14.6.2024 | Svátek má Roland


Diskuse k článku

HISTORIE: Role hokejových mouřenínů

Něco k blížícímu se mistrovství světa. 17.a 18.4. 2013 vysílala televize ve 21:40 na stanici ČT sport pořad Svéráz sovětského hokeje. Viděl jsem vždy jen část, ale stálo to za to! Mají mysl pokřivenou víc, než jsme doufali.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ptáček 28.4.2013 18:50

První vzájemné zápasy se sověty

Když jsem byl dlouhodobě v tehdejším SSSR, vyprávěl mi přítel - ruský novinář, že když se měly hrát v Moskvě první vzájemné zápasy mezi naší hokejovou reprezentací a sovětskou sbornou, rozhodl Stalin, že se bude hrát první zápas bez diváků. Že přece není možné aby malý středoevropský stát porazil před veřejností sověty (třeba velkým rozdílem), neboť vyhráli velkou vlasteneckou válku. Zápas prý sověti vyhráli, druhý se pak hrál už před diváky.

M. Šejna 27.4.2013 13:40

taky jsem se na ten pořad díval

narozdíl od autora jsem to ale sledoval bez emocí a bez jeho pocitu malosti a nenávisti k Rusům. Třeťjak tam mluvil skvěle. Stejně tak další bývalí ruští hokejisté.

Nejzajímavější bylo sdělení, že v roce 1968 nebo 1969 dostali hráči SSSR nařízení, že musí na MS prohrát se svými "bratry z ČSSR", protože si to politbyro kolem Brežněva přeje. Jenže hráči SSSR se na nařízení vykašlali a porazili nás. Za to pan dostali v SSSR tresty přesto, že se stali mistry světa. 

Zábavné bylo i vyprávění Treťjaka, jak před sérií zápasů v Kanadě s kanadskými profesionály přijeli kanadští pozorovatelé sledovat sovětské hráče do Moskvy. Treťjak měl tehdy před svatbou, myšlenkama byl jinde, a chytal v tréninku jak malý školák. Pustil co se dalo a Kanaďané odjeli zpět se zjištěním, že nejslabším článkem týmu SSSR je brankář Treťjak.

Ano, politika tehdy hýbala hokejem nejen u nás, ale i v SSSR. Hráči SSSR na tom ale vinu nenesou, jak se nám snaží autor tvrdit.