26.5.2024 | Svátek má Filip


Diskuse k článku

PRÁVO: Šestý den procesu Nagyová-Babiš

Již dříve jsem se pozastavil nad načasováním hlavního líčení v procesu Nagyová-Babiš. Řízení se týká skutku, který se stal v r.2008. Když už marně uplynulo tolik času, asi by se nic nestalo, kdyby k zahájení došlo až po druhém kole senátních voleb.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Farda 28.9.2022 20:28

"...Omluvil se za vzrušenou reakci na výpověď svědka Filipa Koutného a vysvětlil, že mu činí potíž zvládnout emoce, když slyší nepravdu. ..."

Elegantní vysvětlení arogance psychopatické osobnosti ... ;-)R^

V. Čermák 28.9.2022 23:43

Ale houby, jen obyčejný multimiliardář, kterému normálně závidíte..;-D

P. Skřivan 29.9.2022 12:20

Obyčejný ne. Myslel jste na to, co budeme jíst, když nám ho zavřou ? :-)))

L. Zídek 28.9.2022 17:34

V procesu o mizerných 50 mega ať rozhodne soud. Mne a každého v této zemi , by mělo víc zajímat , kdy začne proses s Fialou a jeho 5žumpou, která za necelý rok napáchla škody již za stovky miliard a jak je vidno, nehodlá s tím přestat !

V. Čermák 28.9.2022 18:30

Vyvázne jako Jakeš, ale bylo by dobré, aby to neprotahoval až na Kůl v plotě...;-DRv

V. Mokrý 28.9.2022 18:50

1* R^

P. Kopecký 28.9.2022 15:01

Nyní je to na rozhodnutí soudu a na nás je věřit v nezávislost, nestrannost a apolitičnost našeho soudnictví.

P. Skřivan 29.9.2022 12:22

To určitě. Co bude tak za dalších pět let, až bude pravomocný rozsudek, to se hádá dost těžko. :-)))

P. Molík 28.9.2022 12:47

Není dobré nabubřele a veřejně předjímat verdikt soudu. Nechť soudce pracuje nezávisle na veřejných tlacích, nechť soudce najde dost odvahy k tomu, aby rozhodl podle zákona a ne podle zájmů předáků z antibabišovské ligy.

M. Grundmann 28.9.2022 12:30

Soudní řízení se stále nedostalo k podstatě věci. Podle pravidel EU je totiž malý podnik malý svou činností, nikoliv malostí svých majitelů. Podle pravidel EU může i miliardář vlastnit malý podnik a není v rozporu s pravidly EU, když takový podnik dostane dotaci jako malý podnik. Miliardáři mohou dokonce vlastnit i několik malých podniků současně a na všechny mohou dostat dotace.

Aby této skutečnosti nemohlo být zneužíváno tím, že se velký podnik rozdělí na několik malých vzájemně propojených podniků, pravidla EU vyžadují, aby malý podnik nebyl nějak propojený s velkým podnikem podnikajícím na stejném nebo vedlejším relevantním trhu. Pokud však velký podnik ze sebe vyčlení svou část, která je po vyčlenění malá, a nový malý podnik podniká na dostatečně vzdáleném trhu od trhu velkého podniku, může takto vyčleněný malý podnik žádat o dotace i přes majetkové propojení s velkým podnikem, například přes společného majitele.

Obžaloba tedy musí dokázat, že v době žádosti o dotaci Čapí hnízdo podnikalo ve stejném nebo vedlejším oboru jako skupina Agrofert. To se zatím obžalobě nepodařilo a v důsledku toho se Andrej Babiš nedopustil trestného činu při žádosti o dotaci pro malý podnik. Zatím se pouze podařilo prokázat, že Čapí hnízdo bylo přes Andreje Babiše neoficiálně propojeno s Agrofertem, aniž by bylo jeho oficiální částí. To však k prokázání dotačního podvodu nestačí.

M. Grundmann 28.9.2022 12:44

Situace obžaloby je velmi obtížná vzhledem k definici relevantního trhu.

Relevantní trh kombinuje výrobkový a zeměpisný trhu a je vymezen následujícím způsobem :

Relevantní výrobkový trh zahrnuje všechny výrobky a/nebo služby, které jsou spotřebitelem s ohledem na jejich vlastnosti, ceny a zamýšlené použití považovány za zaměnitelné nebo zastupitelné.

