16.4.2024 | Svátek má Irena


SPOLEČNOST: Když hloupost kvete

6.7.2019

Tak zvláště citlivým a celkovým životem vybraným umělcům vadí, že jedním ze sponzorů MFF ve Varech je také Česká zbrojovka z Uherského Hradiště. Já je chápu, jsou to lidé múzičtí, kterým nade vše jde o krásno, jsou citliví, svými osobními rodinnými poměry jsou nám všem vzorem. A když vidí, že takoví lotři, jako jsou šéfové zbrojovky, dávají peníze mimo jiné na to, aby si mohli pošupačit po červeném tépichu a mohli rozdávat své rozumy, jsou z toho celí divocí.

Když jsem si přečetl jména pod tím slintem, ničemu jsem se nedivil, snad jen jméno Zuzany Krónerové mě zarazilo. Je dost zkušená a zralá na to, aby se nechala zblbnout k takové slaboduchosti, ale bohužel.....

Úsměvné je, že se ty citlivky odvolávají na závěry Amnesty International, mezinárodního spolku, který má více než pochybnou pověst, pokud jde o věrohodnost svých závěrů. AI je nedůvěryhodná organizace a kdokoli věří v její závěry a prohlášení, pak postrádá to nejdůležitější: schopnost vyhodnocovat věrohodnost zdrojů informací.

Zbrojovka je více než úctyhodná firma s ohromnou tradicí, zaměstnávající špičkové strojaře a zbrojaře a zaměstnávající velké množství pracovitých lidí po celé generace spojených s podnikem, který mají rádi. A že vyrábí zbraně? Nevídáno. Je o ně zájem, tak proč ne. Kdo vyrábí biče, také nemůže za to, že jimi někdo může trápit zvířata nebo lidi, a kdo vyrábí šampaňské, také nemůže za to, že si jím prolévají naše umělecké citlivky hrdla, když je to zadarmo. Tam ovšem našim rozjitřencům nevadí, že Moët & Chandon je také sponzorem, a přitom je výrobcem alkoholických nápojů, té hrozné metly lidstva, stejně jako jim nevadí Phillip Morris, producent další metly, například. Zbrojovce tedy díky.

Když je někdo hloupý, je to smutné, ale dá se s tím žít. Když je někdo hloupý, ale otravuje s tím jiné, z kterých na druhé straně má prospěch (MFF KV), potažmo veřejnost, je to česká tragédie. Mám radost ze suchého vyjádření vedení MFF a elegantního zkušeného postoje Jiřího Bartošky, když odmítli tuto pitomost. Bartoška jednou bude mít ve Varech (jak doufám) pomník, do té doby to bude muset se svými hloupými kolegy nějak vydržet. I když, jestli dodrží ta cháska slovo, že příště nepřijedou, pokud špinavé peníze Zbrojovky budou nadále kazit dobré jméno české kultury, uleví se jak řediteli MFF, tak i všem ostatním. Je to elegantní způsob, jak se těchto lidí zbavit. Bohužel, sejdeme se s nimi určitě ještě na Letné a to bude také výživné.

Do stejné kategorie patří také atak na skvělý fesťák Colours of Ostrava, kde je letitým sponzorem skupina Agrofert. Nedávno se pokusila trapně pogrilovat mimořádně schopnou šéfovou festivalu Zlatu Holušovou na ČRo Plus Barbora Tachecí a dostalo se jí trefné odpovědi: nikomu neprospěje, když odkopne, ať je důvod jakýkoli, své osvědčené sponzory. To už se nevyplatilo mnohým daleko větším festivalům. K tomu jen dodávám, že vděk je skvělá zásadní vlastnost, když je za co. Chtěl bych vidět ty magory, co jim vadí sponzoring Agrofertu nebo špinavého ČEZu, jestli by si koupili vstupenky za vícenásobnou cenu. Nekoupili.

Případ kritiky sponzorů MFF v Karlových Varech a Colours of Ostrava je důkazem, že hloupost kvete a nedá si pokoj.

A takhle my tady žijeme.