23.5.2024 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

REALITA: Prokletí akademického taláru

Politik, který řídí stát, zodpovídá za to, nezničit příliš tvrdými zásahy tržní hospodářství, které je jeho základem. Přitom ta tržní ekonomika je poměrně nepředvídatelná a snadno se roztřese pod náporem vnějších vlivů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Polanský 30.11.2023 9:44

A manažerů není nikdy dost, kdežto tvůrčích vědců a techniků jako hnoje. ;-D

J. Jurax 30.11.2023 13:01

No jo no, výchova k vědecké práci snad nebude ani manažerovi ke škodě, nebo jo?

F. Navrátil 30.11.2023 7:39

Akademický ideolog v politice je vůbec to nejhorší, co může zemi potkat.

P. Diviš 30.11.2023 10:49

Když si tak proberu naše minulé i současné politiky, tak mne napadá celkem dost horších, s jiným CV.

L. Burget 30.11.2023 6:47

Snad jen doplním, že ten Senát plný postarších akademiků dokonale ukazuje, jak zbytečnou instituci plnou lidí, kteří umí krásně žvanit o hodnotách, ale reálně hodnotného neumí udělat nic, tito vysoce vzdělaní lidé tvoří. Pokud jde o našeho premiéra s rekordním počtem titulů, tak ten osvědčuje totéž, což ovšem voliče bolí mnohem více, protože premiér a vláda tu vážně nejsou na okrasu, pardon "pojistkou demokracie" jako to odkladiště vysloužilých a i na politické poměry neschopných pánů a dam zvané Senát. Od premiéra a jeho vlády se vážně čeká, že budou řídit stát. V reálném životě však premiér zjišťuje, že jeho akce "Na Nutellu do Německa", jako vystřižená z příruček politického marketingu, měla v praxi efekt právě opačný. Ten člověk samozřejmě doteď nechápe, co vlastně udělal špatně. Pan Fiala je evidentně kompetentní k tomu dojit stát skrze neziskovku, ale nikoli ho řídit - a tím se potvrzuje rozbor politických schopností akademiků, který tu napsal pan Kechlibar.

J. Lukavsky 1.12.2023 8:33

"zbytečnou instituci plnou lidí, kteří umí krásně žvanit o hodnotách" Kupř. taková Horní sněmovna Velké Británie se bude i letos, asi po dvanáctéů zabývat návrhem jednoho člena o chrtích dostizích.... opět k ničemu nedojdou. Nicméně otázka: Má se lépe dělník v Anglii (kde mají království, Dolní a Horní senát, nejvyšší soud a spoustu jiných zbytečností nebo v nějaké zemi kde rozhoduje jeden jediný osvícený a úžasný diktátor (nejmenoval jsem)? Oni ti diktátoři na začátku opravdu září. Alexandr Veliký vyřešil problém Gordického uzle jediným sekem svého meče. I Napoleon, Hitler, Stalin, Mao- řešili jedním sekem. Nicméně každý zákonitě časem zblbnul a začal dělat chyby, neměl totiž kolem sebe oponenty co by mu řekli: "co blbneš Velký Vůdče, vždyť na to nemáme....". No kdysi prý v Itálii měli za rok 10 vlád a prý to bylo období největšího ekonomického růstu. Než se ministr rozkoukal, kde je WC a kde kuchyňka... tak přišel jiný. J.L. end

K. A. 30.11.2023 6:23

Tady mě Marian Kechlibar úplně nepřesvědčil. Podle teorie, že lepší je zkušenost z podniku než z akademické sféry, by měl být lepším politikem Babiš než Tomáš Garrigue Masaryk. To, že intelektuálové v politice často pohoří je známá věc a řada akademiků je tristních. Ale "ekonomizace politiky" není žádný lék, spíš problém navíc. Z hlediska ekonomie je např. masová migrace naprosto v pořádku, nikoliv však z hlediska národní bezpečnosti. Bezpečnost je ovšem základ státu, nikoliv růst HDP, jakkoliv je důležitý.

S. Dedic 30.11.2023 6:53

Ani z hlediska ekonomie statu neni masova migrace v poradku - ano, je to sice ekonomicke rozhodnuti jednoho kazdeho konkretniho migranta. Ale tem chybi schopnosti fungovat jako kolecka v ekonomice ciloveho statu - vetsinou cista zatez. Kdybyste dal Skodovce volnou ruku, Abdullaha ze subsaharske Afriky si nedoveze. Kdyz uvazite schopnosti a ochotu se prizpusobit, tak ani dalsi generace nebude prilis ekonomicky aktivni. Podle jake teorie je TOTO funkcni usporadani ?

Z. Lapil 30.11.2023 15:01

Fungovat jako kolečka... Nezapomínejte, že v našich krajích se ta kolečka nemažou strojním olejem, ale lepkavým medem minimálních mezd a sociálních dávek.

Nebýt prostředí bránícího pohybu, to byste (nejspíš :-)) viděl, jak by kolečka kolečkovala. Asi ne u pásu ve Škodovce, spíš si je dovedu představit jako relativně samostatné jednotky. Napadají mě stánky s kebabem a rozvozy všeho od DHL až po pizzu. Dobrá, tak až po heroin nebo co je dneska v módě.

A to ještě nezmiňuju, že pracovní povolení není totéž, co dočasné, byť třeba dlouhé povolení k pobytu, o nemožnosti legálně zaplatit za práci nelegálovi nemluvě.

