fakturách".

K. Zelený 1.6.2020 12:22

Vy to víte, já to vím, každý, kdo kdy přičuchnul k účetnictví to ví, třeba to někdy dojde i Navrátilovi, Šebkovi, Renjanescuovi, Grigarovi et consortes.

A. Renjascu 1.6.2020 13:06

Začalo to tím, že jsou začerněné toky peněz, což dle informací médií se opravdu stalo. Nepochybuji, jak jsem uvedl výše, že ve "vnitřním" registru včetně PC tyto dokumenty obsahují veškeré údaje, ale opět jak jsem uvedl výše nejsou tyto dokumenty přístupné pro kontrolu veřejnosti, což se týká i platů. Předpokládám, že víte o povinnosti zveřejňovat smlouvy, faktury a objednávky nad 50000,- Kč pro státní a veřejnoprávní instituce, územně samosprávné celky, státní podniky, právnické osoby, v nichž má většinovou majetkovou účast stát nebo územní samosprávný celek. ČT není soukromá firma, ale subjekt povinně vymáhány a placený vlastníky TV či přístroje umožňujícího tento signál zpracovat. Jinak pokud za celá léta co děláte jste nikdy neposkytl třetí straně ani k nahlédnutí začerněnou fakturu či smlouvu, tak to je trochu zvláštní, ale občas se to holt stává i když to nevíte. U soukromé firmy se to ovšem na rozdíl od ČT dá pochopit.

K. Zelený 1.6.2020 13:25

Držte se fakt: "Ona (Lipovská) ale chce kontrolovat začerněná místa ve fakturách!". Účetnictví nikoho není přístupné "pro kontrolu veřejnosti" ale zákonem definovaným kontrolním orgánům. V případě ČT je to Rada - viz zákon č. 483/1991 Sb., par. 8 odst. c a par. 8a.

A. Renjascu 1.6.2020 15:01

No konečně jste to pochopil, protože přesně o tom byl první příspěvek pana Navrátila v 9:16 a moje reakce v 9:41. Celý problém je o tom, že pro veřejnost, která si to platí, jsou tyto informace utajovány a do teď byly přístupné jen pro kluky co spolu mluví i když tomu většina nerozumí (myšleno finančním tokům a hodnotě sluzeb) a najednou jim do toho vlítla holka co s nimi moc nemluví, ale zato tomu rozumí, proto ten řev. A pokud Vám nevadí, že nevíte co se děje s financemi plátců TV, tak asi disponujete typem víry, která jiným chybí. Možná znáte důvěřuj, ale prověřuj a nebo se v kšeftu spoleháte na systém bez kontroly či s kontrolou zájmových stran?

K. Zelený 1.6.2020 15:54

Nu, myslel-li to Navrátil takto pak nechápu, proč psal nesmysly o začerněných fakturách.

Takže on i vy jste stoupenci názoru, že chová-li se ČT přesně podle ducha i litery zákona, dle kterého je zřízena, není to pro vás dostatečné. Nebo snad, nedej přírodo máte povědomí o nějakých nezákonnostech? To byste to už asi museli hlásit, ne? A odkud víte, že tomu většina nerozumí? Nepřehlédl jste v zákoně o ČT existenci dozorčí komise odborníků na kontrolu hospodaření ČT? Takže shrnuto: ČT je kontrolována v souladu se zákonem a že nezveřejnění platu Václava Moravce je v souladu s ním je smůla vaše a vašich soudruhů.

A k té děvence, co měla před zvolením plná ústa kontroly hospodaření ČT si předčtěte, co tvrdí po zvolení - jak je pro ní důležitá objektivita, vyváženost, pluralita, informace, názory, svoboda, blablabla...o ekonomice ani ň.

A. Renjascu 1.6.2020 17:09

Zkuste si tu diskuzi přečíst postupně znovu a snad konečně pochopíte o čem to je. Soudruha si nechte od cesty, protože nevím jak vy, ale my jsme si doma těch návštěv pánů s plackama v kapse užili dostatečně včetně odnášení věcí, které údajně nebyly naše. Buď jste v té době nežil a teď plkáte kecy, které jste se dočetl někde v Blesku a nebo jste v nich žil a možná jste byl jedním z těch co k nám chodili, protože přesně takové myšlení měli. Doufám, že hospodaření ve vaší firmě probíhá stejným způsobem jako v ČT. A k té děvence: Co vám tedy vadí, že bude kontrolovat hospodaření a nebo objektivitu a vyváženost.

