29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


GLOSA: Dopřejme občanům klid

10.6.2021

... a dopřejme jim ho před volbami alespoň do 31.8.2021

Občané mají totiž dost starostí s tím, aby neonemocněli, mají starosti s očkováním. A nebo s tím, když už onemocní, aby potom přežili. Nemluvě o léčení následků prodělané nemoci covid-19.

Nepřejí si žádný předčasný volební cirkus! Nejdříve se vyrovnejme s pandemií, pak teprve s volbami. Při volbách se, jako zkušení občané, nebudeme řídit obvykle planými předvolebními sliby a načinčanými volebními programy, natož preferencemi a koaličními potenciály. Budeme volit podle toho, jak se která volební strana chovala v krizi (koronavirové pandemii). Nerozhodují totiž řeči, ale činy.

Jak poznáte charakter člověka, volební strany? Nejlépe v nějaké krizi!

Přeskočme trochu čas, a představme si, že je 1.9.2021. Volby do Poslanecké sněmovny (PS) na krku (8. a 9. října) a teď „babo, raď“. Držme se toho, že internet je kamarád demokracie. Hladce na něm zjistíme, jak se volební strany chovaly v PS a jak hlasovaly o tématech, která nás zajímají, která jsou pro nás a pro stát důležitá. Na internetové stránce PS najdeme také různé projevy představitelů volebních stran. Podobně zjišťujeme také vyjádření a hlasování stran v Senátu. U neparlamentních stran se musíme podívat na jejich facebook nebo twitter.

Potom ještě zapneme svou paměť a vzpomeneme si na chování stran při koronavirové pandemii. Je to sice trochu namáhavé (hlavně pro nás starší), ale zodpovědné. A my jsme přece zodpovědní voliči, kteří nevolí jen podle kravaty předsedy strany!

Média ovšem již začala občany s volbami obtěžovat daleko dříve, než je snesitelné datum 31.8.2021. Jak se proti tomu bránit? Například tím, že napíšeme na příslušné médium e-mail, kde uvedeme, že si články nebo rozhovory k volbám nepřejeme. Nedají-li ani pak pokoj, tak toto médium budeme prostě ignorovat. A jelikož sledovanost je pro média alfa až omega bytí, tak to bude pro ně sdělení (vzhledem k reklamám) docela důležité.

I časově je zodpovědná volba výhodná. Je lépe věnovat čtyři hodiny podkladům pro rozhodování, než pak čtyři roky nadávat na neschopné strany, které jsou u moci a které jsme omylem volili! Nejít k volbám, to už je potom jen nedemokratické gesto, které se nám může „pěkně“ vymstít. Stejně jako odmítání preventivních zdravotních prohlídek.
Přeji tedy předvolební klid a pak dobrou volební ruku.

Autor je nestraník, praktický sociolog atd.