1.3.2024 | Svátek má Bedřich


Diskuse k článku

IDEJE: Sovětské kořeny soudobého levicového antisionismu

Kampaň Sovětského svazu proti sionismu a Židům uspěla ve vyprázdnění sionismu od jeho významu jako národně osvobozeneckého hnutí židovského národa a místo toho jej spojila s rasismem, fašismem, genocidou, imperialismem, kolonialismem, militarismem a apartheidem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hák 6.7.2022 13:30

Při zkoumání faktů jsem zjistil, že existuje i ortodoxní náboženský židovský antisionismus - založit židovský stát totiž podle nich má právo jen Mesiáš.

Ne že bych s dotyčnými souhlasil, ale je asi dosti patrné, že označovat ortodoxní Židy za antisemity by byla kolosální pitomost.

H. Lukešová 6.7.2022 15:19

Ty, které máte na mysli tvoří malou odštěpeneckou sektu szatmarských Chasidů- Naturei Karta, je jich 5 tisíc z 15 milionů z celkového počtu Židů. Což je, jak jistě uznáte, zanedbatelný. A tito lidé antisemité jsou. Jedná se o rakovinu na těle charedi (ultraortodoxního) judaismu, která vyhnije sama postupem času. I Žid může být antisemitou, v tomto měl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov pravdu. A někdy patří k těm nejhorším nepřátelům židovského národa.

Např. spolupracují s radikálními islamisty, jejich představitelé např. navštívili tehdejšího íránského prezidenta Mahmúda Ahmadinežáda, který popírá holocaust a znevažoval oběti holocaustu. Spolupracují i s komunistickými a neonacistickými bojůvkami. Ohánět se těmito lidmi je naprosto mimo. Zbývající židovské skupiny tyto kacíře exkomunikovali, dali je do klatby.

Zatímco náboženských sionistů, věřících, že Bůh slíbil a daroval Zemi izraelskou Izraelskému lidu je mnohem více, dá se říci většina ortodoxních Židů. Jedná se o jediný pravdivý výklad Tóry. Prvními sionisty byli již Abraham, Izák, Jákob, Mojžíš, proroci Izaiáš, Jeremiáš, Ezechiel, bojovník Jozue, králové David, Šalamoun atd.atd.

H. Lukešová 6.7.2022 18:16

....exkomunnikovaly, daly je do klatby...

P. Hák 6.7.2022 21:16

Nemohu se pouštět do náboženských disputací, na to nemám znalosti ani zápal.

Nicméně díky za odpověď. Nyní je jasné, proč se míjíme - já na to koukám z racionálního hlediska, Vy z náboženského. Nechci Vás tím shazovat, prostě to posuzujeme každý z jiného pohledu.

Pokud to v politice bereme tak, že Bůh něco rozhodl, tak samozřejmě žádné jednání smysl nemá a všechno musí být přesně tak, jak řekl. Já na tohle nemám protiargument, umím argumentovat jen u "vědeckých" ("racionálních") otázek ve smyslu Popperova rozdělení.

A. Hamrla 5.7.2022 22:40

Zajímavá diskuze, s paní Lukešovou mám stejné názory a již dlouho má moje sympatie, naproti tomu některým z diskutujících (zejména panu Hákovi) doporučuji, aby se podíval na izraelský seriál Fauda a snad pochopí, že jinak to ani nejde....Doporučuji návštěvu Izraele a např. Jordánska a pak uvidíte ten propastný rozdíl...

P. Hák 6.7.2022 13:12

Pane Hamrlo, můžete prosím vysvětlit, jak můj postoj "jiný názor na průběh hranice Státu Izrael, než mají radikální sionisté, ještě nedělá z člověka atisemitu" souvisí s tím, co jste napsal?

J. Sládeček 6.7.2022 15:45

Přesně tak!

J. Sládeček 6.7.2022 15:45

Přesně tak!

J. Sládeček 6.7.2022 15:45

Přesně tak!

J. Sládeček 6.7.2022 15:45

Přesně tak!

J. Sládeček 6.7.2022 15:45

Přesně tak!

J. Sládeček 6.7.2022 15:45

Přesně tak!

