30.5.2024 | Svátek má Ferdinand


Diskuse k článku

POLEMIKA: Spor o dějiny

V nynější vypjaté polemice usiluje představitel neomarxistického revizionistického směru, děkan Filosofické fakulty Univerzity Karlovy Michael Pullmann spolu s historikem Pavlem Kolářem (viz) a historičkou Muriel Blaive (viz), o dílčí rehabilitaci komunistické totalitní diktatury v Československu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 31.7.2020 23:33

Teď nevím, jestli se nedopustím něčeho jako hate speech, když napíšu, že ten ctihodný děkan Filosofické fakulty Univerzity Karlovy Michael Pullmann spolu s historikem Pavlem Kolářem jsou volové jak ledoborec, kdežto historička Muriel Blaive je kulové vědoucí kráva a všichni dohromady jsou bolševičtí pohrobci.

L. Severa 31.7.2020 14:30

Je neuvěřitelné jaké pitomosti (slabé slovo) lze vědecky zdůvodnit. Některé diskutující omlouvá snad mládí, nebo ztráta paměti.

J. Krásenský 31.7.2020 21:20

V humanitních oborech jsou možnosti nedozírné.

L. Kubeš 31.7.2020 13:12

Pullmann se díval na zdejší bolševický režim pohledem z Moskvy, kde prožil mládí. A vedle toho byl součástí bolševické rodiny. Na rozdíl od nás, kteří jsme ten režim zažili na vlastní kůži. To, že se může takový člověk stát děkanem FF UK jenom ukazuje na to, jak zbytečné jsou některé humanitní obory na vysokých školách. Produkují jenom pusté žvanily.

P. Brich 31.7.2020 15:40

Zvolením podobných hovězích kastrátů do čela fakult bylo odrazovým můstkem pro rozvoj affirmative action, LGBT, metoo, BLM a podobných vepřovin rozlézajících se z USA do světa jak plíseň na zasmrádlém masu.

V. Petr 31.7.2020 20:56

R^R^R^

V. Petr 31.7.2020 12:58

Pokud jde o normalizační režim, ten stál na sovětských bodácích a skončil v tom okamžiku, kdy začalo být jasné, že SSSR v jeho prospěch vojensky nezasáhne. Nemohl se udržet vlastními silami!

R. Polášek 2.8.2020 12:18

Jasné, že SSR nezasáhne začalo být po nástupu Gorbačova. To je nějak rok 1985 + cca 1 - 2 roky, nšž se Gorbačov vyvrbil.

I. Schlägel 31.7.2020 12:49

Pullmann je vychován tak, jak je vychován. Něco podědil, něco si "nastudoval. Ve výsledku blábolí po bolševicku. Filosofická fakulta je takový think tank originálních myšlenek. Není divu, že řada studentů této instituce tak vášnivě bojuje za klima a proti kapitalismu.

M. Rozbořil 31.7.2020 13:07

Není sice divu, ale je to pořádný průšvih. Jak málo času stačí (30 let).

I. Štípek 31.7.2020 12:39

On ten Pulmannův názor je relevantní a neměl by se zesměšňovat, odsuzovat. Teprve z diskuse o něm může pro každého z nás vyjít, co si vlastně o husákovské éře myslíme ( a ani třeba nahlas nepřiznáme). Ovšem , co jsme prožívali my sami, nenuťme jiným.

P. Staronový 31.7.2020 14:13

Nesmysly zesměšňuji i odsuzuji s oblibou. Na rozdíl od časů páně Pulmannem zkreslovaných se to může (ale už se to taky horší.).

P. Havel 31.7.2020 12:23

Viz také Václav Havel: Moc bezmocných (1978).

R. Polášek 31.7.2020 11:25

To není žádná rehabilitace komunistického režimu. Ale naopak korekce lží, které o komunistickém režimu šíří někteří současní exponenti.

