16.4.2024 | Svátek má Irena


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Navrátil 4.3.2024 17:06

Němečtí sociální demokraté byli především Němci a podle toho se chovali. Sociální demokraté Wenzela Jaksche, který prosazoval ve straně tzv. Volkssozialismus podle vzoru funkcionáře NSDAP Otty Strassera, se přesunuli do Velké Británie, kde měli významné kontakty s labouristickou stranou. Těchto kontaktů však nevyužívali k posílení pozice Benešovy exilové vlády, ale právě naopak. Například vyžadovali, aby nebyl rušena platnost Mnichovské dohody a aby pohraničí bylo předánu budoucí Velkoněmecké říši. Podrazáctví vedoucích německých sociálních demokratů v exilu bylo jedním z důvodů, proč československá exilová vláda požadovala odsun všech Němců s výjimkou těch, kteří bojovali za Československo nebo byli nacistickým režimem za své československé postoje persekuováni.

P. Brich 4.3.2024 17:16

!!R^

H. Rybnická 4.3.2024 19:13

M2l byste jenom ještě vysvětlit, z jakého dlvodu by neměl Jaksch mít právo si vyvořit vlastní koncepci poválečného upořádání střední Evropy a toto prosazovat? A z jakého důvodu hovoříte o "podrazáctví" ?

F. Navrátil 4.3.2024 22:25

Československo bylo ve válce s hitlerovským Německem. Česká exilová vláda usilovala o zrušení Mnichovské dohody, uznání vlády a obnovení státu. Jaksch navštěvoval britské státníky a přemlouval je, aby zasáhli proti obnovení Československa v historických hranicích. Jak jinak takové konání nazvat než vlastizradou? Pravda Jaksch a jeho němečtí exiloví sociální demokraté pouze vedli politickou protičeskoslovenskou kampaň. To domácí Němci, kteří se považovali za nadřazenou árijskou rasu, zahájili konečné řešení české otázky. Vyháněli obyvatele z Benešovska, Sedlčanska a Neveklovska v Čechách a z 33 obcí na Moravě mezi Brnem a Olomoucí. Naštěstí po Stalingradu bylo konečné řešení české otázky odloženo na dobu po vítězství Třetí říše.

H. Rybnická 4.3.2024 23:13

Jaka vlastizrada? Sudetsti Nemci byli nacpani do synteticky vytvoreneho prostoru ktery se nazyval CSR. Tedy se nemuze hovorit o 'vlasti". A uz vubec ne o "zrade". Bylo to jejich dobre pravo, si urcit region ktery povazuji za svoji "vlast' a zachazet s nim dle sveho.Tak docela premyslet v demokratisch kriteriich jsme se jeste nenaucili.

P. Brich 4.3.2024 13:02

„Když nás vyhodili z partaje zamířil do Španělska, chtěl bojovat za demokracii a svobodu ve španělské válce. Ovšem dojel jen do Paříže, tam jej překvapilo obsazení Francie hitlerovskými vojsky.“

Španělská občanská válka (červenec 1936 – duben 1939)

Bitva o Francii (Fall Gelb, 10. května – 22. června1940)

Data nějak falírují. U historičky Rybnické nic neobvyklého:-)

V. Kuhaj 4.3.2024 11:12

Žádná sláva s těmi příspěvky, co? Tak tady máte ještě jeden ode mě.:-)

P. Diviš 4.3.2024 10:50

"zamířil do Španělska, chtěl bojovat za demokracii a svobodu ve španělské válce."

To by bylo zajímavé, na které straně. Problémy s demokracií a svobodou měly obě, ač ta frankystická asi více.

P. Lukáš 4.3.2024 9:09

Paní Rybnická, děkuji za zajímavé články o méně známé historii Brna a jeho obyvatel. Dějiny nikdy nebyly černobílé. A nenechte se otrávit národovci a hrdiny od klávesnice, kteří jistě i pod tímto článkem brzy začnou zvracet. Jen tak dál, těším se na další pokračování.

H. Rybnická 4.3.2024 19:14

Děkuji Vám. Věřím že mne zase něco napadne. :-)