H. Lukešová 6.7.2022 16:13

Šestkrát ten samý příspěvek? Nestačí ho napsat jednou?

J. Sládeček 5.7.2022 17:13

Co to je antisionismus? A co "největší Čech" Karel IV, první masový vrah Židů? 🤔

D. Bowman 5.7.2022 17:03

Sovětský Svaz - moderní GOLEM

F. Zrcek 5.7.2022 13:39

Jinde tady tvrdím (Lipavský), že současná bipolární porucha společnosti (oscilace mezi levicovými a pravicovými ultras jako vzrůstající část mainstreamu) vede na obou stranách k nárůstu protižidovských nálad. A politici loví své voliče tu z pravicové, tu z levicové žumpy a musí se aspoň tvářit protižidovsky, i kdyby se jim nechtělo. Jinak by jim utekly hlasy, továrišč nebo Genosse.

Ve třicátých letech byla politická situace nejspíš dost podobná.

K. Křivan 5.7.2022 12:32

Ad "vyvolený národ"

Není co závidět. Bůh vyvolil Israelce ke SLUŽBĚ BOHU ! Z toho plynou jen povinnosti a moc málo výhod. Vlastné jen jedna jedinná. Ale to stojí za to.

Bůh svého služebníka, svůj národ chrání. Od roku 1948 platí, že "kdo v Israeli nevěří na zázraky není realista". Všechny války, které Israel musel vést, bránit se arabskému útoku, přežil jen zázrakem, vlastní pílí a inteligencí. Díky Bohu !

J. Ptáček 5.7.2022 10:29

"Mohu tě pustit z hlavy, Vladimíre Iljiči, tebe Lenine, i Trockého....

Nebojte se, už si na vás nikdy ani nevzpomenu a nechci ani, abyste na mě vzpomínali vy....

Ani carské Rusko, ani Rusko sovětské mne nepotřebují".

Ruský židovský malíř světového významu Marc CHAGALL ( 1887 - 1985 ), "Můj život", napsáno v roce 1922, vyšlo v Paříži 1957, u nás uteklo cenzuře v roce 1969

K. Křivan 5.7.2022 18:40

Měl štěstí, že se dostal pryč. Měl štěstí, že nezůstal v Československu. To by ho NKVD sebralo hned v květnu 45.

P. Hák 5.7.2022 9:53

Jinak ono to není tak černobílé, resp. rudomodré.

Židé celkově historicky tíhnou k levici. Židé na Západě, i ti levicoví, na druhou stranu zhusta podporují Izrael. I u nás vím o Židech, orientovaných doleva (ne antikomunisticky) a přitom Izrael vyloženě podporujících.

Antisionismus není úplně totéž co antisemitismus. Existenci Izraele a jeho právo na obranu vyloženě podporuji, ale na druhou stranu některé extrémní sionistické proudy taky nemusím. Například ten, co ohrnuje nos nad každým, kdo není halachickým Židem. Řeči o "vyvoleném národu" nám taky moc popularity nepřidávají, lidé nemají rádi náfuky.

Označovat lidi, kteří na jednu stranu vystupují proti antisemitismu, ale na druhou stranu nejsou stoupenci např. připojení "území na západním břehu" k Izraeli, bych se za antisemity takhle rovnou označit neodvážil. Nemotejme do sebe otázky de facto náboženské (antisemitismus) a otázky právně-politické (kde má vést hranice státu). A nežeňme to do extrému a neosočujme bez důkazů lidi, kteří mohou být našimi přáteli. Snažme se je přesvědčit a dostat na svoji stranu po dobrém. Funguje to lépe než obviňování.

H. Lukešová 5.7.2022 10:03

Antisionismus je jednou z forem antisemitismu. Antisionismus znamená popření práva Židů na vlastní stát a sebeurčení, co jiným národům přiznává, což je rasistické a antisemitské. Popírat jedině Židům ze všech existujících národů na světě základní právo na sebeurčení.

Již ctihodný Martin Luther King potvrdil, že antisionismus je antisemitismus slovy, "když lidé kritizují sionisty, myslí tím Židy, mluvíte antisemitsky!" a také "Izrael musí existovat, má právo existovat, je to největší maják demokracie na světě".

