15.7.2020 | Svátek má Jindřich


GLOSA: Robosexuál aneb Věda a společnost

9.10.2019

Josef Šlerka zmínil v úvodní přednášce do informační vědy myšlenku, která stojí za povšimnutí. Týká se slavného Turingova testu, v němž jde o to, zda jsme schopni poznat, zda komunikujeme s počítačem, nebo člověkem. Šlerka podotkl, že i Turing musel hrát celý život jednu hru. Vydávat se za normálního heterosexuála, i když byl homosexuál. Navíc musel při této hře odhalit ty, kteří tuto hru hrají také, aby k sobě našel protějšek. Homosexuálové tedy v té době museli hrát svou vlastní hru, aniž by porušili hru, kterou hrála většinová společnost. Turing společenskou hru nakonec prohrál a byl odhalen, což se mu stalo osudným. Je ale otázka, zda ho právě jeho celoživotní strasti neinspirovaly k vytvoření onoho testu.

Společenská atmosféra ve Velké Británii měla vliv pravděpodobně i na Darwinovu evoluční teorii. Darwin, ovlivněn praktikami tvrdého kapitalismu, které panovaly v jeho době, si při svém putování kolem světa a historií biologie všímal, jak v přírodě silnější vítězí nad slabšími. Jeho přírodní výběr byl pak různě interpretován a dezinterpretován. Právě na jeho základě ale vzniklo zjednodušení, že v přírodě vyhrává nejsilnější. A díky tomu si pak kapitalisté mohli zpětně ospravedlňovat i útlak dělníků – když to funguje v přírodě, je to přirozené, není proto nic špatného, když to funguje i ve společnosti (tzv. princip double transference). Darwinovy (dez)interpretace měly dalekosáhlé důsledky. Nacisté tak mohli obhajovat vládu panské rasy a komunisté třídní boj a vládu proletariátu.

Ale ne vždy musí silnější bojovat proti slabším. Například v tropickém pralese najdeme mnoho druhů, které mají prakticky stejné nároky na fungování (souhrn biotických a abiotických faktorů) a zároveň ani jeden nemusí utlačovat druhého. Tropické pralesy ve fázi klimaxu jsou nakonec i místa s nejvyšší biodiverzitou na planetě a celý systém funguje víceméně harmonicky. Pokud se na svět díváme tímto prizmatem, můžeme dojít k závěru, že život ve společnosti nemusí být bojem o přežití, ale spíše snahou o nalezení kompromisu v životních nárocích. Je proto užitečné si připomenout, že i zdánlivě objektivní vědecké pozorování (a hlavně jeho různé interpretace) může být ovlivněno společenskou atmosférou a reflektovat dobu, ve které vzniká.Buďte mezi 40 testerkami, které vyzkouší chléb Quinoa od Penamu!
Buďte mezi 40 testerkami, které vyzkouší chléb Quinoa od Penamu!

Přihlaste se do testování chleba Quinoa, který vás potěší svou vyváženou chutí. Díky té dokonce vyhrál řadu ocenění, jako je Vynikající chléb roku bez hranic 2018, Česká chuťovka roku 2018 i 2019 a Inovativní výrobek roku 2019.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.