26.5.2024 | Svátek má Filip


Diskuse k článku

OSOBNOST: Kněz, kvůli němuž za socialismu stávkovali

Nestane se hned tak, že by téměř padesátiletý kněz založil v rámci farnosti rytmickou skupinu a navíc mnoho mladých lidí naučil hrát na kytaru, na klavír či na harmoniku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Sova 7.12.2015 16:16

Padre Pio,

to je ten, který si stigmata dělal kyselinou karbolovou? Lékárník dosvěčil, že si u něho kyselinu kupoval. Zápach po karbolu maskoval voňavkou.

http://jdem.cz/buw3x2

http://jdem.cz/buw3y6

B. Hamáček 7.12.2015 18:43

Re: Padre Pio,

Promluvil nenapravitelný bolševik.

P. Klouda 7.12.2015 18:48

Re: Padre Pio,

Vám věřící lidé leží v žaludku víc, než jsem si před cca dvěma týdny myslel...

J. Sova 7.12.2015 18:51

Re: Padre Pio,

Vždycky si říkám, kdo tohle může potřebovat ke své víře. Bez toho by nevěřil?

P. Klouda 7.12.2015 18:55

Re: Padre Pio,

Možná by se mi o něco snáz odpovídalo, kdybych věděl, co myslíte tím »tohle«, resp. »toho« ~ nejsem si jist, zda vím, co tím zájmenem v těch svých dvou větách označujete.

J. Sova 7.12.2015 19:10

Re: Padre Pio,

Myslím ty zázraky. Třeba toto:

http://web.katolik.cz/feeling/noha.htm

P. Klouda 7.12.2015 19:22

Re: Padre Pio,

To je na dlouhou debatu i s člověkem nepředpojatým... 8) ....... Stručně řečeno: pro věřící může jít (a ono o to nejspíš opravdu jde) o občasné povzbuzení něčím, co jim připomene obodobí působení Krista v Judei i Galilei. Zachovat si víru v čím dál problematičtějším světě není jistě nic snadného a takové názorné povzbuzení může být zdrojem velkého duchovního posílení. A pro nevěřící může jít (a ono ~ opět ~ o to nejspíš opravdu jde) o signál, že jejich bezvěrectví není rozumná volba, když se ve světě čas od času takové věci dějí.

A co se týče onoho otce Pia, to jste "asi" opravdu kápnul na zdroj, který má zálibu v přinejmenším překroucených, a nebo ~ jako v tomto případě ~ lživých tvrzeních. Jeden můj známý v šedesátých letech jednou u něj v té Itálii byl: žádná voňavka či jiné triky. Ale ~ jak už jsem napsal ~ víc o tom mluvit může mít smysl s člověkem nepředpojatým, a rozhodně ne "tady".

J. Sova 7.12.2015 19:33

Re: Padre Pio,

To děláte správně, že tom nechcete mluvit. Nevěřícím přece není dovoleno pochopit Písmo, musí jim zůstat hádankou.

P. Klouda 7.12.2015 19:43

Re: Padre Pio,

Překrucujete, a nebo mi přinejmenším něco podsouváte. Kncknc právě Vám jsem před zhruba deseti dny docela obšírně zkusil odpovědět na nějakou otázku, a Vy na to ani "ň". Proč? No TO já nevím... Ale obecně: prostě se mi nechce se rozepisovat "tady", kde ani o jednom z těch, které tu "potkávám", nevím, co jsou zač. U mnohých mám pochybnost i o jejich "jménu".

A ta Vaše druhá věta o nevěřících, Písmu a hádance, je čirý nesmysl ~ omlouvám se za tak silné slovo, ale tak to cítím a vnímám. Takovouhle větu je schopen vyprodukovat pouze nějaký bezvěrecký mozek (a tím teď opravdu nemyslím Vás, ale někoho, kdo s ní přišel už před mnoha a mnoha desítkami let!..) ~ kterýkoli skutečně věřící by Vám řekl, že Písmo je tu pro všechny. A to doslova. Jen nějaký sektář, jako např. jehovita, by Vás předem (ve jménu Boha, jako by mu ten kdy něco takového dovolil!) poslal do pekla. Ale fanatický sektář není skutečný věřící, a teď je samozřejmě řeč o věřícím křesťanovi.

J. Sova 7.12.2015 19:47

Re: Padre Pio,

To jsem nečekal, že budete o Ježíšovi takhle psát.

