Pátek 7. srpna 2026, svátek má Lada

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

GLOSA: Pohled zdola

Domnívat se, že Češi jsou stejně disciplinovaní jako Němci nebo Japonci, je opravdu naivní. Proto vydávat opatření vlády proti koronaviru bez zajištění intenzivní kontroly je málo účinné. Občané se snaží opatření tradičně obcházet a nebo je zkouší nedodržovat. Když pak zažijí pouze prosby (ministr zdravotnictví), doporučování, nebo domlouvání (od policie), tak se po straně pousmějí a v ignorování opatření pokračují. 

Kdyby policie našla odvahu a chuť porušování opatření v nouzovém stavu pouze jednou pokutovat (údajně může na místě až do výše 10.000 Kč), tak by to mělo stejný účinek, jako kdyby dva dny usilovně a nepřetržitě ignorantům domlouvala.

Opatření vlády
Dělejte si opatření
stále pořád dokola,
stejně se nic moc nezmění,
když nebude kontrola

Středečních 17.668 nakažených (nejvíce od začátku pandemie) je výsledek nejen vánoční třetí vlny, ale také domlouvání, prošení a doporučování.

Nemohu se domnívat to, že všichni občané uvažují jako já a že jsou stejně zodpovědní jako já. To je stejné, jako když žena řekne muži: „To bych tedy já nikdy neudělala!“ Má sice pravdu, ale muži jsou prostě jiní.

Co tedy dále?

Je to jednoduché: přestat sledovat volební preference politických stran a hnutí a začít více kontrolovat a pokutovat.

To jistě každý antirouškař, hostinský, demonstrant proti opatřením vlády, Václav Klaus st. a další pochopí.

Ministr vnitra Hamáček a velitelé městských policií jsou tedy teď na tahu (myslím jakoby šachovém).

Autor je praktický sociolog, senior roku 2013, nestraník, bývalý zastupitel města Desná

Martin Tůma
7. 8. 2026

Co by se stalo, kdybych se zítra probudil ve starém Římě?

Jan Němeček
7. 8. 2026

AI už nestačí. Trh chce vidět návratnost

Ivo Fencl
7. 8. 2026

Fidelu Castrovi by za pár dní bylo sto.

Jan Ferenc
7. 8. 2026

Zastropování odchodu do důchodu na 65 letech se odkládá.

Karel Wágner
7. 8. 2026

Julii Kim proslavila především stigmata.

Lidovky.cz, ČTK
7. 8. 2026

Provoz na trati mezi Prahou a Berounem je zastavený, v Řevnicích u Prahy se v pátek v podvečer na...

Lidovky.cz, ČTK
7. 8. 2026

První dva zápasy po návratu mezi elitu jim vyšly, teď chtějí fotbalisté Zbrojovky Brno potvrdit...

ČTK, Lidovky.cz
7. 8. 2026

Americký federální odvolací soud v pátek nařídil zastavit stavbu tanečního sálu Bílého domu, který...

Iva Pekárková
7. 8. 2026

Můj skorošvagr Efeota, jeden z K.-ových nejmladších bratrů, je dnes vážený profesor hematologie....

ČTK, Lidovky.cz
7. 8. 2026

Saúdská Arábie, Turecko a Pákistán v pátek v Rijádu podepsaly obrannou dohodu. Dohoda by měla podle...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz