16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

POLEMIKA: Totalitní uvažování piráta Peksy

Při té příležitosti se poslanec Peksa několikrát zmínil o Maďarsku a o vládě premiéra Orbána jako o „nedemokratickém Maďarsku vedeném autoritářem a jeho vládou mafiánů“ , jako o „jediném oficiálně neúplně demokratickým členským státem EU“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Mařák 4.3.2024 19:57

Pro zdejší nevzdělance, kteří tvrdí, že idea federalizace Evropy neexistovala v době našeho vstupu do EU: „The pooling of coal and steel production should immediately provide for the setting up of common foundations for economic development as a first step in the federation of Europe, and will change the destinies of those regions which have long been devoted to the manufacture of munitions of war, of which

they have been the most constant victims.“

"Spojení výroby uhlí a oceli by mělo okamžitě zajistit vytvoření společných základů pro hospodářský rozvoj jako první krok ve federaci Evropy a změní osudy těch regionů, které se dlouho věnovaly výrobě válečné munice, jejíž byly nejčastějšími oběťmi."

Schumanova deklarace z roku 1950

https://old.robert-schuman.eu//en/doc/questions-d-europe/qe-204-en.pdf

V. Povolný 5.3.2024 12:08

Ale pane Mařáku, jedna věc je existence ideje a úplně jiná věc je její praktické odsouhlasení a realizace. Tyto věci by bylo dobré nesměšovat nebo neztotožňovat. Obzvlášť, když se jedná o to, že se nějaký stát má vzdát své samostatnosti a suverenity a má být součástí nějakého jiného státního útvaru. Tak na tohle je NUTNÉ zeptat se občanů stejně jako je nutné zeptat se občanů v případě rozdělení společného státu, jako třeba Československa. A tam se referendum nekonalo, přestože to předepisovala ústava. A dodnes je to škaredá kaňka na jinak docela kulturním provedení celé věci.

M. Salaquarda 4.3.2024 18:40

Není důležitá rychlost, ale společný zájem všech zúčastněných a nemožnost velkým státům převálcovat menší.

F. Navrátil 4.3.2024 16:49

Na lidech jako Peksa stojí EU. Takže si sami udělejte obrázek, kam ten bruselský podfuk směřuje.

D. Polanský 4.3.2024 15:01

Obdivuji vás a současně lituji, že jste tolik času věnoval Peksovi.

P. Pavel 4.3.2024 12:48

Souhlas s panem Mařákem v otázce maďarské a bývalé polské vládě. S federalizací atd. jako ten co volil NE vstupu ČR do EU samozřejmě nesouhlasím.

V. Povolný 4.3.2024 11:39

Já si na rozdíl od pana Mařáka nemyslím, že EU by se měla federalizovat a tím pádem by mělo být zrušeno právo veta. S federalizací EU nesouhlasím, jednak o něčem takovém nebyla při našem vstupu řeč a taky by to znamenalo definitivní konec ČR jako samostatného státu s možností něco ovlivňovat prakticky rovnou nule. O ničem takovém nebylo referendum, nikdo se občanů na nic takového neptal. Protlačit něco takového seshora je - s prominutím - prasárna.

Peksa je typický představitel nové generace mladých fanatiků. O své pravdě nemá žádné pochybnosti, podobně jako člen náboženské sekty. Pojmu "demokracie" evidentně nerozumí. Kdyby ale šlo jen o Peksu, takových je bohužel mnohem víc a ještě v europarlamentu .

M. Mařák 4.3.2024 12:20

To, že Vy o tom nevíte a nebylo to v referendu, nic neznamená. O evropské federaci se píše již v prvním zakládajícím unijním dokumentu, kdy se po válce dalo dohromady Evropské společenství uhlí a oceli. Federativní tendence EU je zcela jasně daná od samotného počátku.

P. Brich 4.3.2024 12:41

Evropské společenství uhlí a oceli byla federace?8-o

Ústava federalizované evropské unie neprošla referendy ve Francii a Holandsku. Tak se vyměnily desky, nazvalo se to Lisabonská smlouva a tím se vyloučilo rozhodování lidí o svém osudu. Rozhodují už jen vládnoucí junty, do čehož jim lidé nemají co kecat.