Nenechte se mýlit, zde nejde o židovské osady v Judeji a Samaří, ale o Izrael jako takový, antisionista se staví proti Izraeli v jakýchkoliv hranicích. Pro antisionistu hranice z roku 1967 neznamená.

P. Hák 5.7.2022 10:48

Abych to zpřehlednil:

Dejme tomu pan Smith z Bostonu se kamarádí se sousedem panem Cohnem. Na dotaz, zda má Izrael právo na existenci a zda mu mají USA dodávat výzbroj, odpoví "ano". Na dotaz, zda podporuje další výstavbu osad na "West Bank" odpoví "ne".

Je pan Smith dle Vás antisemitou, nebo není?

H. Lukešová 5.7.2022 10:57

Tak dle mého názoru ano. Jakým právem má kdo Židům nařizovat, kde mají bydlet a kde můžou či nemůžou stavět domy? Proč zrovna Židům kdo zakazuje, kde smějí či nesmějí žít? Proč ne někomu jinému? Odpor k Židům je antisemitský postoj.

Jak by se Čechům líbilo, kdyby kdekoliv v České republice zakazoval někdo stavět domy? Smí Češi stavět domy v ČR nebo nesmí? Smí. Smí Židé stavět domy v Zemi izraelské? Smí.

H. Lukešová 5.7.2022 10:59

....tedy kdokoliv nařizuje, kde smějí či nesmějí žít...

P. Hák 5.7.2022 11:15

No jde o to, že pan Smith nemusí West Bank považovat za součást Izraele. Ono je otázka, kde "země Izraelská" končí - pokud berete jako měřítko Starý zákon, tak ten moc podrobné mapy neobsahuje.

Samozřejmě je možné prohlásit, že "Izrael má hranici tam, kde ji mít chce", ale to v současnosti není považováno za legitimní přístup.

K. Křivan 5.7.2022 12:14

Vítěz tolika obranných válek má právo "mít hranici tam, kde ji mít chce". Kdo začne válku a prohraje jí, většinou za to zaplatí ztrátou území. S tím se smířili Němci, a musí se s tím smířit i arabové. Punkt !

Arabové mají tolik zemé, že by měli Israeli zaplatit územím za to, že je jejich porážku nechal přežít, že je nevyhladil do posledního. Komu by scházeli arabáči ?

P. Hák 5.7.2022 13:43

Vy jste, pane Křivane, konzistentní. Vaší pozicí je "rozhoduje síla" a to nepovažuju za pokrytecké, ač osobně dávám přednost jednání a dobrým vztahům se sousedy. Bez ironie.

H. Lukešová 5.7.2022 14:35

Jenže s palestinskými teroristy se nedá jednat o ničem. Židé nabízeli palestinským představitelům mnohokráte stát, tolikráte se s nimi chtěli domluvit a to v letech 1937, 1947, 1967, 1979, 1993, 2000, 2008, 2019... A ti pokaždé odmítli.

Palestinští teroristé nechtějí stát vedle Izraele, ti chtějí celý Izrael nahradit jednotným Palestinským státem, kde by žádný židovský stát neměl místo. Palestinský stát by se stal hnízdem teroristů, doupětem Zla, který by byl neuralgickým bodem celého Blízkého východu.

Co se mě týče, jsem jednoznačně proti vzniku teroristické entity zvané "Palestinský stát". Židovské suverenitě ano! Palestinský stát? Nikdy!

P. Hák 5.7.2022 15:17

No ale třeba s Jordánskem nebo Egyptem se jednat dá, ne?

Že Izrael nechce jednat s teroristy, chápu - pozoruhodné je, že to přesto občas činí.

H. Lukešová 5.7.2022 15:23

Ano, s těmi se jednat dá, stejně tak s politiky ze Spojených arabských emirátů, Bahrajnu, Maroka a Súdánu. I vztahy mezi Izraelem a Saudskou Arábií se oteplují, sice to nějakou dobu potrvá, než se SA připojí k Abrahamovským dohodám, ale lidé v Saudské Arábii jsou již daleko vstřícnější a rozhodně Saudové další válku proti Izraeli nepovedou. Jenže s palestinskými Araby není jakákoliv dohoda možná.