27.5.2024 | Svátek má Valdemar


Diskuse k článku

POLEMIKA: Bratři Mašínové černobíle

Ctirad Mašín a Josef Mašín (8. března měl 85. narozeniny) se nesmířili s nástupem prosovětského teroristického režimu v Československu v roce 1948 a v tradicích svého otce, který byl popraven za nacistů, se snažili bojovat proti totalitnímu systému.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Babička 14.3.2017 4:54

Re: poznámka

Když se je komunisti snažili vylíčit jako chladnokravné zabyjáky, tak ke své škodě nebyli. Při průchodu Německem, když již bylo zmobiliováno na jejich dopadení, kolem 20 000 sovětských a německých vojáků, tak u mostu, v té době byli již jen tři, narazili na německého vojáka.. Jako partysáni ho měli zlikvidovat a běžet dál. Jenže on začal prosit o milost a oni ho nedokázali zabít. Sotva odešli pár kroků, omilostněný voják vytáhnul ukrytou pistoli a prostřelil jednomu z nich břicho.

Ovšem, nebyla to jen skupina Mašínů, kteří se postavili na odpor diktatuře se zbraní v ruce. takových lidí bylo víc, většinou nepřežili.

A co je tu podivuhodně. Když se událo to samé proti nacistům, jako proti komunistům, tak dost liádí to proti nacistům schvaluje, ale proti komunistům ne.

No nakonec sme národ, který se chlubí tím, že jsme sovětským okupanrům nezkřivili ani vlásek na hlavě.

Jenže další generace již nebudou ctít posery, kolaboranty a zavrhovat hrdiny. naopak, budou zdůraznovat ty co se nepodali. To je zákonité u každého národa, tomu nemůže zabránit ani filosof.

J. Babička 14.3.2017 5:18

Re: poznámka

O tom neuvěřitelném činu, pěti na lehko oblečených chlapců v polobotkách, se třemi pistolemi,kteří dokázali unikat celé armádě, tak ten se označoval v německu, jako Lucká válka. Dokonce to vyděsilo i američany, kteří n emohli pochopit co takové maněvry obou vojsk znamenají. Německá televise natočila s bratry Mašinovými reportáž o celém případu, bylo to před Ctiradovou smrtí. takže jsou tam vidět a muví oba. Byl to jeden s nejsedovanějších pořadů roku v Německu a také byl jako takový vyhodnocen. .Tenkrát jsem poslal odkaz všem svým známým , aby se na něj poldívali a dokonce jednomu sentorovi.

V životě bych nevěřil, že ještě budou mít v dnešní době komunistí takovou moc aby zakázali tento pořad v česku uvést.

Pokud jse mýlím a byl nakonec promítnut, tak bych se to rád dozvěděl. Dík.

J. Babička 14.3.2017 5:35

Re: poznámka

Doporučuji knihu Barbara Mašínová "Odkaz"

J. Fridrich 14.3.2017 7:12

Re: poznámka

Nedávno jsem při cca 25 roků trvající " tahanici " o jejich rodinný-rozpadající se statek s dcerou Josefa Mašína napsal :

Nemilá a nevzdělaná soudružko Hochová - info jen pro vás :

Rodinný majetek byl ukraden tomuto člověku - Generálmajor Josef Vladimír Mašín starší byl důstojníkem prvorepublikové Československé armády a členem protinacistické odbojové organizace Tři králové. V roce 2005 byl in memoriam povýšen do hodnosti generálmajora ( popraven 1942 ). Více info na :

https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Ma%C5%A1%C3%ADn

A jeho tři děti byli po svém otci svobodymilovní lidé a tak jak jejich otec bojoval proti totalitě a nesvobodě fašistické, tak jeho dva synové bojovali proti možná ještě horší totalitě a nesvobodě komunistické.. A víte proč ta komunistická byla horší - jednoduchá odpověd' - tu fašistickou vytvořili Němci-tedy cizí, tu komunistickou naši hodní Češi..

J. Řezák 14.3.2017 8:49

Re: poznámka

To je ale libozvučná čeština. A ten brávopys, to srtdce pookřeje: zabyják, partysáni, sme.

Jinak trochu vám ušlo, že nacisté byli představitelé cizí okupační mocnosti v době války. Je to asi stejně nechutné srovnání, jako přirovnávat Mašíny ke Gabčíkovi & comp. Kdyby MAšíni odkrouhli Klému, národ by si jich vážil. Jenže oni popravili venkovskéíhp vachmajstra a pokladníka s penězi. To bylo hrdninství, jen co je pravda.

J. Lepka 14.3.2017 10:21

Re: poznámka

Snažíš se marně soudruhu, tady nejsi na vaší schůzi. Ostatně, to co jste provedli, jste provedli vlastnímu národu, vlastním příbuzným, sousedům, známým. A nesnaž se z toho vymluvit, byla to o to větší sviňárna, že jste jen zneužili náklonnost k Rusům po vyhrané válce a pak jste se chovali lautr stejně jako skopčáci!

J. Řezák 14.3.2017 12:21

Re: poznámka

Nevzpomínám si, že bychom si někdy tykali, pane Lepko. Jinak, jste samozřejmě "mimo mísu".

J. Lepka 14.3.2017 14:28

Re: poznámka

Jiný argument by nebyl?

S. Rehulka 14.3.2017 4:16

Bratři Mašínové......

....byli mým vzorem už od mládí !

Děkuji pane Guttmane za tento Váš článek, i za ostatní na NP !

J. Řezák 14.3.2017 8:42

Re: Bratři Mašínové......

No tak to potěš pánbů. Dnešní děti budou mít za vzory Stodolovy, to statečnější Krejčíře a s přírodovědným zaměřením Zelenku. Dobrodružné povahy pak Kajínka (i když tomu českému Monte Christovi jsem fandil zrovna tak, jako bych fandil Mašínům, kdyby šlo jen o tu enderáckou anabazi a nebylo nic jiného kolem).

J. Kovaříček 14.3.2017 1:33

Souhlas

s článkem i zde uvedenými reakcemi.

J. Vintr 14.3.2017 1:20

Pohled na činy bratrů Mašínů je dán

obrovským nepoměrem několika statečných ke zbytku, který ohnul záda. Tak se může jejich osamocený boj zdát zbytečným a bezúčelným. Kdyby ovšem byly takových statečných tisíce, mohlo to změnit historii naší země. To ovšem nebyla chyba bratrů Mašínů a jejich spolubojovníků. Oni za sebe udělali co bylo v jejich silách.

M. Drašner 14.3.2017 7:34

Tutti: Pohled na činy bratrů Mašínů je dán

Co čekat od národa, jenž má tak vysokou sledovanost výrazně pro-komunistických pořadů, jako byl Major Zeman?

M. Krátký 14.3.2017 0:16

Hezky sepsáno

a děkuji

J. Vrtný 14.3.2017 0:46

Re: Hezky sepsáno

Připojuji se a díky.