29.2.2024 | Svátek má Horymír


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Henry 15.10.2008 8:35

pěkný článek. Ale nerozumím tomu,

odkdy je středoškolský učitel profesorem?

ilík 15.10.2008 8:45

Re: pěkný článek. Ale nerozumím tomu,

odedávna se všichni nazývají "středoškolský profesor". Na rozdíl od vysokých škol, kde se jimi stane jen (většinou?) učitel s přednáškovou, vědeckou a publikační činností.

Henry 15.10.2008 9:33

Re: pěkný článek. Ale nerozumím tomu,

cítím jen potřebu sdělit, že užívat akademický titul profesora je v případě středoškolského učitele nepatřičné a jestli je takto všichni titulují "odedávna", není to správné. Jinak bych musel kvůli rovnosti doplnit ještě titul "základoškolský profesor", neboť učitel na základní škole má stejné vzdělání.

Chris Kelvin 15.10.2008 10:03

Re: pěkný článek. Ale nerozumím tomu,

Vždycky jsme na gymnáziu své učitele oslovali pane profesore, paní profesorko. Pardon, tenkrát ještě soudruhu profesore, soudružko profesorko. Pane a paní se dalo bez rizika říkat jenom tak polovině z nich :-)

ZW 15.10.2008 10:09

Re: pěkný článek. Ale nerozumím tomu,

Středoškolští učitelé nepoužívají žádný "akademický titul". Zaměňujete tradiční oslovení (které může být zcela libovolné) s vysokoškolským vědeckopedagogickým titulem daným zákonem. Studenti gymnázií mohou své učitele klidně oslovovat třeba "brouku", na to žádný předpis neexistuje. Proč by je tedy nemohli oslovovat "pane profesore"?

Ivan Nový 15.10.2008 10:22

Henry,

u nás je taková tradice. Tečka.

Hrad 15.10.2008 8:52

Re: pěkný článek. Ale nerozumím tomu,

Profesor "P"a "p". I zaklínadlo nazývané první republika to tak uváděla. Ještě používala termín podučitel, to je pro mě dnes "bac". Rozdí nebyl jen v označení, ale především v platu. A vůbec. Uklizečka na střední škole 75 Kč za týden. Ředitel 4 120 Kč(před zdaněním) za měsíc. Profesor 3 860 před zdaněním, sekretářka 400 za měsíc. Podučitel 1 012 Kč(rok 1938). Ředitel na škole, o které je tato zmínka vedl mimo jiné sbírky profesorské knihovny. Dnešní (někteří) manžeři  do knihovny nevstoupí jak je rok dlouhý. Co by tam dělali, oni přece ví a mají správnou legitimaci. Tento zaužívaný stav změnili až bolševici, kterým nemohou "znalci" z NP přijít na správné jméno, a ke kterým s tím svým modrým mozkem patříš také ty. Tak jim místo toho aby jsi jim spílal, poděkuj. Udělali to v rámci svého boje proti rovnostářství??, nebo za rovnostářství?!!!    

Blake 15.10.2008 15:55

Re: pěkný článek. Ale nerozumím tomu,

Nějak se vám to motá. Dnes manažeři  v soukromých firmách (obzvláště zahraničních) obvykle nepotřebují "správnou legitimaci", aby místo získali. Jiná věc je, že na vedoucích místech často sedí lidé, kteří se tam dostali už v dobách, kdy se bez "správné legitimace" nedalo dělat nic. 

Hrad 15.10.2008 17:27

Re: pěkný článek. Ale nerozumím tomu,

Mluvil jsm o současných ředitelích na školách. Firmy různého zaměření a jejich manažery neznám. A to co znám, je pouze z vyprávění. Z vyprávění pracovníků střední kategorie. To zde ale nekomentuji. Znám však  jednu školu, která je soukromá, a vyjímečná: http://www.porg.cz/liben/ucebni.html 

Jste romantik. Syn mi vyprávěl, jak jim, absolventům střední školy na maturitním večírku na rozloučenou, ředitel školy rozdával CD s voličským progranmem ODS. Kluci z něj měli "srandu". Já již menší. Tito lidé(schválně používám množné číslo) s hlavou neposkvrňenou vědomostma a se správnou politickou orientací jsou díky svému věku- čtyřicátníci - těžko spojitelní s komunismem. Tak se vraťte na zem. Létají jenom čarodejnice, nebo lidé po "šlehu LSD". Termín "manžer výskytu" však pochází z prostředí, o kterém píšete. Nevím proč zde vzniklo. Jistě jste pochopil, že se snažím třeba se mi to zcela nedaří, nepaušalizovat.

ZW 15.10.2008 9:31

Re: pěkný článek. Ale nerozumím tomu,

Oslovení "profesor" je tradičním oslovením středoškolského učitele. Nepleťte si ho s vysokoškolským titulem "Profesor".

Henry 15.10.2008 10:11

Re: pěkný článek. Ale nerozumím tomu,

dle odkazu z Wikipedie /níže/ je zřejmé, že bychom měli takto titulovat úplně každého učitele /učitel v autoškole, učitel šermu, atd./ nebo jen toho komu titul opravdu přísluší. Osobně se domnívám, že se jedná o seriózní akademickou hodnost a titulování středoškolských učitelů ji znevažuje.  

Titul profesor je vědecký titul vysokoškolského pedagoga, nejvyšší vědeckopedagogická hodnost. V přeneseném smyslu pak označuje libovolného učitele, termínem profesor se oslovují někteří učitelé na střední škole, třebaže dané hodnosti zpravidla nedosáhli. Profesorem se stává kandidát, docent, po úspěšném profesorském řízení na základě rozhodnutí akreditační komise a vědecké rady dané vysoké školy. U vysokých škol uměleckého směru v tomto procesu působí umělecká rada. Vědecká rada po ukončení řízení kandidáta navrhne prostřednictvím Ministerstva školství prezidentovi republiky, který ho poté jmenuje profesorem pro určitý obor.

mh od Labe 15.10.2008 11:45

Re: pěkný článek. Ale nerozumím tomu,

Henry, nepruďte tady hloupostmi, prosím.

Eva D. 15.10.2008 11:47

Re: pěkný článek. Ale nerozumím tomu,

Henry bude zřejmě Profesor. ;-D

Hrad 15.10.2008 17:43

Re: pěkný článek. Ale nerozumím tomu,

Vážený pane. To na co potřebujete Wikipedii ví každý, kdo normálně chodí po světě v ČR. To se učí na všech pedagogikých fakultách, včetně vývoje tohoto termínu, kulturního prostředí ve kterém termín vznikl. Můj odhad v tomto okamžiku je že to je 300 000 lidí.  V mojí krátké poznámce šlo ale o něco jiného, než o exkurzi do tohoto problému. Proto jsem uvedl mzdy na konci třicátých let na střední škole. V pozadí celého příspěvku je však to, že kdejaký nýmand, když si otevře svou nevymáchanou hubu na toho magora co náhodou učí jeho spratka, který nechodí do školy, neučí se, prodává se na internetu, aby se umravnil, když mu chce dát čtyřku, nebo nedejbože pětku. A tomuto chudáku má ještě říkat pane profesore, když má připravené pouze jedno slovo: nes.r mě.   

Eva D. 15.10.2008 11:46

Re: pěkný článek. Ale nerozumím tomu,

R^R^R^ Osobně, když jsem začala učit, mne to oslovení extra netěšilo, je mi jedno, zda mi říkají paní učitelko, profesorko či paní D. Problém je, že je to zažité po generace a i kdyby to člověk dětem zakazoval, používají to automaticky, jako jejich matky/otcové či prarodiče.

"Co je po jméně?"

portwyn 15.10.2008 11:53

Není, stejně jako "doktoři"

čerstvě vylezlí z mediny jsou de facto pouhými magistry. Nemají totiž 3. stupeň VŠ vzdělání (bakalář - magistr / inženýr - doktor.) Ale zkuste to nějakýmu říct ;-)

Také "student" střední školy není student, ale žák. A já to oslovení od "studentů" gymnázia, kde mám šolích, nevyžaduju.

Eva D. 15.10.2008 11:58

Re: Není, stejně jako "doktoři"

Portwyne, i když nevyžadujete ( já taky ne), někteří Vám tak jistě budou říkat. Tradition, tradition....;-)

portwyn 15.10.2008 12:43

V pohodě

nevyžaduju, ale nezakazuju :-)  Já bych snesl i tykání, ale děti by mě pak nebraly vážně (zkusil to jeden mladý nadšenec a za rok odešel).

Eva D. 15.10.2008 13:52

Re: V pohodě

Jasně, myslím, že v 99,9%  jsme ve shodě. Tykání bych taky unesla, na našem gymplu by to nebyl problém, děcka by to asi zvládla, ale je zde : tradition, tradition....

Kanuk 15.10.2008 19:17

Re: V pohodě

"Ty  vole" se řekne snáz než "vy vole". Mám dojem, že před válkou nám usmrkaným primánkům i "pan profesor" vykal. A pravděpodobně to byla regule.

Eva D. 15.10.2008 19:48

Re: V pohodě

I dnes někteří z nás žákům vykají. Já jim dám vždy na vybranou. Nestojí o to. Já taky ne, stejně si je adoptuji jako Marušky a Vojty.

PPP 15.10.2008 14:08

Re: pěkný článek. Ale nerozumím tomu,

Středoškolský profesor není titul, ale povolání. Nepíše se před jménem, ale za jménem s malým písmenem. Není součástí jména. Jako na př. František Vopršálek profesor a Jan Vopršálek holič a kadeřník. Na rozdíl od Prof. Josef Vopršálek. V průmyslu také hlavní inženýr (šéf údržby strojů) nemusí být Ing.

highway 15.10.2008 8:33

Vynikajici

V tom marazmu hruz a pruseru ostatnich zprav je tato zprava vynikajici. Dukaz toho, ze pozitivni zprava muze byt ctenarsky zajimava.

Kimmy 15.10.2008 8:17

Tomu rikam noviny

Kez by takovych pozitivnich pribehu bylo v novinach vic - cte se to podstatne lip nez neustale podvody, katastrofy a machinace - je samozrejme potreba psat i o negativnich jevech, ale chtelo by to vic takovych obycejnych, prijemnych pribehu ze zivota.

tich@dohoda 15.10.2008 7:29

hezky clanek, drzim palce autorce i jejim zakum :-)

Kanuk 15.10.2008 5:52

Hlavně, že studenti budou kompetentní.

Násobilku a český pravopis znát nemusejí.

Eva D. 15.10.2008 13:53

Re: Hlavně, že studenti budou kompetentní.

Ale musejí, jinak by nebyli kompetentní.

Kanuk 15.10.2008 19:20

Re: Hlavně, že studenti budou kompetentní.

Pokud tomu rozumím, tak "být kompetentní" znamená umět mlátit hubou,  mít široké lokty a hroší kůži.

Kanuk 15.10.2008 19:36

Re: Hlavně, že studenti budou kompetentní.

Teda ve smyslu článku. Jinak definici kompetence podal Milan.

Eva D. 15.10.2008 19:59

Re: Hlavně, že studenti budou kompetentní.

To jste ten článek pochopil dost zvláštně.

Pro mě být kompetentní v cizím jazyce ( ale mám radši slovo dovednost) je umět tím jazykem mluvit, psát, rozumět mluvenému i psanému. Což, jak asi víte, pro mnoho našich lidí nebyla a ještě často není samozřejmost, přes dlouhé roky učení se jazyku.

Zato mnoho lidí dokáže přeříkat pravidla všelijakých časů v ANJ aniž by je pak správně použili ve větě. A kolik mladých se zpaměti navrčí maturitní témata, třeba život a dílo W. Shakespeara, ale není dost kompetentních si popovídat nad skleničkou o tom, jak se jim líbila jedna jeho konkrétní hra?!

A o to jde, IMHO.Podotýkám, že ŠVP považuji za volovinu.