S. Dedic 30.11.2023 15:13

Ale no tak samozrejme, pokud odpatlate pryc ten med socialnich davek, tak se koleckovat bude, o tom zadna. Ale to je fujky :)

L. Burget 30.11.2023 7:32

Můžete mě prosím informovat, jak jste došel k přesvědčení, že "z hlediska ekonomie je masová migrace naprosto v pořádku?" Masová migrace, jakou nyní zažívá Evropa, poškozuje ekonomiky zemí odkud ti lidé migrují i zemí, do kterých migrují. Ekonomika jeho domácí země přichází o člověka schopného být tam ekonomicky aktivní, ekonomika země, do které migruje, však velmi často, ne-li většinou naopak pouze dotuje člověka, jenž tam ekonomicky aktivní být neumí ani nechce.

K. A. 30.11.2023 9:13

To si myslíte Vy a někteří další lidé. Ovšem z hlediska neoliberální ideologie, která o sobě tvrdí, že je ekonomicky vědecky zdůvodněna (ejhle nejen marxismus je vědecký!), nemají být nikomu činěny překážky v individuálních ekonomických rozhodnutích, protože se tím poškozuje prospěch celku.

Pokud byste chtěl empirický důkaz, že neoliberální ekonomové-ideologové takto skutečně přemýšlejí, pak se můžete podívat na knihu vydanou v češtině Liberálním institutem, která tvrdí, že ekonomicky nejprospěšnější jsou úplně otevřené hranice. Stačí si přečíst anotaci:

https://shop.libinst.cz/otevrene-hranice--etika-a-ekonomie-migrace/

P.S.: Pro upřesnění dodám, že jsem myslel neoliberální (neoklasickou) ekonomii, která dominuje od 70. let západnímu politickému myšlení. Samozřejmě v ekonomii je řada jiných proudů, jejich vliv na politická rozhodnutí je však ve srovnání s neoliberalismem marginální.

L. Burget 30.11.2023 14:17

V tomto kontextu to už chápu...

O. M. 30.11.2023 19:22

Myslím, že ta neoliberální už dááávno nedominuje, byvše nahrazena podivným socíkem dotací a štědrých sociálních dávek, jimiž si politici kupují voliče. To v těch sedmdesátkách neměli.

V. Kučer 30.11.2023 8:17

TGM byl prezident a my jsme nebyli prezidentský stát. O "ekonomizaci politiky" rozhodovala a rozhoduje vláda v čele s premiérem.

F. Kusák 30.11.2023 9:22

To, že podnikatel dokáže lépe řídit nějakou skupinu je obecně platný fakt. Problém je, že podnikatelé kolem sebe soustřeďují lidi, kteří jim lépe vyhovují, kdežto politici obvykle fungují v nějaké koalici a tam je dohoda velmi obtížná. Bohužel, koncový efekt se pak nemusí dostavit. A TGM fungoval jako morální autorita, jako pojítko s jediným výrazným cílem, a tím byl vznik a rozvoj samostatného státu. Že některé věci ve svatém nadšení nedomyslel (nejen on), jsme následně poznali. Ale zase, kdo by to udělal líp. Masaryk měl také kolem sebe vynikající odborníky s nadčasovým rozhledem a potřebnou autoritou. To, že dnes určití rádoby znalci politologie a historie Masaryka zatracují, je dost směšné. Mají na to sice právo, ale jejich argumentační schopnosti jsou dost mizerné.

Z. Lapil 30.11.2023 15:03

Koukám, že jsem napsal něco dost podobného.

Z. Lapil 30.11.2023 14:45

Myslím si, že Babiš a Masaryk nejsou srovnatelní. Masaryk = tatíček/bůh vznášející se nad vodami, Babiš reálně a přímo šéfoval.

Je jedno, jestli si myslím/myslíme/myslíte, jestli dobře nebo špatně.

K. Zangl 30.11.2023 6:18

Copak současný "premiér". Vzpomeňte si na profesora Nevím Drahoše, kvákajícího svá "moudra" při piruetkách a stahování králíků..

J. Ošlejšek 30.11.2023 5:57

Myslím, že jste našeho premiéra popsal velice přesně. Jenom škoda, že ten narcis si váš příspěvek asi nepřečte. Určitě nechcete publikovat s vĕtším dosahem než má NP?

F. Žůrek 30.11.2023 0:52

TGM je výjimka. A neovládal... přírodní vědy! On byl skvělý ve společenských vědách, začínal od "Sebevraždy" a měl opravdu o občany zájem... Ale - dnes... je politika sobecká - a s tím se dá asi těžko... něco... dá dělat...

A třeba: Albert Einstein... vždy odmítl, když měl jít do čela Izraele. Měl... pravdu...

Z. Jemelík 30.11.2023 0:22

A co prof. Tomáš G. Masaryk?

P. Labaj 30.11.2023 1:50

Myslím, že v době TGM žili vrcholní politici ještě víc ve slonovinové věží než dneska. Tehdy měl k nějakému veřejně dostupnému vyjadřovacímu prostředku přístup jen velmi omezený počet lidí. I nepřátelsky naladěné noviny se chovaly mnohem slušněji a kultivovaněji než dnes.

S. Rádl 30.11.2023 8:52

Ale v době TGM byl profesor opravdu někdo. V současné době nejsou profesorská místa nijak limitována. Ještě v době mých studií byl na mojí katedře jeden profesor, cca 3-4 docenti a zbytek byli odborní asistenti. Dnes na stejné katedře je pokud, počítám dobře, 5 profesorů.