Neviditelný pes

GLOSA: Pohled zdola

12.1.2021

Domnívat se, že Češi jsou stejně disciplinovaní jako Němci nebo Japonci, je opravdu naivní. Proto vydávat opatření vlády proti koronaviru bez zajištění intenzivní kontroly je málo účinné. Občané se snaží opatření tradičně obcházet a nebo je zkouší nedodržovat. Když pak zažijí pouze prosby (ministr zdravotnictví), doporučování, nebo domlouvání (od policie), tak se po straně pousmějí a v ignorování opatření pokračují. 

Kdyby policie našla odvahu a chuť porušování opatření v nouzovém stavu pouze jednou pokutovat (údajně může na místě až do výše 10.000 Kč), tak by to mělo stejný účinek, jako kdyby dva dny usilovně a nepřetržitě ignorantům domlouvala.

Opatření vlády
Dělejte si opatření
stále pořád dokola,
stejně se nic moc nezmění,
když nebude kontrola

Středečních 17.668 nakažených (nejvíce od začátku pandemie) je výsledek nejen vánoční třetí vlny, ale také domlouvání, prošení a doporučování.

Nemohu se domnívat to, že všichni občané uvažují jako já a že jsou stejně zodpovědní jako já. To je stejné, jako když žena řekne muži: „To bych tedy já nikdy neudělala!“ Má sice pravdu, ale muži jsou prostě jiní.

Co tedy dále?

Je to jednoduché: přestat sledovat volební preference politických stran a hnutí a začít více kontrolovat a pokutovat.

To jistě každý antirouškař, hostinský, demonstrant proti opatřením vlády, Václav Klaus st. a další pochopí.

Ministr vnitra Hamáček a velitelé městských policií jsou tedy teď na tahu (myslím jakoby šachovém).

Autor je praktický sociolog, senior roku 2013, nestraník, bývalý zastupitel města Desná



zpět na článek