M. Mařák 4.3.2024 12:56

Někdo napsal, že EU již někdy byla federací? Já tedy ne...

V. Povolný 4.3.2024 13:16

Rozumím vaší argumentaci, nicméně nemyslím, že když se o něčem píše v zakládajícím dokumentu, tak to automaticky nahrazuje odpovídající referendum v členských státech. Ale nejsem právník. Kromě toho se referendum netěší v EU oblibě, liberalisticky progresivní politici dostávají osypky, když tohle slovo slyší. Poslední referendum se v EU konalo v záležitosti euroústavy a dopadlo tak neslavně, že bylo nutné euroústavu přejmenovat s tím, že po přejmenování už stačí jen politické rozhodnutí. A bylo vymalováno. Liberalističtí politici vám pak vysvětlí, že referendum se nemůže konat, protože občané nemají dost informací a kromě toho jsou ovlivnění dezinformacemi. Skoro se divím, že se ještě konají volby, když jsou občané tak dezinformovaní.

L. Zídek 4.3.2024 10:37

Zabývat se veřejně zhulenými bezmozky, jako je Peksa, znamená dávat jim více vážnosti , než si zasluhují, tedy žádnou ...

L. Zídek 4.3.2024 10:37

Zabývat se veřejně zhulenými bezmozky, jako je Peksa, znamená dávat jim více vážnosti , než si zasluhují, tedy žádnou ...

K. Zelený 4.3.2024 9:39

Tak to mi spadl kámen ze srdce. Když si někdo zverbuje (jakými prostředky není důležité) dostatečný počet voličů k tomu, aby mu tu nadšeně odkývali, tu aspoň mlčky strpěli, libovolné sviňárny k zadušení či alespoň přiškrcení opozice a to všechno je v rámci ústavy (co na tom, že je to skoro vždycky nemravné a velice často i nezákonné – ale od toho máme svoje orgány aby to přikryly ), tak jsou to holt demokrati a naše země je demokratická a komu se to nelíbí a pyskuje proti tomu, je totalitář! Putin i Lukašenko posílají srdečné pozdravy a děkují za podporu a za odsouzení živlů – vždyť i oni jednají vždy v rámci své ústavy a zkuste jim ukázat, že tomu tak není. Ze záhrobí pozdravuje i demokraticky zvolený Hitler.

P. Han 4.3.2024 10:24

Hitler byl sice demokraticky zvolený, ale bezprostředně potom si přisvojil další práva a stal se diktátorem. Pak už žádné volby, žádná svobodná soutěž demokratických stran, nebyly. Zemi ovládaly jednotky SA a SS, které podléhaly přímo Hitlerovi a jeho straně. Vidíte něco takového u Orbána? Naopak jste to mohl vidět (pokud nejste narozen po r. 1989) u vlády KSČ a jejích Lidových milicí, i u hry na svobodné volby, kde politbyro KSČ rozhodovalo o tom, kdo smí kandidovat (a implicitně, kkto tedy bude "zvolen"). Udělejte pro sebe něco a nastudujte si to.

L. Zídek 4.3.2024 10:39

Nepopisujete , snad, chování Brusele ?!

K. Zelený 4.3.2024 11:28

Nějak jste se v reakci minul, zdá se mi. Hitler byl demokraticky zvolen jsem napsal a dál už nic, natožpak jeho srovnávání s Orbánem, stejně jako nic o poměrech za socíku. Díky za starost o mé vzdělání a napište psm něco k věci.

P. Han 4.3.2024 12:21

"Putin i Lukašenko posílají srdečné pozdravy a děkují za podporu a za odsouzení živlů – vždyť i oni jednají vždy v rámci své ústavy a zkuste jim ukázat, že tomu tak není. Ze záhrobí pozdravuje i demokraticky zvolený Hitler."

Čtete své vlastní příspěvky? Pokud ano, tak o nich nepřemýšlíte.