Relevantní zeměpisný trh zahrnuje oblast, ve které se dotyčné podniky účastní dodávky a poptávky výrobků nebo služeb a ve které jsou podmínky hospodářské soutěže dostatečně stejnorodé.

Čapí hnízdo je svou činností natolik odlišné od ostatního podnikání skupiny Agrofert, že se bude jen velmi těžko hledat společný relevantní nebo sousední trh.

P. Molík 28.9.2022 13:06

Právo pokulhává za překotným společenským kvasem a tak se někteří zástupci orgánů činných v trestním řízení pokoušejí o právní partyzánštinu, aby byly ukojeny choutky zvrhlé části veřejnosti a hlavně bruselských prikázčiků. Ortodoxním antibabišovským exponentům a prosazovatelům nových pořádků si dovoluji připomenout, že trestnost činu se posuzuje podle zákona účinného v době, kdy byl údajný trestný čin spáchán. Nelze stíhat a trestat někoho pro čin, který nyní není trestný a jednou možná bude trestný. Jisté je jen to, že míra trestní postižitelnosti nyní pod taktovkou bruselských eurohujerů bují tak, jako nikdy předtím v oblastech, kde existovala česká státnost. Je horečnatě budován represívní bruselský režim. Babiš se nechal zatlačit do defétistické pozice, snaží se bránit podle práva podle prosazovatelů právní partyzánštiny. Vše zmíněné souvisí s agresívním až primitivně barbarským nástupem hlupáků, kteří zaujali přední pozice ve vedoucích strukturách EU.

M. Grundmann 28.9.2022 13:19

V tomto případě evropské právo nepokulhává za společenským vývojem. Smyslem evropských pravidel týkajících se této kauzy není pomáhat chudým majitelům, ale firmám malým podle své činnosti bez ohledu na bohatství majitelů. Takový je smysl evropských předpisů o malých podnicích. A tato pravidla platí od samotného začátku až po dnešek. Většina lidí to však neví a vidí jako malý podnik pouze malý podnik chudého majitele.

P. Skřivan 29.9.2022 12:35

Miliardář jistě může vlastnit malé podniky. O tom, že si miliardář založil malý podnik to ale nebylo. Tady si velký podnik založil pobočku a pro dotaci ji vyvedl mimo.

Neřekl bych tedy, že by šlo o tak raketovou vědu, jak píšete.

P. Sura 28.9.2022 13:20

Myslíte pane Grundmanne, že vám Andrej něco dá?

M. Grundmann 28.9.2022 13:31

Jsem si jist, že mi nedá vůbec nic. ;-D;-D;-D Ale jsem přesvědčen, že kdybych byl jeho obhájcem, tak bych ho úspěšně obhájil. Pokud má dobrého právníka, měl by se odsouzení vyhnout. Ve svých příspěvcích nehájím osobu Andreje Babiše, ale pouze analyzuji danou kauzu, která je zajímavá a zábavná. K osobě Andreje Babiše nemám vůbec žádný vztah a jeho osud mě nezajímá.

P. Sura 28.9.2022 13:36

.... Ale hájíte... je to ale kouzelné, jak se snažíte.

M. Grundmann 28.9.2022 13:41

Vůbec ne, snažím se pouze vysvětlit pravidla EU. Mimochodem, Andrej Babiš čelí jiné obžalobě z daňových podvodů v Čapím hnízdě a v této kauze mu podle mě reálně hrozí trest. V této kauze bych Andreje Babiše rozhodně hájit nechtěl, žádné argumenty na jeho obranu mě nenapadají. Jsem zvědav, co jeho právníci vymyslí. ;-D

R. Langer 28.9.2022 14:54

O co se snaží? Vysvětlit antibabišovským pablbům, o co se vlastně vůbec jedná? Jo, to je zbytečná věc, jak je vidět i ve vašem případě. ;-D

P. Sura 29.9.2022 9:52

Romane, vzhledem k tomu, že občas z tebe vypadne i něco rozumného (když se neuhlídáš), považuju tě spíš za provokatéra než za fašistu.

V. Čermák 28.9.2022 18:45

Kouzelné je hlavně to, že Vy byste Zavíral, až byste brečel...;-D

L. Harvánek 28.9.2022 9:30

Realizace projektu Čapí hnízdo je srdeční záležitostí Andreje Babiše? A co je na tom špatného? On jen využil možnosti, které mu nedokonalé zákony umožnily. A obávám se, že on není jediný, kdo těchto možností využil. Jenže ti ostatní se neangažovali v politice přímo, ale sehnali si spoustu "bílých koní", kteří jejich zájmy prosazovali. A když už jsme o té odpovědnosti: souběžně s Babišem by měli být stíháni dobře placení státní úředníci, kteří s přiznáním dotace souhlasili a dokonce svůj souhlas vyjádřili písemně. A jestli měli pochybnosti, neměli pochybovat a jednat. Bez jejich souhlasu by dotaci by dotaci nezískal nikdo.

