21.5.2024 | Svátek má Monika


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Jaroš 22.4.2024 10:11

Opravdu velmi hloupá otázka a takto hloupě se muže ptát jen málokterý Čech a u vás mě to velmi překvapuje.

P. Čech 22.4.2024 15:09

Vždyť říkám, "hloupá otázka".

P. Hák 22.4.2024 10:13

Národ definuje společná řeč, historie a území. Takže ve 20. století, resp. koncem století 19. už IMHO není o existenci slovenského národa pochyb.

Kdy přesně přestal být "národem ve stadiu zrodu", jak se někdy říká, netuším.

P. Čech 22.4.2024 15:07

Chcete tím říci, že Austrálii a Kanadě žije britský národ?Společné území, to ano. Území je ovšem většinou definováno hranicemi.Jaké hranice měli slováci před rokem 1918?

P. Hák 22.4.2024 19:18

???

Australané: vlastní území (Austrálie), společná řeč (angličtina), společná historie (bez debaty). Pravda, není to národ starý, ale národní identitu už mají a za součást Británie se nepovažují.

Kanaďané - dtto., i když by se dalo uvažovat, zda vlastně nejde o národy dva (Frankokanaďané a Anglokanaďané).

Použil jsem pojem "národ ve stadiu zrodu", což není pojem můj. Ono chvíli trvá, než příchozí národ zformují... melting pot. Taky je dobré odlišit "politický národ" a národ ve smyslu etnickém. A jde i o vnímání vlastní národní identity.

Národ nemusí mít (podle té definice) vlastní stát. Otázka je tedy irelevantní. Území, kde tehdy žili Slováci, je celkem jasné - většina Horních Uher.

P. Čech 22.4.2024 15:11

Pokud by tomu tak bylo, potom by na světě existoval jen jeden národ. Židé.

P. Hák 22.4.2024 19:07

Právě Židé jsou výjimka - dlouho území neměli. Předtím a potom ale ano.

Chcete zpochybnit, že Češi nebo třeba Řekové jsou národ?

V. Kučer 22.4.2024 10:45

V dobách Přemyslovců a Velkomoravské říše byli naši předkové Slovani kteří mluvili stejným jazykem jehož spisovnou formu vytvořili dva známí Řekové. O českém národě se poprvé píše v kronice Dalimilově která vznikla za vlády Jana Lucemburského. Kdy vznikl slovenský národ nevím ale ve škole mě učili že v Československu žijí dva bratrské národy, Češi a Slováci což mi bylo jasné. Pouze jsem nevěděl kam zařadit Moravany ale když jsem byl starší zjistil jsem že se pokládají za Čechy a dokonce mluvili lepší češtinou než já.

J. Jurax 22.4.2024 15:14

Inu, řekl bych, že Moravani se pokládají zejména za Moravany ... :-)

V. Heidlerová 22.4.2024 21:29

Rozumný Moravan se pokládá ze Čecha rodu moravského (dle Palackého). Ti, co chtějí něco z moravanství vytřískat, tak se snaží o oddělení.

J. Jurax 23.4.2024 10:07

Houby ... rozumný Moravan je Moravan a žádný Čech. To nesouvisí s nějakým chtěním cokoli vytřískávat.

Ostatně Čech zase není Moravan rodu českého, ani rozumný ne... :-)

P. Čech 22.4.2024 15:17

Skuteční Moravané se nikdy za Čechy nepovažovali. Bude to asi tím, že velkomoravská říše zde byla před českými knížectvími. I tam však žili pohromadě Slované, Germáni, Frankové Bójové a mnozí další. I v Sámově říši žili Slované s Franky a pod. Všechno je to dikutabilní, zejména to, co nelze jednoznačně definovat. Příkladem budiž sám pojem "národ".

V. Kučer 22.4.2024 16:52

Slyšel jsem že skuteční Moravané padli v bitvě na Bílé Hoře, jsou pouze Brňáci, Ostraváci a z Olomóca.

L. Žaloudek 22.4.2024 19:05

Ti Moravané, kteří padli u obory na Bílé hoře, byli moravskými stavy najatí žoldnéři - většinou různí Němci. A padli jen proto, že kvůli té zdi nemohli utéct.

V. Petr 22.4.2024 21:39

Tak to se mýlíte, o Českém národě se poprvé mluví v Kosmově kronice ze začátku 12 století!

V. Kučer 23.4.2024 10:55

V té době asi vznikali evropské národy. My jsme byli součástí říše Římské a kníže Soběslav řešil jiné problémy než národnostní a musel být zadobře s císařem Barbarossou. Kosmova kronika byla psána latinsky a originál se nedochoval. Na začátku popisuje Kosmas jak přišel se svým lidem do země zvané Bohemia stařešina Boemus. Je zde zdůrazněno, že se jednalo o krajinu neosídlenou a z tohoto hlediska vychází nároky Čechů na její nezpochybnitelné vlastnictví.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kosmova_kronika

V. Heidlerová 22.4.2024 13:48

Po Štúrově odluce slovenštiny od češtiny, v 2. polovici 19. století. A právně byl uznaný vznikem ČSR 1918.

J. Ticháček 22.4.2024 18:52

Český národ vznikl někdy v dobách národního obrození.

Pan Neff, který tento server založil by o tom mohl vyprávět. Jeho předci ten národ vymýšleli.

Přemyslovci s tím neměli nic společného. Ti se pouze stali hegemony na území plném různych klanů.

Moravané mají s Velkomoravskou říši společný také jen to jméno. Když se podíváte na mapy tehdejšího osídlení, budete valit oči. Nemluvě o tom, že tamtudy pak prolezlo pár nájezdníků a to národnostní složení tam dost změnili. A nakonec tam přišli Valaši z Rumunska.

Budiž Vám nápovědou třeba jméno jednoho hudebního nástroje. U nás jsou to dudy. Ten název pochází z Turecka. A pak tam je jeden oblouk, který vede od břehů Atlantiku, přes Skandinávii a východ Evropy až k mongolským stepím. Tam všude jsou gajdy. A ještě ten cimbál, kde ho ten moravský národ vzal. A koncovky a fujary. Tam od dob Velké Moravy proběhla taková výměna obyvatel a kultury, že lze těžko vysledovat nějakou návaznost. Část velké Moravy se mezitím stala německým státem, část dala za vznik polské národnosti.

A ještě k tomu motáte do jednoho klubka věci, které spolu nemají nic společného. Státnost, národnost, etnicita a příslušnost k jazykové skupině Vám patrně splývá do jednoho.

M. Krátký 22.4.2024 9:29

Je potřeba neustále studovat dílo "Poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti" - omlouvám se za eventuelní chybky v názvu toho díla. Teprve potom pochopíme celou tragedii i současné doby !!!!!!

P. Čech 22.4.2024 9:32

Tragédie současné doby pramení v čl. 5 ústavy a v menšinovém volebním systému podle zásad poměrného zastoupení, v nepřímých volbách.

L. Peleška 22.4.2024 9:25

Pana Šimečku neznám, ale hysterie se vkrádá mezi oba si dosud nejbližší národy Evropy? Pokud jsou po prohraných volbách kritiky místní, dobře jim. Ale pánové Foco, Pelegriny ( i Orbán) vyhráli v demokratických volbác a ty nezrušili! Je pravidlem, že do voleb i čistě vnitřních věcí se vnucuje EK nebo EP, pro mne obě zbytečné a aktivistické organizace plné šampaňského a kaviáru ( byl jsem tam, ještě teď vzpomínám na přehršle kaviáru od zástupců odborářů konzumujících vlastními ústy výdobytky odborářů ze zemí EU)! Takže, kritiku přeshraniční si může dovolit kdokoliv vědomý si zasevání nevole mezi bratry, ale nesmí kritiku šířit oficiální zástupci států. Neodpustitelné mi přišlo chování české strtany, zejména ruděho komisaře Fialy v čele bývalé pravicové strany! A pán Šimečku? Maj sa dobre, brate a netáraj!

K. Filip 22.4.2024 8:36

Šimečka absolvent Aspen institutu, jako u nás Rakušan, Farský , Pekarová. Je ještě větší progresivista a svazáček jako naši Piráti a Topka. Chválabohu, že voliči SR zatáhl za záchrannou brzdu. Korčok by pro progresivisty byl už třešničkou na dortu.

D. Polanský 22.4.2024 8:29

Mladý Šimečka, který v životě nemakal, je jediný správný demokrat na Slovensku. Jedině on zná tu správnou cestu. ;-D

F. Navrátil 22.4.2024 8:20

Šimečka senior se rozčílil, že Slováci zbaběle nezvolili jeho syna, bruselského lokaje.

L. Žaloudek 22.4.2024 8:18

Vždycky mě zajímalo, kde vlastně sehnal Boleslav těch 1000 "dobře ozbrojených a vycvičených rytířů", kteří roku 955 (ne 995, to byli Slavníkovci) na Lechu proti Maďarům padli? Zůstal vůbec někdo doma?

J. Ticháček 22.4.2024 19:36

Asi to nebyl zas tak velký problém.

Už měl za sebou pěkných pár let trvající válku s Otíkem že sousedství. Takže měl k dispozici hezkých pár zkušených vojáků. Také ta jeho země byla docela velká. Zahrnovala i značnou část dnešního Polska. A za třetí, byla to doba ekonomického růstu a konsolidace. A pantáta malý feudál, který měl tři syny a léno, které šlo vycházkovou chůzí obejít během dne, moc na výběr neměl. Někdo dědí, zbytek jde do války. Třeba zbohatne. Bojovníků bylo dost. Větším problémem bylo je přesunout někam do horoucich pekel. Jeden každý válečník potřeboval pár koní, bivak, zásoby (ne všechno, ne všude a ne vždy se dá ukořistit) a nějaký personál. Ty dobře vycvičené nebyl problém sehnat. Kdyby se s nimi netáhl do Bavorska, ale třeba k Brnu, nebo k Vídni, měl by to snazší. I od Poznaně, Wroclavi, nebo Krakova by to bylo jednodušší. Protáhl by je úrodnými nížinami a jednodenním pochodem mezi Sudetskými pohořími. Ale podívejte, kam je vedl. A kolik to muselo stát.

Otázka nezní, kde jich vzal tolik. Otázkou je, kolik ho stálo tam dostat ty, které tam přivedl.

J. Lukavsky 22.4.2024 7:55

O skutečném postoji Slováků vypovídá to, že během pár dnů sebrali ze soukromých kapes přes milion Eur na podporu Ukrajiny. To vypovídá víc nežli pindy v Parlamentu nebo v TV. Z vlastní kešeně! J.L. end

P. Čech 22.4.2024 8:44

To se teda vycajchnovali! Každý Slovák v průměru dal na Ukrajinu našich 5 Kč.

J. Lukavsky 22.4.2024 11:06

No nevím kolik Kč/hlavu jsme dali Ukrajině my, ani kolik USA, Francie, Německo, Anglie, Norsko, Švédsko aj. jde spíš to to, že ne všichni Slováci..... Všichni Slováci také nepodporovali Slovenský štát. J.L. end

P. Pavel 22.4.2024 9:13

Co je to skutečný postoj, ano část Slováků má jiný názor než ta část, která volila Fica a Pellegriniho. To není nic neobvyklého, ani u nás.