K. Zelený 4.3.2024 14:55

Vaše starost o moje porozumění vlastním myšlenkám je dojemná, nicméně zbytečná. Že jste to vy, tak ještě jednou a pomalu: Článek je o tom, že vytýkat Orbánovi a Kaczynskému nedemokratičnost je špatně, neb jednají dle své ústavy a kdo si myslí a dokonce hlasitě říká, že i v rámci demokratické ústavy je možné jednat nemravně, nezákonně a tedy nedemokraticky, je totalitář. Tolik podstata.

Vy se točíte na tom, že jsem napsal, že Hitler byl zvolen demokraticky, což byl a i to jeho „přisvojení si dalších práv“ , tedy zmocňovací zákon, byl řádně projednán a schválen demokraticky zvoleným parlamentem. To, že to Orbán až tak daleko nedotáhl je dobře ale neznamená to, že se na jeho ojebávání spojenců, bratříčkování s „demokratickými“ diktátory, dušení opozice či kroucení právního řádu nemá či dokonce nesmí poukazovat.

M. Krčmář 5.3.2024 12:48

Stejně jako politbyro SPOLU!

R. Langer 4.3.2024 11:46

Hm, kdy že budou volby na Ukrajině? 8-o

K. Zelený 4.3.2024 14:56

Až odtamtud vysmahnou rusáci!

M. Mařák 4.3.2024 12:22

Demokracie prostě není dokonalý systém správy věcí veřejných, nicméně nic lepšího neznám.

P. Brich 4.3.2024 12:45

A proto se musíme zbavit práva veta. Nehulte tolik, Mařáku. Máte v tom pak hokej;-D

K. Zelený 4.3.2024 14:57

No, to jste objevil nový kontinent, tuším Ameriku?

Ale o tom ani váš článek ani moje reakce nebyly, že?

J. Pokoutný 4.3.2024 9:16

Dnes s p. Mařákem souhlasím. Že by mu svitlo?

R. Langer 4.3.2024 11:46

S tím nepočítejte.

J. Vorlický 4.3.2024 9:06

Nevím, zda má teď význam se zabývat piráta Peksy ,totalitním ́ uvažováním. Tvrzení, že demokracie = volič jde k volbám a zvolí si svého zástupce, není sice nepravdivé, ale nevystihuje podstatu věci. Podle něj by zločinný komunistický režim byl demokratičtější než dnešní. Volili se skuteční lidé, dnes naopak lidí skupiny. Musíme si tedy ujasnit pojmy.

Demokracii a to i právní považuji za způsob státu řízení, které si zvolila většina, a to tak, aby menšině nebyla upírána jak práva přirozená, tak zákonná. Jsem zastáncem voleb většinových, mé představě o demokracii lze jistě docílit i volbami poměrnými.

Demokracii si nelze naočkovat jako ochranu proti chřipce, tedy třeba tak, že si ji zapíšeme do Ústavy. Neplést si demokracii se svobodou si dělat co chci. Do demokracie je třeba dorůst, k čemuž by polemika měla směřovat. Domnívám se, že podstata demokracie tu zatím nebyla pochopena. Dokonce mi připadá, že počínaje šedesátými lety do sametové ,,revoluce" tu byla, i dle autora definice, demokracie největší - a to i ve smyslu právním, jakou tu občané dodnes nezažili. Je to paradox, avšak v tomto státě ne jediný.

M. Šejna 4.3.2024 8:41

Dnes s panem Mařákem souhlasím. Peksa ale není s řad Péti-koalice sám. Tohle je u péti-koaličních politiků časté, že jimi neoblíbené politiky obviňují z nedemokracie a totality. Fiala se takto vyjadřoval o Babišovi a dokonce ho přirovnal k Putinovi.

I. Pávek 4.3.2024 7:58

;-D;-D;-D borakovi se přetrhnul provázek od kačera a tak si zkrátil dlouhou chvíli. Ale stou držťkou ale, - působivý nápad jak posunout výše svoji laťku idiota