15.4.2024 | Svátek má Anastázie


RADAR: Proč být pro radar

22.5.2007

Pro USA je zajímavé najít spojence na evropském kontinentu z několika důvodů. Jednak proto, že takováto globální velmoc musí mít spojence v předpolí, a také proto, že tím přispějí k dalšímu oslabení Ruska a předejdou možnému nebezpečí války s ním. Američtí bezpečnostní experti uvažují ve smyslu „better safe than sorry“ a chtějí být připraveni na nejhorší možné případy.

Ruský prezident Vladimir Putin plány na vybudování systému v Evropě ostře odmítá. Generál Nikolaj Solovcov dokonce pohrozil, že na nás kvůli americké základně namíří rakety. Rusko má ve svém potenciálu 60 raket Topol M, což jsou interkontinentální balistické strategické rakety, které je možné přeměnit na rakety středního doletu, aniž by utrpěly na funkčnosti. Tímto Rusko porušilo smlouvu o odzbrojení raket krátkého a středního doletu. Pro Američany je to dodatečná výzva část svého protiraketového deštníku v Evropě postavit. Musíme si také uvědomit, že Rusko je partnerem pro Evropu vždy jen dočasně a v určitých dimenzích. Jinak se chová jako konkurent a mnohdy jako potenciální nepřítel. Vstup zemí bývalých socialistických zemí do Evropské unie a Severoatlantické aliance znamenal pro Rusko jasnou hranici a ztrátu naděje, že někdy zase budou pod jeho vlivem. Stejně tak pro ruské národní zájmy skutečnost, že ve střední Evropě mají být dvě složky amerického obranného systému, znamená jeho úplné oddělení od evropského kontextu. Definice globálního hegemona hovoří jasně. Musí mít ve svém předpolí nebo na protějším břehu spojence a základny. Sovětský svaz kdysi byl globální hegemon. Nyní není. Navíc je od dob svého rozpadu vnitřně cloumán nestabilitou. A sen Ruska je vrátit se triumfálně na velkou politickou scenérii a znovu okusit chuť velmocenského boje.

V České republice se kolem ožehavého tématu umístění amerického obranného protiraketového systému diskutuje téměř denně. Levicovým politikům se to nesmírně hodí do krámu. Hrají na to, že lidé nejsou dostatečně informovaní o podstatě celé záležitosti, a ohánějí se chabými argumenty typu „lidé nechtějí mít americké vojáky na našem území“. Ano, na to občané slyší a z tématu bezpečnostně-politického se pro českou levici stává téma vděčně-populistické. ČSSD s umístěním části protiraketového amerického systému v České republice nesouhlasí a žádá referendum. Nutno ovšem připomenout, že první průzkumné práce, které ve vojenském areálu dělali američtí vojáci, začaly ještě za vlád sociální demokracie. Navíc o zájmu Američanů věděly socialistické kabinety už od roku 2002. Z úsudku selského rozumu tedy vyplývá, že socialisté pod taktovkou předsedy Paroubka jen slepě následují apriorní odmítání všeho, co se odehrává v režii současné koaliční vlády. Navíc mimo diktafon velká část sociálních demokratů přiznává, že by jim radar zase až tak moc nevadil, takže je víc než zřejmé, odkud vítr vane. Nejostřeji proti výstavbě radaru vystupují komunisté, což se vzhledem k postoji Ruska, se kterým vždy a na věčné časy souhlasí, dá očekávat.

Větší logiku vykazují argumenty pro vystavění radaru na našem území. Pokud se staneme součástí protiraketového obranného deštníku USA, budeme jejich prvořadými spojenci. Na našem území budou jejich vojáci a jejich zařízení. Už proto bude v zájmu USA nás chránit. Nutno si uvědomit, že ohrožení nepředstavují obranné základny, ale agresivní nepřátelé v podobě totalitních režimů. Tři světové války minulého století včetně té studené nám velkým přičiněním pomohli vyhrát Američané. I když Amerika ve své historii udělala spoustu chyb, vždy bude pro Evropu fungovat jako pojistka demokracie. Nesmíme zapomínat na skutečnost, že to byly právě Spojené státy, kdo velkou mírou přispěl k porážce komunistického režimu u nás. I za to bychom jim měli dovolit umístit zde radar, který přispěje k ochraně bezpečí před zlovůlí diktátorských vlád. Prokážeme tím vděk, který nás nebude nic stát. Nadto tím získáme supermoderní bezpečnostní technologii, na kterou bychom sami nikdy nedosáhli.

A závěrem vzkaz pro ty, co ještě nejsou rozhodnuti, zda tady americký radar chtějí nebo ne: Podívejte se, jací lidé jsou zastoupeni v táboře odpůrců - jsou to komunisté, Paroubek a Rusko - už to jsou tři dobré důvody, proč být pro radar.

Lenka Nedbálková