22.4.2024 | Svátek má Evženie


GLOSA: Hodní a zlí hoši

6.4.2013

Kuřáci smrdí a cyklisti jsou cool... To první říká Aston, to druhé Auto*mat a jiné organizace mající za cíl zničit individuální automobilovou přepravu. Ale vezměme to popořádku.

Pravidla by se měla dodržovat. Jako kuřák (a je sranda, jak to slovo už i sám začínám vnímat pejorativně) nemám sebemenší problém dodržovat zákazy kouření. Přijdu na návštěvu, zeptám se, kde si můžu vypálit zobák, a už mažu na balkon, dvorek nebo do kuchyně. Když jdu do čajovny, cigeretu si prostě nedám nebo vyběhnu ven na ulici, pokud je to na dýl. Nekuřáckým hospodám se vyhýbám obloukem, v kuřáckých nemám problém počkat, až skončí čas oběda. Pokud nebudu vycházet ze starých filmů, kdy se smělo kouřit všude a nikomu to nepřišlo nějak divné, považuji tento stav za přiměřený.

Aston, Boris Šťastný a "dvanáct lékařů" (ještě chybí Maruška, co k nim chodí pro recepty) ale tvrdí, že kouřit se nemá nikde. Takže za situace, kdy bude mít kuřák kuřáckou hospodu, kuřácké zaměstnance a kuřáckou klientelu, budou mít tito lidé smůlu. Když pominu fakt, že samotná snaha diktovat někomu podmínky jeho vlastního soukromého podnikání je minimálně hodně komplikovaná, neobstojí ani argumenty, kterými se tito dýmobijci ohánějí. Jenom namátkově;

1, Do hospod chodí na jídlo i děti. Podle mě jdou děti s rodiči na jídlo do hospody jednou za čas a pokud této hypotetické rodině nestačí nekuřácká pauza, lze si vybrat nekuřácký podnik, kterých by (soudě podle nekuřáckého kraválu) mělo už teď být jak hub po dešti. Večer má být dítě v posteli a ne v hospodě, to je podle mě námět pro sociálku, ale ne pro novelizaci zákona.

2, Chudáci zaměstnanci. Pokud mi jako zaměstnanci nevyhovují pracovní podmínky, můžu vždycky změnit místo. Navíc se tento argument dá "nekorektně" rozšířit: řezníci pracují v chladu - zakážeme chladit maso? Natěrači pracují s barvami na bázi acetonu - nařídíme pouze barvy ředitelné vodou? Zvukaři pracují na koncertech ve hluku - budou všichni posluchači fesťáku fasovat u vchodu sluchátka?

3, V Evropě je "in" nekouřit. To není argument. Rusko je v Evropě a je zvykem tam při bouračce vytahovat pistoli. Kypr je v Evropě a momentálně tam dochází ke státem posvěcené krádeži úspor. Belgie je v Evropě a místní muslimové doporučují těm, kterým se nelíbí islám, z Belgie odejít...

Podle mě tedy bohatě stačí dodržovat současná pravidla, protože kdo nechce, nemusí mít s kuřáckou hospodou nic společného. Všechna ostatní řešení mi připadají zase jako snaha rozdělit populaci na "hodné" a zlé".

Teď k těm pumpičkářům. Znáte to. Stojíte v autě na červenou a najednou se kolem vás protáhne cyklista na kole a projede křižovatku semafor nesemafor. Za poslední dva týdny jsem tuto popisovanou věc viděl třikrát. Už jsme si i zvykli na to, že člověk na kole kličkuje mezi chodci po chodníku a ještě má poznámky, že neuhejbáme dost rychle. Teď si to představme tak, že místo "hodného" cyklisty jede "zlý" motorista. Jak dlouho by někomu procházelo, kdyby projížděl křižovatky na červenou nebo jezdil po chodníku, protože je kolona? Drtivá většina aut v Praze (paradoxně jinam moc často autem nejezdím) jezdí víceméně ukázněně, většina cyklistů nikoliv, ale přitom se prostor pro auta stále více omezuje a podél rozbitých silnic se staví cyklostezky za milióny.

Takže na závěr. Kuřáci dodržují pravidla (fakt jsem dlouho neslyšel, že by někdo kouřil na nekuřáckém pracovišti), ale je třeba je úplně vymýtit, cyklisti pravidla nedodržují, tak je zapotřebí je podporovat. Proč si tedy, jakožto člověk dodržující pravidla, stále více připadám jako blbec?