Mk 4,11 Řekl jim: „Vám je dáno znát tajemství Božího království; ale těm, kdo jsou vně, je to všecko hádankou, aby ‚hleděli a hleděli, ale neviděli, poslouchali a poslouchali, ale nechápali, aby se snad neobrátili a nebylo jim odpuštěno.‘“

P. Klouda 7.12.2015 20:01

Re: Padre Pio,

Tady je ústředním slovem ono slovo "vně", a nebo v kontextu: »... ale těm, kdo jsou vně, ...« Co jím bylo myšleno? Ony věty Ježíš řekl svým apoštolům, a tedy tehdy ~ v souvislostech oné doby; a těmi "vně" byli tedy myšleni jeho & jejich současníci, kteří šli po povrchu starozákonních (víc jak čtyř set) přikázání, aniž se zajímali, co je uvnitř starozákonního odkazu ~ proto vně.

K nám všem ostatním ~ k národům, které jsou geograficky i původem nahony vzdáleny od Židů, a navíc žijícím cca 2000 let "poté" ~ pak poslal právě své apoštoly + jejich následovníky. K nám VŠEM, primárně nevěřícím, protože ne-židovských kořenů. Já nejsem lepší než Vy, a nejsem ve smyslu onoho citátu víc uvnitř než Vy, protože jsme všichni z národů, které byly původně vně izraelského světa, jenže TO neznamená, že musíme zůstat na úrovni oněch Ježíšových současníků, kteří skutečně "vně" byli. Ano, pane Sovo, je to na každém jednom z nás, pro co se rozhodneme... ,)

J. Sova 7.12.2015 20:13

Re: Padre Pio,

Kdo se rozhodne špatně, ten na to silně doplatí.

Mk 16,16 Kdo uvěří a přijme křest, bude spasen; kdo však neuvěří, bude odsouzen.

P. Klouda 7.12.2015 20:24

Re: Padre Pio,

Njn, to už je ovšem jiná situace. Právě proto tu jsou po dlouhá staletí ~ mj. ~ tu tam, tu onde i ony zázraky, aby ukazovali těm, kteří buď ve víře nebyli vychováni, a nebo se jí sami o své vůli zřekli, že jsou "věci" mezi nebem a zemí, kvůli kterým stojí za podstatnější úvahu, jestli realitě lidské existence a fungování Země a vesmíru odpovídá spíš přístup skrze víru, a nebo přístup bezvěrecký. Nechci rozebírat možnosti lidí v jiných zemích, na jiných kontinenetech, jiných etnik a kultur. Každý z Čechů má kolem sebe mnoho svědectví o vývoji našeho národa pod vlivem víry ~ počínaje Cyrilem a Metodějem přes sv.Václava, ale hlavně přes novodobé dějiny víry i církve u nás. Zkusím položit otázku já Vám: Kdo podle Vás odolával nejlépe tlaku komunistických kriminálů v padesátých letech, a to tak, že byl oporou pro ostatní spoluvězně?.. ~~ Například... ,)

J. Sova 7.12.2015 20:31

Re: Padre Pio,

Četl jsem, že to byl například Gustáv Husák.

http://jdem.cz/buw4v7

P. Klouda 7.12.2015 20:51

Re: Padre Pio,

Nu, možné to je, ačkoli nevím, do jaké míry je server aktualne.cz věrohodný. Píšu nevím, nikoliv ne... ,)

Já to slyšel o desítkách kněží, a řadu z nich jsem měl tu čest poznat. A když teď ošklivě zneužiju text, který jste mi nabídl jako zdroj informací o p.Husákovi (»Husák lavíroval mezi dobrem a zlem tak dlouho, až ho zlo zcela pohltilo.«), pak musím říct, že ani jeden z nich se po svém propuštění ani nepřiklonil ke zlu, natož aby se jím nechal pohltit. Kncknc i Švandrlík si jich relativně považuje ve svých "Černých baronech"... Ano, já měl štěstí na lidi, které jsem potkával už od dětství ~ tedy aspoň na některé; ne na donašeče... ,)

J. Sova 7.12.2015 21:03

Re: Padre Pio,

Čím si vysvětlujete poměrně značný počet kněží v Pacem in terris? V r. 1973, za vrcholné normalizace, v českých zemích 726 (37 %) a na Slovensku 350 katolických duchovních.

