Neděle 23. března 2025, svátek má Ivona
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

HISTORIE: Nejstarší dějiny Ostravy, která letos slaví 750 let

diskuse (4)

V tomto roce uplyne tři čtvrtě tisíciletí od nejstarší známé listiny, v níž je poprvé uveden název Ostrava. Konkrétně jde o testament olomouckého biskupa Bruna z Schauenburku z 29. listopadu 1267, kterým Bruno dával do pořádku majetkové poměry v dosahu působnosti olomouckého biskupství. Nepřipravoval se na smrt (zesnul roku 1281 v Kroměříži). Spolu s panovníkem Přemyslem Otakarem II. se chystal na další válečnou výpravu do Pobaltí, aby tam silou přivedli ke křesťanství pohanské Prusy.

Životní cesty Bruna z Schauenburku rozhodně nejsou bez zajímavosti. Pocházel ze severního Německa. Postupně byl proboštem v Lübecku, Hamburku a Magdeburku. A právě v souvislosti se zavražděním protikandidáta na post magdeburského probošta musel Bruno uprchnout. Tamní arcibiskup ho exkomunikoval, vrátit se domů nemohl a pomoc našel až u papeže. Pak se objevuje coby biskup v Olomouci.

Na svém novém působišti se biskup Bruno věnoval hospodářství, přispěl k zakládání nových osad a vyznal se i ve vojenství. Zásluhy mu jistě upřít nelze. Ve způsobech získávání majetku a rozšiřování panství byl však bezohledný a historici jej někdy přirovnávají k loupeživému rytíři.

Účastnil se několika tažení proti Prusům, dokonce i přímo velel na válečném poli a poražené (a přeživší) pohany hned křtil. S Přemyslem Otakarem II. si dobře rozuměl. Snažili se, aby vojenská tažení do východního Pobaltí byla uznána za křížové výpravy, jako byly křížové výpravy do Svaté země. Tak v takové době je poprvé zmíněna Ostrava.

Moravská Ostrava, 1728

Moravská Ostrava v roce 1728, pohled ze slezského břehu Ostravice. Vysoká věž - radnice na náměstí (dnes muzeum), napravo kostel sv. Václava (s plochou věží)

Řada osad kolem Ostravy je přitom uváděna v listinách i o čtyřicet let starších než testament z roku 1267. Význam Ostravy byl v tom, že byla osadou na levém břehu Ostravice, která byla hraniční řekou. Na jejím pravém břehu začínalo území polského státu. Jeho zájmy zde chránila osada Slezská Ostrava, uvedená v listině z roku 1229. Slezská Ostrava se také označovala jako Vendická Ostrava. Podle toho názvu ji kdysi někteří historikové pokládali za obývanou Lužickými Srby, avšak název „vendická“ měl na mysli její slovanský charakter. Bylo to strategicky významné místo. Vedla přes něj cesta z polského státu do státu českého.

Od nepaměti bylo obvyklé, že tam, kde cesta překračovala hranici dvou států, se nacházely osady na obou březích hraniční řeky. Není proto důvod domnívat se, že na hraničním přechodu byla jen jedna Ostrava – Polská nebo Vendická Ostrava. Počátky Moravské Ostravy se tak nejspíše váží někam kolem let 1220 – 1230.

Někteří historikové zdůvodňují starší historii Ostravy zasvěcením ostravského kostela. Pokud by Ostrava vznikla jako odpověď na založení Slezské Ostravy na staré obchodní cestě, byl by prý ostravský kostel zasvěcen patronu obchodníků sv. Mikuláši. Rovněž při založení Ostravy německou kolonizací by byl kostel sotva zasvěcen sv. Václavu. Patrocinium ostravského kostela je tak nepřímým důkazem o existenci Ostravy před její zmínkou v Brunově testamentu.

Takových nepřímých důkazů by se ostatně našlo víc. Od 12. století vedla z Opavy kupecká cesta směrem na Těšín. Opava byla významná křižovatka, měla napojení na Olomouc, Nisu a Vratislav. Cesta z Opavy na Těšínsko (z něj odbočky na Krakov a Jablunkovským průsmykem do Pováží) vedla pod hrad Landek, v dnešní ostravské čtvrti Přívoz překračovala Odru a pak přes Moravskou Ostravu podél levého břehu Ostravice k Zámostní bráně a mostem na druhý břeh, do Slezska. Není vyloučeno, že Moravská Ostrava existovala již v době vzniku této významné obchodní komunikace.

13. století bylo na hraničním pomezí Moravy a Slezska dobou velkých změn. Mimo osady a komunikace se dříve rozléhaly pralesy. Jak postupovala kolonizace z české i polské strany, pralesy mizely. Vodní srážky byly tehdy vydatné a během častých povodní měnily Odra a Ostravice svá řečiště, což vedlo k hraničním sporům. Ani dnešní historická hranice mezi Moravou a Slezskem neodpovídá zemské hranici z 12. a počátku 13. století. Například Opavsko tehdy příslušelo k Moravě.

