31.5.2024 | Svátek má Kamila


Diskuse k článku

ESEJ: Opět se nikdo nevyhne volbě

Když toto píšu, je to přesně na den, kdy se před šesti sty léty odehrála bitva na Vítkově a husitské hnutí se nepodařilo zardousit. Můžeme si myslet o husitství cokoli, můžeme být přesvědčeni, že bylo hvězdnou hodinou české historie, nebo naopak přineslo českému státu slabost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Pávek 18.7.2020 9:11

Dobře napsáno. Jen mně zaráží, že autor už jako zralý muž, nepochybně vzdělaný cinkal klíči. Musel vědět jak končí každá revoluce - chaosem, urvi co můžeš. Nebo si snad myslel, že zacinkáním klíči se změní západní koloniální dravci v lidské podobě v beránky, zahrnou ty naivní cinkáče péči a blahobytem? A i u nás se nejrychleji rozkoukali ti, kteří žili na okraji společnosti ale byl jim vlastní ,,tah na branku," hochštapleři, vexláci. Jeden mi v té době, ťukajíc si na čelo řekl - co blbneš, bude se rozdávat majetek za 500 miliard. No já jsem klíčemi necinkal, kupónovky jsem se nezůčastnil a i když jsem komunisty jako celek neměl v lásce a nebyl jsem z té ,,revoluce" nadšený což se mi za pár let potvrdilo. No jsem jen malé kolečko a snad v tom hnusu a marasmu nějak dožiju. Když mě ráno neobudí střelba ale zpívající kos, říkám si dobře tak, prožiju další mírový den -

P. Staronový 18.7.2020 9:14

Jistě, bezskrupulozní se prosadí vždy a naprosto nezbytný přesun vlastnictví po plyšáku byla dobrá příležitost. Jenže, existovali i za bolševíka a navíc měli k dispozici státní moc.

A přes všechny problémy, nyní se žije podstatně lépe. Leda snad komoušům ne a to ještě ne všem.

V. Mokrý 18.7.2020 9:15

R^ 1* [>-]

J. Hrdlička 18.7.2020 10:37

Fakt se vaše kvalita života nezměnila oproti komunismu?

J. Jurax 18.7.2020 13:51

Inu, to víte, že zhoršila.

Loupe nám v kolenou, záda bolí, po druhdy bujné kštici je dávno veta, počet vlastních zubů se limitně blíží nule, zrak, sluch i intelekt chátrají, lékaři zakazují kouřit i pít alkohol a předepisují čím dál tím víc pilulek, po výstupu do čtvrtého patra bez výtahu jsme na resuscitaci, pytel cementu je dnes mnohem těžší, krásné mladé dívky nám již neusedají na klín, nýbrž nás v šalině pouštějí sednout, když se touláme po Paříži, Londýně či Benátkách, už po šesti hodinách nás ukrutně bolí nohy - tohle všechno fakt za bolševika nebejvalo.

J. Hrdlička 19.7.2020 12:22

Navíc sluníčko svítilo tak nějak jasněji a i ta tráva byla výrazně zelenější -.).

M. Pivoda 18.7.2020 9:10

"Mrož" se vynořil z hlubin, aby si zde na Neviditelném psovi ulevil své duši, vypovídal se. No prosím. Je to zde spíše takový psycho-therapický kroužek. Svět se ale vyvíjí, a určitě se bude vyvíjet dál. Nářky byly a budou.

Okomentuji jen jednu závěrečnou pasáž z Mrožova článku. Cituji: "Celý Západ tedy stojí před volbou, kterou nikdo nečekal. ... Připomeňme si současné heslo BLM – kdo mlčí, schvaluje rasismus, které není ničím jiným než obdobou komunistického kdo není s námi, je proti nám."

Komentář: Heslo BLM = Black Life Matter (tj. na životě černých lidí záleží) měli provolávat před ekonomy už před několika stoletími, kteří se rozhodli transportovat černé lidi z Afriky jako otroky na americké plantáže a nepočítali s eventualitou, že by otroctví mohlo být v budoucnosti někdy zrušeno..

Dvě poučení z historie: 1. Budoucnost je třeba promýšlet v dostatečném předstihu (a počítat s úplnými náklady dobrého byznysu, řečeno jazykem ekonomů). 2. Evoluce se na Zemi určitě nezastaví. Aby se svět vyvíjel správným směrem, je třeba strategii nejen odhlasovat, ale také dohlédnout na její realizaci (implementaci).

P. Moravčík 18.7.2020 9:29

No tak s tým druhým bodom ste to teda "zazdil"! Ak ste to nemyslel ironicky, tak by z Vás mal Milouš radosť aj na druhom svete. Ktože to teda bude dohliadať na správny smer evolúcie?

M. Pivoda 18.7.2020 9:35

Stávající pravidla demokracie, tj. jednou za 4 roky k volbám, evidentně nestačí.

P. Moravčík 18.7.2020 11:07

Lenže to by zase bolo to, z čoho sme horko-ťažko unikli pred 30 rokmi. Ale ak som Vás zle pochopil, tak pardon.

M. Pivoda 18.7.2020 11:59

Zatím jsme se nenaučili volit do zastupitelských funkcí pozemské anděly.

P. Han 18.7.2020 12:40

Jéžišmarjá! Spas se kdo můžeš, Pivoda se utrhl!

J. Jurax 18.7.2020 13:54

Klid, je neškodnej ...

J. Pankovic 18.7.2020 15:47

... aspoň do té doby, než sestrojí fungující perpetuum mobile, pak už nás nezachrání nic 

J. Pankovic 18.7.2020 15:47

... aspoň do té doby, než sestrojí fungující perpetuum mobile, pak už nás nezachrání nic 

H. Rybnická 18.7.2020 9:05

Vážený pane autore, první "vyhýbka" ve Vašem životě totiž že jste "musel" do Pionýra, abyste měl lepší život, Vás poznamenala na celý život. NEMUSEL. Jenže to znamenalo odvahu a možná následky nejen pro Vás ale dokonce i pro celou rodinu. Jenže takové rozhodnutí také znamenalo, si uvědomit něco, jehož význam do dnes nechápete, totiž co znamená pojem "lidská práva".

A. Bytová 18.7.2020 9:14

Velmi by mě zajímalo, paní H. Rybnická, jak jste pojem "lidská práva" aplikovala v době zdejšího socialismu vy.

P. Lenc 18.7.2020 9:22

Ptát se kované neomarxistky Rybnické na pojem "lidská práva" je jako ptát se na totéž komunisty v 70-80 letech.

H. Rybnická 18.7.2020 9:33

Začalo to tím že jsem do Pionýru nevstoupila. Jediná ve třídě. Po několik let. Jak to dopadlo, si můžete domyslet. Ale do dnes nelituji. Mám dojem že jsem uhájila své právo svobodně se rozhodnout.

A. Poláková 18.7.2020 10:28

Vážená, vím naprosto přesně, co to znamená, když celá třída pěje "rudé máme kolem krku šátky" a na vašem krku nic není. Ovšem tvrdit,že jsem cosi uhájila je poněkud směšné. Ano, rodiče mi vysvětlili, co je to za spolek a proč si oni nepřejí ,abych se toho zúčastnila. Ovšem ani oni netušili důsledky tohoto statečného činu a všichni jsme byli nesmírně vděčni mému třídnímu, který mi na střední škole (bez mého vědomí) přihlásil do SSM,díky čemuž jsem přes nevalný třídní původ svobodně vystudovala vysokou školu. Možná kdyby se vám v Pionýru pokoušeli vymýt mozek, byla byste dnes schopná zreflektovat současné vymývání. Ale obávám se, že vám pomoci není.

A. Poláková 18.7.2020 10:32

Pardon ČSM, nějak nepovažuju tuto zkratku za něco, čím bych si měa plevelit mozek.Tolik volných neuronů nemám sorry.

H. Rybnická 18.7.2020 11:09

Paní Poláková vidím to jinak a nepřipadám si směšná. Spíše naopal, totiž to s tím že některým zde není pomoci.

A. Poláková 18.7.2020 14:45

Asi jste mi opravdu nepochopila, prostě vám nevěřím, že jste si v první třídě uvědoměle vybojovala lidské právo nebýt v Pionýru, aniž by vám do toho kdokoliv kecal. A můžu to směle říct, protože jsem tím sama prošla. Bez výchovného upozornění rodičů a jejich podpory bych to opravdu nedokázala. Ostatně ať každý posoudí sám.

H. Rybnická 18.7.2020 15:33

Nikdo Vás nenutí mi věřít, paní Poláková. První lekci z politiky mi dal otec, sám v první republice politicky činný, bylo mi šest let a donesla jsem ze školy tu krásnou průpovídku o tom, že kdo nepracuje at nejí. Rodiče se mne jednoduše zeptali, co myslím, že se má stát s člověkem, který je nemocný nebo starý. A po přednášce o komunismu a jeho tváři mne důrazně upozornili, že o tom o čem se hovoří doma se nikdy nesmí hovořit na ulici nebo nedej Bože ve škole. A ten papír, který jsem o rok později donesla domů že jej má táta podepsat, táta jednoduše nepodepsal. Komentář: Je to to stejné jakp Hitlerjugend. chtějí ovlivnit mládež. O léta později se d rodině diskutovalo zda bych přece jen neměla ...... sama jsem rozhodla že ne. Studovat jsem samozřejmě nesměla. alespon ne v socialistickém Československu. Rozhodla jsem sama a nesla následky. Nevidím co je na tom směšného. Nechci Vás urážet, ale vlastně jste svým výrokem potvrdila, že se na socialistických - i vysokých - školách nikdo nenaučil slušně diskutovat s tím, že repektuji názor oponenta, aniž bych jej urážela. :-)

A. Poláková 18.7.2020 21:57

Sorry, pokud jste dobře přečetla můj příspěvek pouze jste potvrdila mé přesvědčení, že vaši rodiče měli zásadní podíl na vašem rozhodnutí. V tom věku zcela logické.

P. Nemec 18.7.2020 12:34

tipuji, že vám neumožnili dokončit ani základní školu, vaše znalost pravopisu tomu odpovídá

H. Rybnická 18.7.2020 15:37

Pane Němec, se svohí češtinou jsem docela spokojena, Takže bych se zeptala jen tak mmochodem, jak je to s Vaší němčinou a angličtinou?

P. Staronový 18.7.2020 9:23

Vypadá to, že spíše vy jste nepochopila článek.

J. Jurax 18.7.2020 13:59

Ehm ... ve kterém roce Vašeho žití a ve kterém roce letopočtu jste se svobodně a po zralém uvážení rozhodla nevstoupit do Pionýra?

H. Rybnická 18.7.2020 15:35

odpověděla jsem o něco nahoře paní Polákové.