25.5.2024 | Svátek má Viola


Diskuse k článku

REALITA: Prokletí akademického taláru

Politik, který řídí stát, zodpovídá za to, nezničit příliš tvrdými zásahy tržní hospodářství, které je jeho základem. Přitom ta tržní ekonomika je poměrně nepředvídatelná a snadno se roztřese pod náporem vnějších vlivů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hák 3.12.2023 21:16

Aha.

A nechcete teda napsat přímo, kdo to bude? Že to nebude mlíkař, jaksi chápu.

J. Lukavsky 4.12.2023 7:04

No určitě na to je nějaký zákon či co, ale abych pravdu řekl, mě to žíly netrhá. určitě to nejsem já a určitě mě do ní nenajmenují.... pokud vás to tak hrozně trápí, jistě to někdo ví. J.L. end

P. Hák 5.12.2023 15:09

Proč by mne to hrozně trápilo? Normálně jsem se zeptal.

Takže - vládu jmenuje prezident. U tak zkušeného a inteligentního člověka jako jste Vy, bych čekal, že to ví. Role prezidenta a jeho preference se v tomto momentě stávají silnějšími.

Pokud je někdo kritikem současné vlády a od jmenování "úřednické vlády" očekává zlepšení, měl by si uvědomit, že by to znamenalo vládu podle vkusu Petra Pavla. Jinými slovy, z deště pod okap.

J. Lukavsky 6.12.2023 7:05

"vládu podle vkusu Petra Pavla. Jinými slovy, z deště pod okap." no neřekl bych, že by si současná vláda vedla tak špatně a rozhodně ne ve srovnání s vládou premiéra Bureše. Ten v době ekonomické konjunktury vesele pokračoval v zadlužování ČR místo toho aby udělal nějaký polštář. No a kličky a zmatky s covidem... ale umí moc hezky povídat i když v trošku cizím jazyce, takže člověk vlastně nepochopí smysl věty. No současná vláda naplnila zásobníky plynu, snaží se zastavit zadlužování, poprala se z dozvuky covidu i pomáhá Ukrajině, revitalizuje armádu, neřekl bych že si vede tak špatně. Projevy současného premiéra jsou v češtině a lze jim rozumět. J.L. end

J. Ráž 2.12.2023 12:48

Podle ústavy prezident a dokázal by dobrým výběrem, že není je panák fungující na americké baterky

J. Jurax 30.11.2023 19:10

Sněmovna by ro nepodpořila. Skládá se ze zástupců stran a hnutí, co by si v následných volbách chtěly urvat co nejvíc. Proto tihle nemůžou podpořit žádné rozumné, leč potenciálně bolavé řešení jdoucí proti jejich zájmům a volebním preferencím a proti zájmům jejich sponzorů, příznivců a kmotrů, co je zezadu vodí.

P. Diviš 30.11.2023 22:56

Dlouhá věta nevadí, ale chybí ti skuteční odborníci i ti poslanci ve sněmovně, kteří by nemyslili na další volby a odsouhlasili nutná, leč nepopulární řešení.

To budete koukat, kdo všechno v sobě tu "odvahu" najde.

B. Havel 30.11.2023 11:34

Ono je praktické na západě, že občas vědci či universitní učitelé jdou na čas do praxe.

M. Kocián 30.11.2023 15:18

To už by si mohli rovnou státní úředníci zkoušet, jaké to je být OSVČ. Tudy vede cesta k šílenství...

J. Ráž 30.11.2023 15:46

Jak může prokázat zkušenost mnohých podnikatelů se zaměstnáním bývalých zaměstnanců státu, tak většina z nich je pro práci v privátní sféře zcela nepoužitelná.

M. Kocián 1.12.2023 7:32

Tak jdou dělat do státní sféry a rozhodují o tom, jak se podnikat má. Kam se hrabou všechny ty cukrkandlové dystopie, který nás krmí popkulturový průmysl.

S. Kalužík 30.11.2023 11:21

Moudré, ale daleko více bych článek ocenil před dvěma léty! :)

J. Prikner 30.11.2023 11:08

Pane Kechlibare nevidím v senátu zbla účelnosti a intelektuální činnosti - stačí se podívat na taivance a ...nechci být nechutný a ostatní zbyteční lidé je to samý.

P. Diviš 30.11.2023 10:40

Důležité umění pro politika je, přesvědčovat blbce, že nejsou blbci. Zdali se to člověk naučí na akademické půdě, těžko říci, IMHO to vyžaduje zvláštní talent a schopnost přetvářky.

Jeden z důvodů, proč jsem nikdy neuvažoval o vážném vstupu do politiky.

P. Brich 30.11.2023 11:39

Naopak blbci jsou přesvědčeni, že jsou géniové. Viz např grýndýl a podobné hověziny:-/

J. Jurax 30.11.2023 12:48

No, když jsem byl na akademické půdě zkoušen třeba z diferenciálních rovnic, přišlo mi to spíš jako přesvědčování blbce vhodně volenými otázkami, že je fakt blbec. A byl, z těch rovnic jsem vyletěl. A nebyl jsem sám, panu profesorovi nedalo to přesvědčování ani moc práce ... :-)

J. Vorlický 30.11.2023 14:11

Docela vtipné, ale myslím, že se pan Diviš podceňuje. Tolik lidí si tu na NP nadává do blbců a pitomců, že kdyby byl teď upřímný, by dávno toto místo opustil ;-).