Totiž v současné době pomalu nastupuje další totalita, zelená, imigrantská a sluníčkářské a postupně už nyní začíná docházet všelijakou cenzurou třeba na Facebooku a všelijakými hony aktivistů na lidi se špatnými názory k postupnému osekávání naší svobody.

Minulý komunistický režim, který byl u nás po většinu doby pro většinu občanů poměrně smířlivý a mimo celkového zchudnutí se pro tuto většinu nijak zvlášť moc negativně neprojevoval, je třebav očích těch mladších, co to nezažili a v očích těch hloupějších, co zapomněli, co nejvíc očernit a dostat na úroveň režimu třeba v Severní Koreji nebo polpotovského režimu nebo aspoň režimu za doby nejíntenzivnějších stalinských čistek.

Totiž jak nastupující nová totalita postupně osekává naši svobodu, nebude už moc chybět a brzy bude naše svoboda volně vyslovit svůj názor stejně omezená jako za tehdejšího komunistického režimu. A je třeba zabránit lidem, aby si toho všimli a aby tomu začali odporovat. Ještě než bude nesvoboda tak velká, že odpor proti nastupujícím totalitám bude obtížný až nemožný.

L. Kubeš 31.7.2020 13:03

Polášek, nekuř tolik té trávy, pak produkuješ tyhle neskutečný bláboly !!RvRvRv

M. Rozbořil 31.7.2020 13:14

Máte pravdu, že: "Totiž jak nastupující nová totalita postupně osekává naši svobodu, nebude už moc chybět a brzy bude naše svoboda volně vyslovit svůj názor stejně omezená jako za tehdejšího komunistického režimu". A právě proto je třeba polemizovat s podobnými názory, ať už jsou šířeny se záměrem, nebo z neznalosti. A neměl by v tom pan Bednář zůstat sám. K prvním třem odstavcům Vašeho příspěvku se raději nebudu vyjadřovat.

R. Polášek 31.7.2020 15:37

Je třeba s těmi názory polemizovat, ale toho člověka nelze ostrakizovat, to potom je člověk stejný jako byli ti komunisti. A jací začínají být noví totalitčíci.

P. Staronový 31.7.2020 14:14

Čím jste byl za toho "poměrně smířlivého" režimu? Domovní důvěrník, stranický aparátčík?

R. Polášek 31.7.2020 15:40

Tehdy jako i dnes uvažující samostatný člověk a ne ovce papouškující buďto zakyslé antikomunisty nebo dnešní radikální levičáky jako Vy.

J. Jurax 31.7.2020 23:19

"Minulý komunistický režim, který byl u nás po většinu doby pro většinu občanů poměrně smířlivý a mimo celkového zchudnutí se pro tuto většinu nijak zvlášť moc negativně neprojevoval, je třeba v očích těch mladších, co to nezažili a v očích těch hloupějších, co zapomněli, co nejvíc očernit ..." ... ano, i tak se to dá napsat. Při troše nadšení byste totéž mohl napsat i o protektorátu, jinde bylo hůř ...

Poměrně smířlivý tak od pětašedesátého - no, je pravda, i půlrok bez cenzury byl o pražském jaru, do uranových lágrů se už nechodilo, v sedmdesátých sice přituhlo, ale kdo se přikrčil, okna zdobil, na prvního máje jásal a dělal nástěnky k výročí, přežil, Wonka byl jenom jeden, hlad měl málokdo ... akorát se semtam někdo nedostal na školu, protože měl blbý původ nebo nesouhlasila SSM nebo KSČ, musel se projevovat aktivně a souhlasit s okupací, aby mu vzali děcka do školky, do zahraničí se podíval leda do Bulharska, Maďarska, Rumunska a NDR, do jugošky to už byl výkon (desetidolarovka se pašovala v ponožce, aby jeden nemusel deset dní žrát paštiky a bravčové vo vlastnej šťave) a na západ mohli jen vyvolení, na schůzích bylo třeba odsuzovat chartu, aby nebyly potíže v práci (to se týkalo THP), na brigády se chodilo dobrovolně povinně, na esenbáky si málokdo dovolil být drzý, i když buzerovali ... jistě, drobnosti, i jistého blahobytu se mohl domoci zejména ten, kdo měl přístup k nedostatkovému zboží, jímž bylo stabilně leccos a periodicky kdeco, nebo měl tuzérové povolání ...

P. Hatina 31.7.2020 10:42

Pan Bednář má ve svém odborném výkladu jistě pravdu, ovšem neobjevil a nesděluje tím vůbec nic nového - toto všechno generace občanů, které prožily komunistické období dobře věděly a musely se v tom pohybovat a žít. Velice lapidárně to bylo řečeno na úplném konci filmu Bílá paní ve známé davové scéně pod neexistujícím mostem

"Ty s tou tvojí pravdou.Drž hubu a plav"..

No a když si uvědomíme že ten film se u nás natočil v roce 1965 (tedy ještě před Pražským jarem 1968), tak je vidno, že se s tím ani komunisté příliš netajili.

J. Jurax 31.7.2020 23:26

Natočen byl, ale za normalizace se nesměl promítat.

J. Štipák 31.7.2020 9:55

Pullmann a spol. žádnou vědu nedělají. Ale vůbec nesouhlasím s tím, aby brali peníze z daní. Ať si tu svoji "vědu" pěstují za svoje nebo za peníze sponzorů. FF UK velkou čest nedělají.

P. Brich 31.7.2020 15:46

Vůbec všechny humanitní obory kromě mediciny by se měly pěstovat a studovat jako koníček za své.

P. Nemec 31.7.2020 19:36

medicína není humanitní obor...ale jinak souhlas

M. Valenta 31.7.2020 9:42

Když lidé s podobnými názory jako Pullmann vidí kdo se vyšvihl do prezidentského úřadu a kdo vede vládu a hlavně jak si tam počínají, tak pochopitelně ztrácejí poslední zábrany.

P. Staronový 31.7.2020 14:18

Vy to tedy máte jednoduché ...

Šmejdy mám nerad, ať už je to Zeman, Pullmann nebo Bureš. Ani jeden z nich není příčinou šmejdoviny druhého.

So geht das.

M. Valenta 31.7.2020 15:24

Naopak . Příklady táhnou. Ti zalezlý opět vylezli a další s těmi správnými vlohami se přidají.

J. Lukavsky 31.7.2020 7:32

Pro opravdu vědecké hodnocení Totáče bychom si měli nejdříve sestavit tabulku: 1) Kolik lidí žádalo o "výjezdní doložku a devizový příslib"? Kolik to dostalo? 2) Kolik lidí emigrovalo? 3) Kolik lidí bylo zastřeleno při pokusu o "narušení státní hranice", kolik za to šlo do vězení? 4) Kolik lidí šlo do vězení za kritiku systému či za politický vtip? 5) Kolik dětí se "nedostalo na školu" kvůli třídnímu původu? 6) Kolik lidí ze Západu odešlo do SSSR či Lidodemo? .... jinak jsou to jenom povídání. A ti co zde nežili by měli být velice opatrní ve svých soudech. Stejně jako ti co neprošli koncentrákem za Hitlera. Tam také naprostá většina byla "podřízena nezbytnosti". Jistěže my co jsme tu žili vidíme chyby našeho systému a ti co žili v USA zase jejich. Ale "hlasování nohama" svědčí celkem jasně. Tam se to okecat nedá! J.L. end

A. Poláková 31.7.2020 8:46

Při hodnocení hlasování nohama je třeba vzít v potaz i situace, kdy mnozí nechtěli opustit stárnoucí rodiče a ponechat je v tom marasmu zcela opuštěné a nebylo jich málo. Děkan FFUK využívá situace, že minulý režim nebyl prohlášem za zločinný, což byla neodpustitelná historická chyba. Neomarxismus na filosofických fakultách je tikající bomba.