Pokud jde o zveřejnění platů, tak mi to "může" být jedno jelikož to neplatím, neb již více než 20 let Tv přístroj nevlastním. Pokud Vás to uklidní, tak příčinou jeho odstranění nebyla přímo ČT, ale přiblblé estrády a opakované či béčkové filmy. Dnes bych si přijímač klidně pořídil místo monitoru, ale platit za něco co nevyužívám a ani využívat nebudu nechci. Pokud už vedu diskuzi o ČT, tak proto, že mi vadí, že sedm miliard proteče jen tak a koncesionáři ani nemají nárok zjistit kam. A i když se zřejmě o sobě domníváte, jak demokraticky bojujete za nezávislost ČT, tak možná by se váš názor změnil, pokud by tato televize místo povinně podpory Eu "hodnot" podporovala třeba konzervativní názory, pak by vás ty prachy a nezávislost možná začali zajímat trochu jinak. Jinak kontrola podle zákona není kontrola veřejnosti a pokud někomu vadí, že se do rady dostal někdo s jiným názorem, ač nemá faktickou sílu změnit jakkoliv směřování či obsah, tak je to dost divné, proto jsem zmiňoval ty prachy a tok peněz.

K. Zelený 1.6.2020 19:17

Božínku tolik slov a tak řídký obsah! Od samého počátku je mi jasné co jsem už napsal v minulém příspěvku: Jste stoupenec názoru, že chová-li se ČT přesně podle ducha i litery zákona, dle kterého je zřízena, není to pro vás dostatečné. To je ovšem jen a jen váš názor, který například já a jistě mnoho jiných lidí nesdílí a přesvědčovat o jeho správnosti výmysly není k ničemu. Musíte vybírat a volit politickou stranu, která vaší představu o veřejné kontrole prosadí do zákona.

Zbytek je ten

ČT je kontrolována v souladu se zákonem a že nezveřejnění platu Václava Moravce je v souladu s ním je smůla vaše a vašich soudruhů.

K. Zelený 1.6.2020 19:23

Sorry, uklik. Pokračování je:

K vašim dálkovým soudům o mně, mé minulosti a názorech na to či ono je zbytečné se vyjadřovat, to je ten váš řídký ... obsah.

Snad jen k vašemu štětění se nad starobylým českým slovem soudruh, které komunisti zdiskreditovali - soudruh je člověk, se kterým se družíte, ve vašem případu co do názoru na nutnost "veřejné kontroly" ČT.

A. Renjascu 1.6.2020 21:10

Zkusil jsem to, nepovedlo se, no nic i to se stává. Pokud nepomohlo si přečíst diskuzi od 9:16, tak zkuste třeba nějakého učitele ČJ, nedělám si moc iluzí, ale šance tu je. Nevím proč do diskuze taháte pana Moravce, snad je pochopitelné, že když nemám TV, tak toho pána neznám (byť samozřejmě vím o koho jde). Diskuze se vedla o existenci veřejné kontroly a s tím plat jednotlivce souvisí v tomto kolosu dost nepřímo a rozhodně to nebude ta kritická částka. Žel lidé vašeho ražení disponují totalitním způsobem myšlení a nejsou schopni opustit myšlenkové šablony v kterých žijí, soustředí se na detail, který si zvolí, ale unikne jim smysl debaty. Vždy jsem se domníval, že diskuse slouží k hledání pravdy, spravedlnosti a nejlepšího řešení, ale (neberte si to osobně) zda se, že pro vás má hodnotu jen jako cesta k prosazení vlastního názoru. Zdá se, že jste ten typ člověka, který vyhraje bitvu, ale ztratí válku, vyhraje hadku, ale ztratí vztah a vyargumentuje detail, ale ztratí celkový obraz. Můžete být dál fanouškem čehokoliv, ale i tak zůstanu přesvědčen, že jak lidské činnosti i organizace (a to samozřejmě neplatí jen pro ČT) bez skutečné kontroly mají sklon ke "korupčnímu" jednání a neefektivnosti. Snad jste také spokojen s kontrolou investičních dotací Agrofertu, protože ty také probíhají dle zákona a EU již uvolnila všechny sporné částky. A rádoby chytré poučky o soudruzích na tom nic nemění, za svůj život jsem si jich užil až až. Až budete někdy sedět mezi hodným a zlým pak můžete plkat o soudruzích, ale to v tomto režimu nezažijete, tenkrát takoví frajeři co se smáli policii neměli dlouhou životnost.

P. Grigar 1.6.2020 11:19

.. vy se pokoušíte o diskusi se Zeleným? Tož hodně zdaru a hlavně pevné nervy. To já bych raději šel dělat něco smysluplného, třeba vyvézt před dům popelnici, ve čtvrtek je u nás svoz.

A. Renjascu 1.6.2020 21:33

Měl jste pravdu, ale aspoň jsem to zkusil :)

F. De Winter 1.6.2020 9:08

Pravda a Láska se nám odkopala a ukázalo se, že je to jen převlečená prachobyčejná lež a nenávist.