Doba kolem počátku prvního tisíciletí je zahalena v mlhách. Na Opavsku tehdy od konce 6. století sídlil západoslovanský kmen Holasiců, který zde vytvořil mocný kmenový svaz. Holasici jsou jediným kmenem sídlícím mimo Čechy, který se podílel na sjednocení českého státu koncem 10. století. Zalesněné území kolem Odry a Ostravice bylo již tehdy řídce osídleno slovanským obyvatelstvem, jak o tom svědčí archeologické nálezy. Nedochovaly se však žádné písemné doklady, takže lze jen spekulovat, zda vliv Holasiců, sídlících severozápadně od Opavy, mohl sahat až k Ostravě.

Dějiny Ostravy začínají být známé až s událostmi, které se vážou k příchodu Arnolda z Hückeswagenu, původem z Vestfálska. V roce 1228 byl jako vyslanec anglického krále poslán k Přemyslu Otakarovi I. Zpátky se již nevrátil. Nabídka českého panovníka – hrad Jičín a území sahající na východ až k Ostravici - se nedala odmítnout.

Olomoucký biskup Bruno

Olomoucký biskup Bruno v Paprockého Zrcadle markrabství moravského z roku 1593

Teprve s příchodem olomouckého biskupa Bruna začíná podrobnější psaná historie. Moc hrabat z Hückeswagenu byla zlomena řadou intrik. Arnoldův syn Frank byl u českého panovníka obviněn ze selhání v době polsko-uherského vpádu v roce 1253 a zbaven většiny svých panství, která král daroval olomouckému biskupství. Historici ty události hodnotili jako legalizovanou biskupskou loupež.

Pozváním německých kolonistů přispěl biskup Bruno k zalidnění dosud neobydlených oblastí i k rozmachu již existujících slovanských osad. Kolonisté sice přicházeli i dříve, avšak teprve za působení biskupa Bruna dosáhla kolonizace svého vrcholu. Dnes se vznik Ostravy spojuje s jeho osobou, a to z důvodu již zmíněného Brunova testamentu z roku 1267. Jsou však i jiné názory.

Historik a archivář Alois Adamus (1878 – 1964) zastával názor, že Ostrava na levém břehu Ostravice nevznikla z hospodářských důvodů, nýbrž z důvodů čistě vojenských. Projekt byl v počátcích koncipován jako velké město. Svědčí o tom velikost náměstí, neúměrná pozdější malé rozloze města, a projekt kostela, který byl založen jako velký chrám, ale nakonec byla provedena jen malá stavba presbytáře a příčné lodi. Původní záměr postavit na strategickém místě mezi Odrou a Ostravicí velké město se rozplynul. Nepatrné zázemí a časté záplavy Odry a Ostravice jej neumožnily uskutečnit. Tyto a podobné úvahy o vzniku Ostravy a jejím stáří budou sotva někdy vyřešeny. Faktem je, že rok 2017 je rokem oficiálních oslav 750 let Ostravy.

Pozn.: Obraz Moravské Ostravy z roku 1728 a portrét biskupa Bruna převzaty z publikace Dějiny Ostravy, Nakladatelství Profil 1967, Ostrava

Chechtavej tygr
22. 3. 2025

Dáma vstoupila do hotelu a obrátila se na recepčního...

Aston Ondřej Neff
22. 3. 2025

Je třeba zavolat doktora Chocholouška na Ursulu von der Leyen.

Daniela Kovářová
22. 3. 2025

Téma zvyšování výdajů na zbrojení za legitimní příležitost k debatě.

Lubomír Stejskal
22. 3. 2025

V Radě bezpečnosti propuštěný vystoupil izraelský rukojmí Eli Šarabi.

Kateřina Lhotská
22. 3. 2025

Místo deregulace a decentralizace připravuje Evropská komise přesný opak.

Aston Ondřej Neff
21. 3. 2025

Bože, jak tohle znám z doby normalizace!

Aston Ondřej Neff
20. 3. 2025

Senát ve středu schválil zvýšení příspěvku pro vojáky z povolání.

Aston Ondřej Neff
22. 3. 2025

Je třeba zavolat doktora Chocholouška na Ursulu von der Leyen.

Chechtavej tygr
22. 3. 2025

Dáma vstoupila do hotelu a obrátila se na recepčního...

Marian Kechlibar
20. 3. 2025

Orbán je v dost podobné situaci jako Erdoğan v Turecku.

kroc Tereza Krocová
22. 3. 2025

V pražském TOP Hotelu se v sobotu k příležitosti osmých narozenin televize XTV sešly výrazné tváře...

Josef Kopecký
22. 3. 2025

SOCDEM slibuje 100 tisíc nových bytů v průběhu příštího volebního období či minimální mzdu 31 tisíc...

Lidovky.cz, ČTK
22. 3. 2025

Papeže Františka v neděli po pěti týdnech propustí z nemocnice. Podle ošetřujících lékařů bude...

Petr Kamberský
22. 3. 2025

Některé zprávy jsou tak zásadní, že by skutečně neměly zapadnout ani pod nánosem balastu...

Lidovky.cz, ČTK
22. 3. 2025

Stovky neonacistů se v sobotu sjely do Berlína na demonstraci, proti které přišlo do ulic...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz