27.5.2024 | Svátek má Valdemar


Diskuse k článku

POLEMIKA: Bratři Mašínové černobíle

Ctirad Mašín a Josef Mašín (8. března měl 85. narozeniny) se nesmířili s nástupem prosovětského teroristického režimu v Československu v roce 1948 a v tradicích svého otce, který byl popraven za nacistů, se snažili bojovat proti totalitnímu systému.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Řezák 14.3.2017 8:36

Mašínové jsou prostě vrazi a vrahy zůstranou.

Vždycky, když nějaký mnohamrdán z IS podřízne bělocha, řeknu si "Ejhle, novodobý Mašín". Ano, i oni podřízli nevinného omámeného člověka jako kuře. Dalšího policajta prostě zastřelili z hecu (obyčejný policejní blátošlap, žádný funkcionář nebo alespoň výše postavený soudruh) a pokladníka zavraždili, aby si mohli koupit motorku. Zapalovali stohy (ano, ten dobytek, co pak neměl co žrát, si to samozřejmě zasloužil, byl přeci družstevní), chtěli házet výbušniny do tendru lokomotivy (mašinfíra a topič byli zjevně komunističtí zločinci) atd. To byli odbojáři. Až se mi chce (zase) zvracet. Ano, enderácká policie prokázala mimořádnou tupost, ale to na věci nic nemnění, že to byli sprostí zákeřní loupežní vrazi. Škoda, že je nechytli, alespoň jednou by se soudilo pravedlivě.

M. Šejna 14.3.2017 9:12

přesně tak, pane Řezáku

ale na druhou stranu, když mohou být na Ukrajině hrdinz Banderovci, na Slovenku Hlinkovci, tak proč by u nás nemohli být za hrdiny Mašínovci.

J. Řezák 14.3.2017 9:40

Re: přesně tak, pane Řezáku

Bráno takto, máte nesporně pravdu.

P. Skřivan 14.3.2017 9:20

Re: Mašínové jsou prostě vrazi a vrahy zůstranou.

Řekl bych, že srovnáváte nesrovnatelné. Pokud mohamedán podřezává na území IS, pak není Mašín, ale spíš komouš: je to vládní moc. Mimo území IS je to pak terorista, který s Mašíny nemá nic společného, protože ti nic takového nedělali: oni se chtěli jen dostat do, z jejich pohledu, svobodného světa.

J. Řezák 14.3.2017 9:46

Re: Mašínové jsou prostě vrazi a vrahy zůstranou.

"Pokud mohamedán podřezává na území IS, pak není Mašín, ale spíš komouš: je to vládní moc". No, tak to toto podřezávaného jistě smíří s osudem a bude se mu odcházet radostněji. Pokud jde o tu "cestu do svobodného světa": povšimněte si, že (prakticky) nikdo je neodsuzuje za tu enderáckou anabazi. Ano, bojovali proti regulérní armádě a bojovali dobře. Ale před odchodem se stali vrahy a lupiči. On to možná nebyl až tak odchod za svobodou, ale útěk před hrozícím trestem za jejich zločiny.

P. Han 14.3.2017 11:10

Re: Mašínové jsou prostě vrazi a vrahy zůstranou.

Pokud je odpor proti zločinnému režimu zločinem, pak zajisté schvalujete i popravu Horákové.

J. Řezák 14.3.2017 12:28

Re: Mašínové jsou prostě vrazi a vrahy zůstranou.

Proboha, co je to za zcestnou myšlenkovou konstrukci. O doktorce práv Miladě Horákové (ne tedy nějaké Horákové, jak píšete Vy) bychom měli mluvit vždy ve stoje a s čepicí v ruce. Už proto vůbec nepatří do diskuse o těhle loupežných zrůdách a přirovnávat ji k Mašínům, to je tedy hodně, ale opravdu hodně přes čáru.

K. Filek 14.3.2017 14:13

Re: Mašínové jsou prostě vrazi a vrahy zůstranou.

Ano ona se nechala hrdinně pověsit,že.

J. Řezák 14.3.2017 14:48

Re: Mašínové jsou prostě vrazi a vrahy zůstranou.

Do určité míry ano. Ona do poslední chvíle věřila, že čím více viny vezme na sebe, tím méně ji zbyde na její přátele a že je to ušetří oprátky. Bohužel se mýlila, obětovala se a poslední věta ("svůj boj jsem prohrála") svědčí o hlubokém zdrcení z toho, že se ji to nepovedlo. Ano, ona prohrála boj o své přátele.

J. Vintr 14.3.2017 11:02

Re: Mašínové jsou prostě vrazi a vrahy zůstranou.

Tady si přečtěte, jak dopadli ti, kteří měli soucit s "obyčejným" esenbákem ...

http://www.pametnaroda.cz/story/miks-zdenek-1926-519

H. Gene 14.3.2017 19:40

Re: Mašínové jsou prostě vrazi a vrahy zůstranou.

Přesně, přesně, přesně...

Š. Šafránek 14.3.2017 7:52

Ale ne...

Článek Jana Sokola jsem četl, stejně jako nejobsáhlejší biografii Mašínů "Zatím dobrý". Se Sokolovým názorem, že "nebyla válka" nesouhlasím. Ale s čím naprosto souhlasím je hlavní poselství jeho článku, že není nutné vytvářet polaritu buď vrah, nebo hrdina. Hrdiny Mašíny byli - jejich epické probití se do Západního Berlína je neuvěřitelným činem. Byli ovšem i vrahy - je mi to líto, ale utvrdil mě v tom právě výše uvedený román, přestože byl Mašínům velmi nakloněn. Pokud někdo zastřelí pokladníka podniku (NEKOMUNISTU!!, žádného funkcionáře KSČ) a podřízne řadového policistu (nikoli estébáka, nikoli důstojníka, ale obyčejného pochůzkáře), je zkrátka vrahem. A že je současně hrdinou kvůli jinému skutku, se nevylučuje. Ostatně většina hrdinů v dějinách byli tak trochu i vrahy, ne?

J. Štrobl 14.3.2017 9:02

Re: Ale ne...

Tvrzení, že Josef Rošický nebyl členem KSČ, je lživé. Ve zprávě z vyšetřování místa činu je v soupisu věci uvedena i Rošického legitimace KSČ. Tato zpráva je uchována v archivu ABS. Stejně tak je již dokázáno, že neozbrojený Josef Mašín zastřelil Rošického v sebeobraně Rošického pistolí. Podle vaší logiky by byl každý odbojář, který se účastnil boje proti nacistům, také vrahem. Pokud někdo neustále opakuje již vyvrácené komunistické lži, pak si zaslouží stejné odsouzení jako jejich původci. Dnes již nikdo nemůže říci, že fakta nezná, protože si každý může vyžádat uvedenou zprávu pro studium. Proto musím konstatovat, že jste sprostý lhář pane.

M. Šejna 14.3.2017 9:19

přesně tak, pane Štroble

třeba takový "spartakiádní vrah" sice zavraždil a znásilnil ženy, ale zároveň to byly i členky SSM nebo KSČ. Spartakiádní vrah je tedy odbojářem a hrdinou a měl by být dodatečně rehabilitován a vyznamenán za protikomunistický odboj.

J. Štrobl 14.3.2017 9:24

Re: přesně tak, pane Štroble

Vy myslete spíše na svého strýce, který udělal ve vražedném komunistickém režimu kariéru, a jehož činnost za nacistického režimu byla také kontroverzní. Plivat na hrdiny protikomunistického režimu máte tak akorát vy největší právo.

M. Šejna 14.3.2017 9:32

a jejda

kádrovák Štrobl kádruje na plný pecky. Ještě zapomněl na mojí babičku, která byla z židovka a jediná přežila koncentrák, zatímco její sourozenci, příbuzní a rodiče nikoli. Určitě to byla židobolševička, jinak by přece nemohla být mojí babičkou, že jóóó?

M. Šejna 14.3.2017 9:28

Štroblova sebeobrana

"Štroblova sebeobrana" vstoupí do dějin kriminalistiky jako termín pro případy, kdy lupič přepadne pokladnu a pokladní brání pokladnu se zbraní v ruce. Pokud lupič pokladníka odzbrojí a zastřelí, nejedná se o loupež a lupič není lupičem. Lupič totiž použil tzv. "Štroblovu sebeobranu" a zločincem se v tu chvíli stává pokladník, zatímco lupič hrdinou.

Š. Šafránek 14.3.2017 9:55

Re: Ale ne...

Aha, Mašínové Rošického tedy nejdříve legitimovali, a až poté jej zastřelili? Takže kdyby členem KSČ nebyl (za předpokladu, že je Vaše tvrzení o legitimaci pravdivé, jiné zdroje uvádějí opak), chlapci by jej patrně poplácali po zádech a zeptali se ho, jestli se k nim nechce přidat? Rošický si za to dle Vás mohl sám, když ohrožoval lupiče (za nic jiného Mašíny nemohl považovat, neboť že jsou odbojová skupina mu nesdělili) služební zbraní? Byl podle Vás služebníkem komunistického režimu každý, kdo v padesátých letech chodil do práce? Bylo tedy legitimní takové lidi zabíjet? Zkuste si porovnat cíle, na které útočil Mašín senior a Tři králové s cíli, které si vybírali jeho synové. Možná přestanete srovnávat protinacistický odboj se skutky Mašínových synů. A třeba přijmete tezi, že i hrdina může být zabiják a nikoli anděl s běloskvoucím svědomím.

P. Han 14.3.2017 11:23

Re: Ale ne...

Kdyby nebyl členem KSČ, tak by v té době neměl ani pistoli a Josef Mašín by ho neměl čím zastřelit.

http://www.bojovnici.cz/data/cz/clanky/38/stotricet.jpg

A. Alda 14.3.2017 14:54

To je ale ptákovina.

V té době bylo ozbrojeno mnohem více lidí než dnes. Držba pistole byla téměř samozřejmou věcí.

Ještě v 80. letech měl služební zbraň skoro každý vrátný sebezvýznamnějšího podniku.

J. Vintr 14.3.2017 11:20

Re: Ale ne...

A čím byli například pohraničníci, kteří stříleli neozbrojené lidi, kteří se chtěli dostat z komunistického ráje? Čím byli soudci, kteří odsuzovali ve vykonstruovaných procesech na smrt nebo k dlouhodobému pobytu v ve vězení, či v lágrech nevinné lidi? Čím byli dozorci v komunistických lágrech, kteří stříleli na útěku nevinné lidi, odsouzené z politických důvodů? A čím byli "vyšetřovatelé", kteří při výsleších utloukali nevinné lidi? Nikdo z těchto vrahů nebyl nijak potrestán a většina z nich v klidu dožila nebo žije s nadstandartně vysokými důchody. A mnoho lidí se dnes snaží jejich zločiny relativizovat.

P. Beránek 14.3.2017 12:52

Re: Ale ne...

Pohraničníci byli strážci hranice, zejména ti, kteří sloužili na hraniční linii studené války - německé a rakouské hranici. Přes ty hranice pronikali na naše území zejména agenti CIC, werwolfové z Německa, kteří byli ozbrojeni a zařvalo na to spousta mladých kluků. Proto samozřejmě chodili pohraničáři ozbrojeni.

Našel jsem na půdě starý časopis Respekt datovaný 4. - 10.4.1990. Je tam článek "Příběh agenta chodce", konkrétně známého agenta Otakara Rambouska. Ten tam píše, že jako agenti chodili přes čáru denně. Kromě jiného píše "Cvičila se pudová střelba", což samozřejmě znamená, automatická střelba na všechno co se nečekaně objeví. Třeba pohraničníci.

Proto se nedivím, že oni pak stříleli také a mohli to někdy odnést i neozbrojemí pitomci, kteří tam lezli. Já být na jejich místě, kdyby mi včera zastřelil nějaký Rambousek kamaráda stojícího vedle mě, tak pak střílím za tmy v terénu na všechno co se kde šustne.

Z "komunistického ráje" lezli přes čáru většinou kriminálníci. Normálni lidi lezli za kopečky jinak. Neumím si představit třeba Matušku jak se plíží s Blechovou přes hranice.

J. Vintr 14.3.2017 18:22

Re: Ale ne...

Ano, takhle vás to soudruzi učili. Pamatujete si to dobře ...

P. Beránek 14.3.2017 18:27

Re: Ale ne...

Zajímavý "argument". Na něco víc se nezmůžete. Třeba se jenom pokusit vyvrátit to, co píšu. Ono by se asi muselo myslet, že, ale když není čím ...

J. Štrobl 14.3.2017 7:40

Děkuji.

Děkuji nejen autorovi, ale i všem diskutujícím za jejich slušná a pravdivá slova.

J. Babička 14.3.2017 4:24

poznámka

Čánek pana Sokola jsem četl. Z té doby víme že sami komunistě přiznali, že nebyla dodržována zákonost.. To pana Sokola nevyvedlo z míry, podle něho, ale ostatní lidí zákony dodržovat měli. Zrovna tak komunisté bezohledně vraždili nevinná lidi, ale ku podivu bylo nesprávné, když se proti tomu někdo postavil se zbraní v ruce. Prostě se věeho vyplývá, že právo zabíjet meli jen komunisté.

O Mašinových vyšla dost obsažná kniha, nepochybuji, že ji pan Sokol četl, přeci by nečetl jenom to, co o věci napsali komunisté. A tak mi vadí, že některá fakta přechází a uvádí jen své doměnky. Gen Mašín v poslední zprávě před smrtí, jasně synům přikazuje, aby, pokud se země zase uchopí vlády tyranie, tak aby bojovali. Misto toho jen nadhodí, že možná měla vliv nějaká výchova. Navíc postupovali stejně jako protinacistický odboj, i ten komunistický. To znamená sehnat zbraně a peníze, což je nezbytné k provádění aktivního odboje. A zásada odboje je, že nesmí zůstat svědek, to by byl konec všeho. A tak když se zmocnili zbraní bylo nutno usmrtit příslušníka SNB. Protože nechtěli aby trpěl, tak ho uspali chloroformem a pak mu otevřeli tepnu na krku, aby vykrvácel. A tady volil pan Sokol šikovně slova. Oni ho podřezali ! A to si hned každý představí rozříznutý krk, hluboko od ucha k uchu a pohoršení je dosaženo. To že když se chtěli zmocnit peněz, tak že se ozbrojený pokladních pokusil Ctirada zastřelit. Ctirad byl v té době neozbrojen, bleskurychle se na něho vrhl, podařilo se mu v zápase mu zkroutit ruku a zastřelit ho jeho vlasní pistolí? Jaksi se to takto nehodí. Ovšem tam jako odbojáři selhali, že nechali svědky naživu. Pak se kolem nich začal stahovat kruh a museli se probojovat do zahraničí. A bylo vhodně uvést ,coý neudělal, že komunisté zavraždili nejen jejich dva spolubojovníky, ale i jejich strýce, kterému se podařilo za války odpálit dvě nálože v Berlíně, Hitlerovi přímo pod nosem. A jejich matku, A tak nevědí kde jsou jejich rodiče pochováni.To je jaksi nevhodné

S. Rehulka 14.3.2017 4:44

Re: poznámka

Díky pane Babičko, trapný Sokol padá !

J. Řezák 14.3.2017 8:37

Re: poznámka

ANo,. Sokol je trapný (většinou), ale tady vyjímečně ťuknul hlavičkou o hřebík.

J. Lepka 14.3.2017 10:16

Re: poznámka

No, spíš kdysi ťuknul hlavičkou (svou) o hřebíček trčící odkudsi a tohle jsou důsledky.

B. Volarik 16.3.2017 0:51

Re:Pro pana Sokola mám jenom palindrom.

Lokos je blbej Sokol.