21.6.2024 | Svátek má Alois


Diskuse k článku

DRONY: Žižka by nekupoval IBM, aneb o výhodách outsiderství

F-35 teď chce nakupovat spousta evropských zemí, a dělat společně tutéž chybu je taky forma kamarádství. Lze se o tom přesvědčit při pohledu na všechny ty hloučky kuřáků, které za veselého vykecávání „krmí raka“ před vstupními dveřmi kancelářských budov.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Vašíček 5.4.2024 10:50

Úvaha je to celkem správná, ale má pár nedostatků.

F35 není JEN "letadlo". Jedná se o celou platformu. Tzn. může to být (a taky asi bude) řídící jednotka pro navádění dronu a sběr dat o bojišti. Že současně může provádět i "klasické" bojové akce a je schopna udržet právě těch 1 a více km, je jen bonus.

Nyní to vypadá, že drony jsou "univerzální" a "nezastavitelná" zbraň, protože jsou enormně "levné" (ve srovnání s tím, jakou škodu můžou napáchat a jak drahá je momentálně protizbraň) a dají se nasazovat ve velkém množství. Současně s nimi nejsou ohroženy životy "pilotů".

Ale mají taky své mouchy a omezení. "Malý" dolet, nutnost "blízkého" ovládání. Možnost rušení, atd.

Ale hlavně, stejně jako každá zbraň, se usilovně vyvíjí účinná protizbraň. A dříve nebo později (spíše dříve) bude vyvinuta. Něco, co bude schopné odříznout komunikaci, zmást ovládání nebo zničit, tyto "malé" prostředky nějakým polem či zářením, po celých "hejnech".

A ano, používat "lidského" pilota se všemi omezeními, je drahé a nepraktické. Bohužel, zatím jiné řešení nemáme. A nějakou dobu ještě mít nebudeme. Reflexy a intuice se, nějakou dobu, nedá přenášet na jinou platformu.

Proto si nemyslím, že tento obchod je příprava na "minulou" válku. Je to jen "přirozený" vývoj i ve vojenské oblasti.

Co způsobila sázka na "budoucí" technologie v energetice, vidíme všude kolem. :-(

To samozřejmě neznamená, že nemá cenu se o drony zajímat. Spíše naopak. Musí být doplňkem bojiště. A v určitých situacích bude jejich doplňkem ta F35. ;-)

M. Pivoda 5.4.2024 18:18

Souhlas. Zbraně i protizbraně se vyvíjí paralelně. "Každý chvilku, tahá pilku". A válčící strany nemají ohlašovací povinnost sdělovat komukoliv poslední stav vývoje jejich technologie.

V dronech je nejzajímavější vývoj "řídícího mozku" dronu, tj. AI, dnes dominantního směru strojového učení.