Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Kněz s černou duší

Snad smyslu zbavený katolický kněz Tomáš Halík se opřel do Dominika kardinála Duky kvůli tomu, že spáchal spolu s vedením České biskupské konference kandidaturu ekonomky Hany Lipovské na členku Rady ČT. Nejspíš taky zaslal stížnost Bohu Všemohoucímu, že dopustil, aby ve Sněmovně byla vcelku s převahou do této rady zvolena. Nechci se už zabývat obsahem jeho hanopisu, protože tím se už zabýval ve svém úvodníku Ondřej Neff, ale stejně trefně i jiní. Nebudu se ani už víc zabývat trapnými výkřiky majáku pravé demokracie u nás, Miroslava Kalouska, na půdě parlamentu i na asociálních sítích, kde je jako doma. Budu pevně a neochvějně doufat, že katolická církev, jako instituce dva tisíce let stará, a Vatikán jeho avizovaný odchod přežijí a že si Svatý otec nehledá hák, na kterém by si to rovnou hodil.

Zajímavá na tom všem a hodně neblahá je role pátera Tomáše Halíka, který se z člověka v disentu v době vlády jedné strany změnil v člověka, který zcela propadl opačnému extrému, kdy se stal bezvýhradným obdivovatelem EU bez ohledu na její neblahý vývoj v letech po vcelku psychologicky násilném protlačení Lisabonské smlouvy.

Jeho roli demagogického liberálního katolíka (to je ale samo o sobě už dost šílené spojení, než aby to mohla být pravda) jsem si uvědomil, když jsem náhodně přečetl v magazínu Lidových novin Pátek z 29.5. Tam herečka Pavla Beretová, kterou, poctivě přiznávám, neznám, protože nesleduji české detektivní seriály, kde jak sama s trochou ironie uvádí jde z jedné role do druhé, se na dotaz redaktora zmiňuje o víře. Uvádí, že chodí nejčastěji k Nejsvětějšímu Salvátorovi, kam Tomáš Halík zve na Popeleční středu umělce, dělá jim popelec a mluví o tom, co je pravá kultura a náboženství a co je naopak falešné. Tomáš Halík je pastýř, co pase své ovečky a jejich myšlení ovlivňuje jedním, tím jedině správným směrem, protože on ví, co je pravá kultura, co je pravé náboženství a co je falešné. A jak vidno, úspěšně. Tak trochu vymývat mozky v kombinaci s těžkou demagogií, když jde o katolickou konzervativní ekonomku, to nedělá Tomáši Halíkovi žádný problém.

Myslím, že Tomáš Halík není pravověrný katolík a jeho boj s Dominikem Dukou, který zastává zjevně názor, že je to instituce, která se v dobách tekuté současností nemá měnit podle převažujících nelibých větérků, je toho jen kolaterálním důkazem. Katolická církev přežije i takové cizorodé ložisko ve svém těžce zkoušeném těle. Jsem si tím jist. Štěstí, že by Tomáš Halík opustil řady katolických kněží a zkusil to jinde jako pastor křehkých, snadno ovlivnitelných duší, katolickou církev nepotká. Ani to jako Miroslav Kalousek, jeho duchovní souputník, neavizuje. Bude tedy dál temně jedovatý a dojemně starostlivý o osud demokracie. To vše v situaci, kdy je zjevné, že demokratické fungování institucí zatím ještě nepochopil a vzhledem k jeho věku ani nelze očekávat, že je kdy pochopí. Tedy opravuji se, on chápe demokracii za naplněnou, pokud se věci hýbou a dějí tak, jak si přejí Tomáš Halík a Miroslav Kalousek. Tomáš Halík je sice formálně kněz, ale s černou duší plnou zloby a nenávisti. Hrozná kombinace.

Jeden by nevěřil, jakou paseku po několikaměsíční mediální štvanici proti nim napáchá na duších pravověrných demokratů volba dvou kritických osob (Lipovská a „Xaver“ Veselý) do patnáctičlenné Rady Č’T. Jak to řekl Ondřej Hejma nedávno na XTV: Svět se obrací v něco nepěkného. A přitom se stalo jen to, že až bude za tuším dva roky volba nového šéfánka ČT, té naší veřejnoprávní bedny, která je jednoznačně všechno jen ne nestranná a objektivně informující, nedopadne volba 15:0, jako posledně v té správné, demokraticky homogenní radě. Svět se bude dál otáčet, jak má, nikdo nezahyne a veřejnoprávní bedna jako těžkotonážní samohyb ještě dlouho popluje dál stejným směrem, než se možná něco pohne k lepšímu. Ale trocha neklidu v managementu ČT už teď nemůže škodit ani nám, ani jejich peristaltikám.

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Ondřej Neff
23. 7. 2024

Co by se stalo, kdyby se Crooks trefil? Tak především bychom měli jinou ikonickou fotografii...

Václav Vlk st.
23. 7. 2024

Stačí číst „západní“ noviny a weby a najdete tam milion úvah o tom, proč jsme tam, kde jsme, jak z...

Tomáš Zdechovský
23. 7. 2024

Hnutí ANO už stačilo vynaložit mnoho energie v přesvědčování veřejnosti o tom, že vůbec není...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

Lidovky.cz, ČTK
23. 7. 2024

Jako kandidátku na francouzskou premiérku navrhne levicový blok Nová lidová fronta státní úřednici...

Miloslav Novák
23. 7. 2024

Sparťanští fotbalisté do kvalifikace o Ligu mistrů vstoupili vítězně. V úvodním utkání 2. předkola...

jhr Jan Hron, ČTK
23. 7. 2024

Kamala Harrisová vidí souboj s Donaldem Trumpem jako volbu mezi svobodou a chaosem. Americká...

Lidovky.cz, ČTK
23. 7. 2024

V neděli 21. července 2024 dosáhla celosvětová průměrná teplota nejvyšší hodnoty od začátku měření...

inc Lubomír Světnička
23. 7. 2024

Je to přesně 129 let od narození legendárního generála Františka Moravce, jednoho z nejvýraznějších...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz