18.5.2024 | Svátek má Nataša


FEJETON: Hospodské rozjímání

26.12.2016

Seděli jsme nedávno s přáteli v restauraci, kam chodíme s výjimkami každý pátek večer již vice než 40 let, a vzpomínali na to, co jsme v této hospodě zažili. V létě, kdy do Měchenic jezdili na osadu chataři a trampové, tu bývalo plno. Většinou někdo vzal s sebou kytaru, banjo nebo i housle. Basa byla již uschována v hospodě od posledně, aby cestou zpět na osadu neutrpěla újmu. Ani židle často nestačily, a tak jsme sedávali na basách od piva, pili Bráník a zpívali trampské písničky.

Teď v zimě na osadu nikdo nejezdí, někteří naši kamarádi již nejsou mezi námi a mladí mají jinou zábavu. Takže jsme tentokrát místo zpěvu řešili problémy revize fungl nových kotlů a komínů, ve kterých se netopí. Být dnes revizorem (čehokoliv) bude asi výnosné zaměstnání. Napřed ale musí vrchnost vymyslet, na co všechno je ještě třeba mít razítko, resp. co nesmíme vůbec, protože na to razítko není.

Nic jsme samozřejmě nevyřešili. Před závěrečnou jsme se, pánové, ještě zamýšleli nad tím, jestli mimino v prenatálním stadiu pije plodovou vodu a zpětně si do ní vyměšuje, či zda vstup živin i výstup odpadu probíhá přes připojení pupeční šňůrou.

Poslední konstatování, které si pamatuji, bylo, že je to bordel. Dříve jsme to měli jednodušší. Za všechno mohli komunisti.

Doma jsem dlouho nemohl usnout. Najednou se mi zdálo, že někdo klepe na dveře. Jdu otevřít a za dveřmi stoji chlapík v šedivém kabátu, s rádiovkou na hlavě, taškou přes rameno a notesem v ruce. Že prý nám jde provést revizi varné konvice. Už od nich hodně lidi vyhořelo, a tak musí zkontrolovat, jestli má v pořádku izolaci a uzemňovací vodič. Nic moc to nestojí, ať mu dám kilo a je to hotovo. Zítra že ještě přijde kolega zkontrolovat, jestli používáme státem dotované úsporné žárovky.

Za chvíli mi zvoní mobil. Jestli prý mám změřený jeho vyzařovaný výkon. Co udává výrobce, nemusí být vždycky pravda, vždyť to znáte už od měření emisí u VW. Musíte mít pouze naším úřadem potvrzený certifikát, že jeho výkon nepřesahuje limit vyzařování stanovený EU. Jinak ohrožujete sebe a svoje okolí a můžete být za to popotahován. Budou chodit kontroly. A taky říkal, že na léčení účinků působení elektromagnetického záření zdravotní pojišťovny nepřispívají. Mrštil jsem mobilem do kouta. Pak jsem se probudil. Mobil ale ležel pod nočním stolkem. Tak nevím, jak to vlastně bylo. Od příště beru do hospody kytaru.