26.2.2024 | Svátek má Dorota


MÉDIA: Zklidnit dech a hormóny

6.2.2016

Zemanův „kalašnikov

To je klasický případ, kdy se z komára udělá velbloud. Nic proti názoru, že by prezident měl více vážit slova, která pouští do veřejného prostoru. Platí také, že na pitomoučkou otázku existuje jen pitomá odpověď. Anebo je tu ještě jedna možnost, a sice vysvětlit tazatelce, že ta otázka dobrá není. Je-li tomu však tak, že otázka byla připravena předem a dána na lístku dívčině, aby ji přežvýkala, pak by bylo na místě spíše pořádně rozcupovat prezidenta Zemana za to, že takovou šaškárnu dopustí. To se nakonec i dodatečně oprávněně děje. Avšak udělat z jeho bohorovné a jinak (až na otázku dobrého vkusu) věcně neškodné odpovědi takovou aféru, jaká se podařila vyrobit premiéru Sobotkovi a některým horujícím politikům v parlamentu i mimo něj (o médiích ani nemluvě), to je opravdu trapné. Je to prostě tyjátr a blbnutí na kvadrát. Možná, že i Čtvrtníček s Lábusem vyvedou nějakou povedenou řachandu na téma prezident Zeman.

Frauke Petry

Německá mainstreamová média všeho druhu a politici také všeho druhu a úrovní považovali za nutné cupovat Frauke Petry, docela pěknou holčinu a shodou okolností šéfovou poslanecké frakce strany AfD v saském parlamentu. To vše za slova v jejím novinovém interview, kde doslova řekla, že „... policie proti imigrantům v případech nouze musí použít i zbraně.“ Dokonce má být stíhána za podněcování k násilí a rozeštvávání. Výčet jejích zločinů bude jistě dlouhý. Jenže právě v hysterické reakci všech médií a především politických kolegů je zakopán pes. Frauke Petry si jen nebere servítky a říká věci tak, jak jsou. Kdo se podívá do zákona na ochraně spolkových hranic (Bundeschutzgesetz) anebo například do obdobné úpravy našeho zákona o ochraně státních hranic, pak musí zpozornět. Oba tyto zákony připouštějí v mezních případech v úpravě oprávnění při zajišťování ochrany hranic i použití donucovacích prostředků, když tento konkrétní postup upravují zvláštní zákony o policii. Pochopitelně, že jde o mezní případy, a pochopitelně, že policie při postupu nesmí překročit míru nezbytnou k dosažení účelu sledovaného služebním zákrokem nebo služebním úkonem. Leč použití zbraně prostě možné je, a to za přesně stanovených podmínek a v krajním případě (F. Petry řekla v případech nouze, „Notfall“). A za to bude s pravděpodobností blížící se jistotě stíhána a nejspíš upálena na nějaké hranici. Možná, že jí ani neprodají chleba u pekaře. Mediální melasa a masáž, která se rozpoutává proti Frauke Petry, je jen zastíracím manévrem odvádějícím pozornost od neschopnosti německé policie chránit území SRN a bezpečnost svých občanů a od neschopnosti tamních úřadů zvládat kaši, kterou německé politické špičky obecně a Angela Markelová zvlášť navařily.

Chtělo by to zklidnit dech a hormóny a blbnout co nejméně. Ani od politiků, ani od médií to však očekávat nemůžeme. Jedni se chtějí zviditelnit, jací jsou horliví zastánci korektnosti, druzí chtějí prodat své palcové titulky...