A ještě k té srdeční záležitosti: Už od útlého mládí jsem skalním fandou hokejistů Komety Brno (byť nesli název Rudá hvězda, ZKL či Zetor) a přál bych jim nový zimní stadion na Výstavišti. A tak jsem odhodlán jeho výstavbu ze všech sil podporovat. Bohužel už ne moc finančně nebo účastí na zápasech, aby se zvýšil výnos ze vstupného. A měl bych tedy i já být stíhán za podporu projektu? Samozřejmě dost přeháním a je to jen přirovnání.

P. Sura 28.9.2022 13:25

Však taky není problém, zda Čapí hnízdo dostalo dotaci oprávněně nebo ne, ale v tom, že se Babiš dostal do politiky, ačkoli je lustračně nečistý (obdobně jako politici KSČ) a odjakživa má střet zájmů jako prase. Problém je, že ho z té politiky neumějí dostat a tohle je jen jeden z trapných pokusů.

V. Vérosta 28.9.2022 8:06

Cože?? Babiš tu Nagyovou přebral Nečasovi?? :-D

L. Harvánek 28.9.2022 9:15

Pozor: neplést si pojem s průjmem.

F. Kusák 28.9.2022 7:16

Vykonstruované obvinění ve světle pádu českého průmyslu včetně dosud dobře fungujícího Agrofertu, se jeví poněkud jako bezvýznamné. Takže většině lidem je výsledek lhostejný. Lid sice miluje hry, ale řekl bych, že na to není doba.

M. Mařák 28.9.2022 5:18

Bureš, nazvu-li Babiše podobným legračně přezdívkovým stylem jako autor textu nazývá Vystrčila, dostal na začátku stíhání na vybranou, což je běžná a normální strategie každého advokáta při obhajobě delikventů. Buď proces proběhne co nejrychleji, nebo se bude co možná nejdéle oddalovat a čekat na to, že se něco stane a všechno to skončí. Obžalovaný si vybral jednu z možností a dopadlo to tak, jak to dopadlo. Kdyby chtěl a jednal před x lety jinak, mohl to mít již dávno za sebou.

Tolik ke spekulacím o načasování řízení a podobně.

M. Pantlíková 28.9.2022 9:24

Justice je u nás "posvátná kráva," na kterou se sice nesmí sáhnout, ale dnešní v vypjatá doba j výjimkou. A to si soudci včetně JUDr. Šotta začali uvědomovat. (Jak by asi dopadl moudrý Šalamoun, kdy jeho rozhodování a vině a trestu trvalo tak nekonečně dlouho jako těm našim? Dávno by zmizel v propadlišti dějin). Rv:-(

L. Harvánek 28.9.2022 9:41

Ono to naší justici ztěžuje přemíra zákonů vycházející z hlav našich i bruselských zákonodárců. Ono je pak těžké nalézt ten správný paragraf, protože zřejmě existuje i jiný, který platnost předchozího popírá. Našim předkům dal Hospodin Desatero a tak bylo jednoduché každý nesprávný čin správně posoudit a hned potrestat. A dnes bychom si vystačili i s polovinou Desatera, protože příkaz o svěcení svátečního dne, úctě k rodičům či nezřízené sexualitě se dnes už nenosí a naopak jsou obvykle posuzovány jako přednost. Kolik našich politiků se během svého funkčního období dokázalo rozvést z důvodu nevěry? Tím ale dokázali, že nejsou sami schopni si řídit svůj život podle toho, co kdysi slíbili. Jak potom budou schopni řídit život ostatních ve státě, který řídí. Já vím, je to obtížné, ale proveditelné. Se svou první a jedinou manželkou jsme prožili 57 let společného života.

M. Pantlíková 28.9.2022 10:03

Máte pravdu. Sliby se mají plnit - a kdo je nedodržuje ve svém osobním životě, o něčem to svědčí. (I když pro rozvod existují oprávněné výjimky). Takoví lidé nemohou být pro druhé příkladem, natož je soudit. (Naše manželství je také dlouhodobé - a nikdy jsme o rozvodu ani neuvažovali). R^ .