Z. Klouček 30.11.2023 10:16

Předseda vlády je nejvyšším manažerem firmy, zvané Česká Republika, a jako takový by ji měl řídit s péčí řádného hospodáře ve prospěch jejích akcionářů (občanů); to poslední zdůrazňuji, abych nebyl obviňován, že adoruji Babiše. Akademická dráha politologa je pro něco takového nedostatečnou a na ideologii omezenou kvalifikací, což by si měl uvědomovat on sám, politická strana jej nominující i zodpovědní voliči (akcionáři). Náš současný předseda vlády ovšem své limity nejspíš nepřekročí, jak o tom svědčí jeho projev v reakci na stávku, vedený tónem učitele k nezvedeným žákům.

P. Diviš 30.11.2023 10:44

Má to háček: Musí tu firmu řídit se souhlasem zaměstnanců, kteří mnohdy nechtějí bolestivé, leč nutné metody.

Co je k tomu kvalifikací, těžko říci, asi spíš jde o povahové vlastnosti.

V tom jsou Fiala i Bureš nevhodní oba, jen každý jinak.

Z. Klouček 30.11.2023 13:58

Spíš bychom se měli vnímat jako akcionáři a ne jako zaměstnanci. Ten stát je totiž (jakkoliv už jen omezeně) náš.

Z. Lapil 30.11.2023 14:38

V tom je ten problém. My jsme jak akcionáři (chceme ze zaměstnanců firmy vysosat co nejvíc) tak zaměstnanci (na to sosání musíme vydělat). Střet zájmů jak vyšitý: chci větší mzdu nebo větší dividendy?

J. Lukavsky 1.12.2023 8:22

"ve prospěch jejích akcionářů (občanů)" no problém asi bude v tom, že jak moudře pravil náš bývalý prezident "polovina národa jsou blbci". Stačí chvíli poslouchat v tramvaji či autobuse... je to pravda! W.Churchill: nejsilnější argument proti demokracii je pětiminutový rozhovor s prostým voličem. Probatum est. J.L. end

P. Kubáč 30.11.2023 10:03

Vtip z Oxfordu: Za stoletým profesorem přijde student požádat o radu do života. Profesorova rada zní: "Dávejte bedlivý pozor, od koho žádáte rady"

Takoví lidi - samostatní v myšlení - dneska už nejsou. V akademické sféře, ve státní správě, v korporátech , všude jsou "flexibilní gumy" úplně zblblé z groupthinku různých komisí. a z neustálého opakování "toho, co se má říkat"

Jako školáček jsem měl průser když jsem se soudružky učitelky ptal: "Myslí si pan prezident (Husák) to, co říká, nebo ho taky nutí říkat něco jiného?"

Přesně stejná otázka by se dala položit o Fialovi + navíc všechny věci, co zmiňuje pan Kechlibar.

V. Povolný 30.11.2023 9:54

Podnětný článek. Jen bych podotknul, že jedna bublina veřejnost neosloví i když ta by to potřebovala jako koza drbání. Zatímco jiná bublina oslovuje tak moc, že má až ambice všechno převálcovat. Důsledky jsou zřejmé. Ne každý, kdo má dobré nápady je schopen s nimi oslovit významný počet lidí tak, aby mu naslouchali a podpořili ho. Na druhou stranu, člověk, který hýří takovými schopnostmi může mít nápady špatné nebo vůbec žádné. Problém je taky v tom, že lidi raději poslouchají politiky, kteří říkají "občane neboj se, vol nás a my se o tebe postaráme" než politiky s výroky typu "občane, postarej se o sebe sám, státu se nedaří a hned tak dařit nebude".

D. Polanský 30.11.2023 9:42

Když ne řízení večerky, tak navrhuji trafiku. Školy jsou skleníky.

M. Malovec 30.11.2023 9:32

Je zřejmé, že i kdybyste nebyl v bublině, vedla by Vaše myšlénky manželka, která by pod pantofel (sám jste přiznal) určovala jak budete hlasovat. A ženy, aniž bych se Vaší paní chtěl dotknout (jitě nelze srovnávat) jsou v poslední době politicky problematické, viz Černoušková, Němcová. Čestnou výjimkou senátorky Kovářové (nezaměňovat s Kovářovou z pětikolky). Ale možná by to bylo jinak, to co píšete má hlavu a patu a rád Vás čtu.

P. Diviš 30.11.2023 10:47

Není to zřejmé, je to IMHO výmluva.

No a ty ženy, problematická je snaha, aby jich bylo v politice co nejvíc. Jestli jsou problematičtější než muži (procentuálně, z celkového počtu žen/mužů), těžko říci. Já ten dojem nemám.

J. Jurax 30.11.2023 12:57

Ehm, dojem a problematické ... já Vám raději nevím, jsem předlouho ženat a žena si občas Psa čte ... :-)

P. Diviš 30.11.2023 15:20

Jistěže jsou rozdíly mezi průměrným mužským a průměrným ženským chováním.

Ale nedovolím si odhadnout, z čeho jsou větší průsery, taky v průměru.

A bez průměru, takovou Thatcherku bych v Česku uvítal (vím, že tady by nebyla zvolena).

J. Roškota 30.11.2023 9:30

Politika je profese jako každá jiná. Nezáleží na tom odkud kdo do politiky přišel, jen musí přijmout že je třeba se práci v politice naučit.

Akademici, stejně jako třeba lékaři mají ze své původní profese nacvičený pocit že je jejich autorita jaksi automatická. Působí suverénně ovšem jen do doby kdy se mimo své obvyklé prostředí střetnou s realitou.

Přijde mi to hodně podobné situaci absolventů vysokých škol, kteří byli vychovávání k vědecké práci, avšak drtivá většina jich skončí v manažerský pozicích, na což nejsou nijak připraveni.