P. Klouda 7.12.2015 21:20

Re: Padre Pio,

Tři z mnoha, které jsem znal (přinejmenším jako dítě už trochu pobírající rozoumek...) od druhé půlky 60's, tam byli určitě. A každý z nich z jiného důvodu. Jeden proto, aby mohl organizovat důchovní život ve své farnosti podle svých představ (a jeho vánoční půlnoční mše byly v době rozjíždějící se normalizace jedny z mála v Praze) ~ mj. taky proto, aby dal režim pokoj jeho ministrantům & jeho práci s mládeží. Druhý ~ ten dílem z naivity, dílem pod tlakem, že když nevstoupí, seberou mu státní souhlas, bez kterého kněz nesměl dělat ani nejposlednějšího kaplana. A "jen" třetí to udělal proto, aby dostal farnost ve svém rodném (krajském) městě, a ne v pro něj malém provinčním okresním městě ~ ač jen pár desítek kilometrů od města krajského. Leč... v onom krajském měl pak opravdu příjemnější život (něco jako postava, kterou ztvárnil Lábus v Zapomenutém světle).

Nikoho ~ ani toho třetího ~ bych si netroufl posuzovat, a natož odsoudit, jak to dělali někteří radikálnější členové církve. S tím druhým jsem schopen (in memoriam) soucítit, protože ono jeho rozhodnutí pro něj byl do konce života kříž. A tomu prvnímu jsem fandil ~ on to prostě s mládeží báječně uměl, a protože si tu možnost nechtěl nechat vzít, upsal se kněžskému "SSM". Nu co, dneska by jeho oblibu u mládeže dost možná ledaskdo dokázal označit jako signál jeho pedofilie, jakože TA jeho slabostí nebyla; to spíš dobré jídlo... 8))

Jo, tak to jsou tři typy možných příčin. A další, se kterými jsem se nepotkal? Já bych řekl, že asi nic moc odlišného od těchto tří.

F. Žůrek 7.12.2015 15:27

Kněží byli jiní lidé než třeba Randsdorf

Stačí se jen podívat, kolik kněží a řeholníků bylo v padesátých letech v kriminálech. Ale i věřící byli pronásledováni.  Např. se podívejte, jak se zacházelo s Václavem Renčem, který byl téměř 12 let v kriminálu a zcela bezdůvodně. Verše (Popelky Nazaretské) psal jen do paměti, ani mít tužku jemu nedovolili.

Ale i dnes máme vůči takovým lidem u nás posměch. Z Ransdorfa srandu, což je rozdíl.

P. Klouda 7.12.2015 18:47

Re: Kněží byli jiní lidé než třeba Randsdorf

A že to jsou nějaké verše!! Aspoň někdy je člověk malinko hrdý na to, že je Čech ~ např. při četbě takové knihy...

P. Klouda 7.12.2015 10:34

Moc hezké, a hlavně ...

... velmi zklidňující čtení. Jak by řekli naši předkové: »Zaplať pánbu!«...

M. Krátký 7.12.2015 10:17

Hezké - moc hezké

a děkuji

A. Alda 7.12.2015 8:32

Děkuji za článek.

Pro kněze byl minulý režim obzvlášť těžký.

P. Klouda 7.12.2015 10:38

Re: Děkuji za článek.

Ano, byl to tvrdý težim, a zvláště pro některé ~ ti nejméně pohodlní jednoduše nedostali "státní souhlas"... Ale i dnes to mají někteří kněží docela zajímavé: nepronásledují je státní tajemníci, ale úředníci ze stavebních, finančních a jiných úřadů, protože "věří", že páteři nemají šanci se v příslušné problematice vyznat... ,)

B. Hamáček 7.12.2015 18:44

Re: Děkuji za článek.

Taky je na úřadech ještě spousta bolševiků a jejich sympatizantů.

P. Klouda 7.12.2015 18:52

Re: Děkuji za článek.

Nemusí jít ani o bolševiky či jejich následovníky. Ateisté ~ a to programoví ~ jsou u nás mnohem početnější než milovníci odkazu Marxe, Engelse a Lenina (doplněných o nezapomenutelné příspěvky Stalina, Gottwalda, Tita, etc...), či u "pravověrnějších" odkazu Trockého... A mnozí ateisté dokážou nenávidět mnohem krutěji než kdysi komouši.

T. Vodvářka 7.12.2015 6:36

Díky za vzpomínku

osobně si pamatuji P.Práška, chodil jsem k němu do sboru v Ostravě koncem 60. let. Byl to příjemný pán.