17.4.2024 | Svátek má Rudolf


Diskuse k článku

PŘÍRODA: Jak dál s ochranou přírody v národních parcích

A šumavská tragédie pokračuje. Jen v Kašperskohorských městských lesích kůrovec napadl v lesích sousedících s lesy ve správě NPŠ za poslední tři roky 150 tisíc stromů ve starých smrkových porostech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Brich 7.12.2023 13:57

Kůrovec do lesa patří. On pak dobře hoří. Ne ten kůrovec, ale les:-/

F. Navrátil 7.12.2023 8:08

Monokulturní hospodářsky využívané lesní porosty se musí průběžně udržovat. Pokud se neudržují, příroda má tendenci vracet se ke původnímu smíšenému porostu. Pouze idiot si může myslet, že lesní monokultura bude v bezzásahové oblasti prosperovat. Takže to přinese smrt nepůvodním dřevinám ( a šíření kůrovce i mino bezzásahovou zónu) a bude trvat desítky let, než se les obnoví.

M. Kocián 7.12.2023 16:52

Je třeba rozlišovat mezi lesem (přírodním) a stromovou plantáží. Les udržovat netřeba (stačí neničit), plantáž vyžaduje neustálou péči.

P. Diviš 7.12.2023 17:34

Lidí je hodně, tak je i hodně plantáží.

M. Kocián 8.12.2023 14:19

Lidí je hodně, ale těch, kteří umí hospodařit na plantážích, málo. Vítězný únor má hodně dlouhý stín.

J. Lukavsky 7.12.2023 17:16

" příroda má tendenci vracet se ke původnímu smíšenému porostu" to jistě ano. Nicméně pod smrkovou monokulturou zmladil zase a jedině smrk. Přirozený les tj. buk, jedle .... se tam dostane velmi pomálu (obvykle je kupř. buk asi 50 km daleko) a těžko, prakticky se může rozšířit o pár metrů. Daleko nalétá bříza či javor kupř. Takže opuštěním smrkové monokultury se smíšený přirozený les sice jistě také obnoví, nicméně za řádově stovky-tisíce let. Nebylo by rychlejší a lacinější ten smrk vytěžit a prodat a zalesnit to směsí buk, jedle.....? Navíc by se to zaplatilo prodejem dřeva. No ale Jurodiví Zelení počítat nemusí.... J.L. end

R. Langer 7.12.2023 7:47

Tak tak, a ta zdejší prolhaná Zelená bolševická svině vám bude tvrdit, že ty lesy zničilo "globální oteplování". A ani se nezastydí!

K. A. 7.12.2023 7:43

Bezzásahová zóna je rozumná věc, jenom nějakou dobu trvá než se soběstačný přírodní systém obnoví. Nechápu posedlost člověka kontrolovat úplně všechno okolo sebe. Tzv. ochranou přírody, jak ji prezentuje autor článku, to začíná a permanentním sledováním občanů končí. Jsou to spojité nádoby vyvěrající z touhy po kontrole a moci, údajně v zájmu přírody a v zájmu lidí.

https://ekolist.cz/cz/ekolist/mesicni-souhrn/jan-dvorak-sumava-nepotrebuje-zachranu-ale-ochranu

P. Diviš 7.12.2023 9:49

Pokud by člověk nekontroloval přírodu s neměnil ji ku svému užitku, bylo by lidí méně, možná i řádově méně. Jistěže je otázka, jak a kde to dělat, ale zelená dogmatičnost je záruka průseru.

M. Šejna 7.12.2023 14:14

Až onemocníte nějakou závažnou chorobou, tak se zásadně chovejte bezzásahově. Tedy žádné léky a žádný lékař. :-P

J. Jurax 7.12.2023 14:22

Výstižné.

Jenže k takovému chování musí jeden být pozoruhodný blbec se sebevražednými sklony a/nebo pracovat na MŽP.

K. Zelený 7.12.2023 14:41

To je ale blbé přirovnání, co? On snad někdo chce, aby se nezasahovalo nikde, nebo jen v národních parcích a rezervacích, kde jsme si všichni odsouhlasili zachovávání přírody včetně všech v ní probíhajících přirozených procesů a jevů?

M. Šejna 7.12.2023 14:49

Já rád společně s ostatními odhlasuji, že vy a K.A. budete bezzásahoví jedinci.

K. Zelený 7.12.2023 16:03

Hlasujte si o čem chcete co hrdlo ráčí, komu na to sejde? Jinak, znáte to úsloví o exkrementu, který tím víc smrdí čím více se s ním mažete? Tak si klidně v rozmazávání svého "moudra" pokračujte a užívejte si to.

J. Lukavsky 7.12.2023 17:18

"odsouhlasili zachovávání přírody včetně všech v ní probíhajících přirozených procesů a jevů?" co je přirozeného na přeměně smrkové plantáže na Boubín? J.L. end

J. Jurax 7.12.2023 14:26

Bezzásahová zóna je rozumná věc, jenom nějakou dobu trvá než se soběstačný přírodní systém obnoví, pravíte.

A za kolik století, pokud vůbec, se tak stane, co myslite?

A specielně kůrovec hranice bezzásahové zóny nerespektuje. Neumí si přečíst výstražné cedule a ani edikty MŽP jej nezastaví.

Z. Lapil 7.12.2023 18:11

To není posedlost, to je Malý princ: stáváme se zodpovědnými za ty, které jsme k sobě připoutali.

Les, rozhodně ten šumavský smrkový, je lidské dílo a zlořečený ten, kdo říká, že ho to nezajímá a ať se les o sebe postará sám.

J. Lukavsky 7.12.2023 7:21

"A šumavská tragédie pokračuje." I na těch snímcích kde se nafukuje nějaký "ochránce přírody" a hrdě hlásá "Šumava žije" je vidět jedna drobnost. Za ním se opravdu zelenají - malé smrčky. Jsou to děti těch dnes suchých rodičů, a kůrovec je nežere, jednak mají tenké lýko a jednak mají nadbytek smůly a zalijí ho. Takže z vysázené smrkové monokultury (kterou necháme v péči lékaře lesa ekologicky uschnout) nám za půl století vyroste další homogenní smrková monokultura, ta dozraje a kůrovec opět nastoupí.... ekologie jako noha. Rozdíl oproti klasickému lesnickému cyklu: výsadba, ošetřování, těžba, výsadba, ošetřování, těžba.... máme jistý rozdíl, to dříví uschne, rozloží se ale neprodá se. To by blbýho nenapadlo ani kdyby ho umlátili. J.L. end

J. Jurax 7.12.2023 14:28

Blbýho by to napadlo. Ale musel by být "ochránce přírody" a/nebo pracovat na MŽP.