15.5.2024 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

NÁHODA: Rozřešení a co dál

Sluníčko svítí, procházím středem města, potkám starou paní. Známou. Jdu právě od tryzny za oběti Holocaustu, říká, je to tam na náměstí před kostelem sv. Tomáše, jen již nemohu sedět, tak jdu domů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Navrátil 4.3.2024 17:06

Němečtí sociální demokraté byli především Němci a podle toho se chovali. Sociální demokraté Wenzela Jaksche, který prosazoval ve straně tzv. Volkssozialismus podle vzoru funkcionáře NSDAP Otty Strassera, se přesunuli do Velké Británie, kde měli významné kontakty s labouristickou stranou. Těchto kontaktů však nevyužívali k posílení pozice Benešovy exilové vlády, ale právě naopak. Například vyžadovali, aby nebyl rušena platnost Mnichovské dohody a aby pohraničí bylo předánu budoucí Velkoněmecké říši. Podrazáctví vedoucích německých sociálních demokratů v exilu bylo jedním z důvodů, proč československá exilová vláda požadovala odsun všech Němců s výjimkou těch, kteří bojovali za Československo nebo byli nacistickým režimem za své československé postoje persekuováni.

P. Brich 4.3.2024 17:16

!!R^

H. Rybnická 4.3.2024 19:13

M2l byste jenom ještě vysvětlit, z jakého dlvodu by neměl Jaksch mít právo si vyvořit vlastní koncepci poválečného upořádání střední Evropy a toto prosazovat? A z jakého důvodu hovoříte o "podrazáctví" ?

F. Navrátil 4.3.2024 22:25

Československo bylo ve válce s hitlerovským Německem. Česká exilová vláda usilovala o zrušení Mnichovské dohody, uznání vlády a obnovení státu. Jaksch navštěvoval britské státníky a přemlouval je, aby zasáhli proti obnovení Československa v historických hranicích. Jak jinak takové konání nazvat než vlastizradou? Pravda Jaksch a jeho němečtí exiloví sociální demokraté pouze vedli politickou protičeskoslovenskou kampaň. To domácí Němci, kteří se považovali za nadřazenou árijskou rasu, zahájili konečné řešení české otázky. Vyháněli obyvatele z Benešovska, Sedlčanska a Neveklovska v Čechách a z 33 obcí na Moravě mezi Brnem a Olomoucí. Naštěstí po Stalingradu bylo konečné řešení české otázky odloženo na dobu po vítězství Třetí říše.

H. Rybnická 4.3.2024 23:13

Jaka vlastizrada? Sudetsti Nemci byli nacpani do synteticky vytvoreneho prostoru ktery se nazyval CSR. Tedy se nemuze hovorit o 'vlasti". A uz vubec ne o "zrade". Bylo to jejich dobre pravo, si urcit region ktery povazuji za svoji "vlast' a zachazet s nim dle sveho.Tak docela premyslet v demokratisch kriteriich jsme se jeste nenaucili.