21.6.2021 | Svátek má Alois


GLOSA: Dopřejme občanům klid

10.6.2021

... a dopřejme jim ho před volbami alespoň do 31.8.2021

Občané mají totiž dost starostí s tím, aby neonemocněli, mají starosti s očkováním. A nebo s tím, když už onemocní, aby potom přežili. Nemluvě o léčení následků prodělané nemoci covid-19.

Nepřejí si žádný předčasný volební cirkus! Nejdříve se vyrovnejme s pandemií, pak teprve s volbami. Při volbách se, jako zkušení občané, nebudeme řídit obvykle planými předvolebními sliby a načinčanými volebními programy, natož preferencemi a koaličními potenciály. Budeme volit podle toho, jak se která volební strana chovala v krizi (koronavirové pandemii). Nerozhodují totiž řeči, ale činy.

Jak poznáte charakter člověka, volební strany? Nejlépe v nějaké krizi!

Přeskočme trochu čas, a představme si, že je 1.9.2021. Volby do Poslanecké sněmovny (PS) na krku (8. a 9. října) a teď „babo, raď“. Držme se toho, že internet je kamarád demokracie. Hladce na něm zjistíme, jak se volební strany chovaly v PS a jak hlasovaly o tématech, která nás zajímají, která jsou pro nás a pro stát důležitá. Na internetové stránce PS najdeme také různé projevy představitelů volebních stran. Podobně zjišťujeme také vyjádření a hlasování stran v Senátu. U neparlamentních stran se musíme podívat na jejich facebook nebo twitter.

Potom ještě zapneme svou paměť a vzpomeneme si na chování stran při koronavirové pandemii. Je to sice trochu namáhavé (hlavně pro nás starší), ale zodpovědné. A my jsme přece zodpovědní voliči, kteří nevolí jen podle kravaty předsedy strany!

Média ovšem již začala občany s volbami obtěžovat daleko dříve, než je snesitelné datum 31.8.2021. Jak se proti tomu bránit? Například tím, že napíšeme na příslušné médium e-mail, kde uvedeme, že si články nebo rozhovory k volbám nepřejeme. Nedají-li ani pak pokoj, tak toto médium budeme prostě ignorovat. A jelikož sledovanost je pro média alfa až omega bytí, tak to bude pro ně sdělení (vzhledem k reklamám) docela důležité.

I časově je zodpovědná volba výhodná. Je lépe věnovat čtyři hodiny podkladům pro rozhodování, než pak čtyři roky nadávat na neschopné strany, které jsou u moci a které jsme omylem volili! Nejít k volbám, to už je potom jen nedemokratické gesto, které se nám může „pěkně“ vymstít. Stejně jako odmítání preventivních zdravotních prohlídek.
Přeji tedy předvolební klid a pak dobrou volební ruku.

Autor je nestraník, praktický sociolog atd.Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.