13.6.2024 | Svátek má Antonín


Diskuse k článku

ROZLOUČENÍ: Otevřený dopis Gorbačovovi

Byla zima ‘91/92, Vaše země zanikla. Prakticky bez jediného výstřelu, což bylo vlastně po generace i u nás skutečně nepředstavitelné. Ale stalo se. A já nepochyboval ani v nejmenším, že díky Vám.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kučer 1.9.2022 18:35

Za těžbu surovin nebo zřizování vojenských základen Američani platí, horší je to s bojem za lidská práva.

D. Stirsky 1.9.2022 5:29

MSG byl svého času jedním z nejmocnějších mužů planety. V takové pozici je nemyslitelné, aby politik neudělal někdy i závažné chyby. To píšu proto, že mnozí na ně nyní budou s gustem upozorňovat. Když jsem se mamky někdy okolo roku 1980 ptal, zda se TO někdy změní, řekla: “Tak za 100 let. To by to muselo začít v Sojuzu a to si nedokážu představit ani ve snu.” Nu, a za pár let se TO měnit začalo. Díky MSG. Takže za mne hluboká poklona.

J. Huml 1.9.2022 2:51

Opravdu dobry clanek; co se tyce zmineni Putina, je nutne ukazat, ze v Rusku byl u vesla nekdo mnohem moudrejsi. Je opravdu mozne, ze Gorbacov zamezil nasili, a umoznil - nasledujici ruske spolupraci s prohnilym Zapadem, Rusky clovek tedy lepe zil, 30 let, nez se Putin poblaznil. Nic netrva vecne. Totalita se drive, ci pozdeji zhrouti.

J. Černý 1.9.2022 7:41

Hle fanoušek Majdanu. A proč Banderovci od roku 2014 vraždí své spoluobčany na východě Ukrajiny ?

V. Machálková 1.9.2022 8:13

Je spousta informačních zdrojů, že Rusové v devadesátých letech při spolupráci se západem umírali hlady a Clintonův rozpočet byl přebytkový. S Putinem se jim zvýšila životní úroveň, protože vykrádání Ruska zastavil. To je pravý důvod, proč mu západ nasazuje psí hlavu.

R. Tichý 1.9.2022 8:14

:-D

Jasne, zvysil se pridel vodky.

D. Laurencikova 1.9.2022 8:39

Presne tak. Jelcin byl schopen, cele Rusko rozdat za par flasek vodky. Tomu Putin udelal pritrz.

R. Tichý 1.9.2022 8:13

Vase rustina je perfektni. Pozdravujte ucitele!

P. Labaj 1.9.2022 1:29

Určitě souhlas s úvodní částí a zejména s úplným závěrem.

Jen si nejsem jistý oprávněností stavět zásluhu pana Gorbačova nějak srovnatelně s pány Reaganem a Bushem. Ti dva pánové se starali o své zájmy. A nevím, proč by jim měla být přiznávána zásluha za to, že se SSSR rozpadl v pokoji bez válek a velkého násilí. Socialismus se vnitřně zhroutil pro svou ekonomickou nevýkonnost. A je bezesporu velká zásluha pana Gorbačova, že ten konec proběhl takto mírumilovně, protože dokázal zkrotit jestřáby.

A s čím tedy nesouhlasím zásadně je, že jste měl potřebu tam zamotat i pana Putina. Proč? Pro laciné body? Mělo to snad být vzdání úcty velkému politikovi, kterému za mnohé vděčíme.

Panu Gorbačovovi vzdávám hlubokou úctu a upřímné poděkování za možnost prožít velký kus života tak, jak jsem ho prožil. VR^V

L. Novák 1.9.2022 5:48

Zásluhy Reagana jsou nesporné. Bez tlaku USA by se události mohly vyvíjet úplně jinak.

P. Labaj 1.9.2022 15:43

Bez tlaku USA a tedy nutnosti horečného zbrojení by zřejmě mohl socialismus přežívat trochu déle. Ale na tom, že byl konec mírumilovný, podle mě Reaganova politika nic nezměnila.

D. Uhlár 1.9.2022 7:02

Reagan na tom měl takovou zásluhu, že je považovaná za jednoho z největších amerických prezidentů. A Bush aspoň dík za to, že to nezmrvil.

P. Labaj 1.9.2022 15:49

Reagan bojoval za silnou Ameriku. A protože v té době bylo SSSR jediným státem, který mu mohl aspoň trochu stát v cestě k celosvětovému hegemonismu, tak proti němu ekonomicky bojoval. Kopal za svůj tým, ne za nás.

Tím ekonomický krach socialismu urychlil. Ale na tom, že byl ten konec mírumilovný a ne krvavý, podle mě zásluhu neměl. To je práce Gorbačova, že ustál tlaky na požadavky silového řešení rozpadajícího-se socialistického tábora.

D. Uhlár 1.9.2022 17:45

Netvrdil jsem, že kopal za nás, nýbrž že kopal dobře. A na tom, že rozpad soctábora neskončil válkou, podle mě zásluhu měl nespornou. Ale uznávám, že výše a dopad této zásluhy je věc výkladu a názoru.

F. Žůrek 1.9.2022 0:29

Děkuji moc, vážený autore. Takový politik, jako byl Michail Sergejevič Gorbačov, si opravdu zaslouží velmi mnoho úcty.