21.6.2024 | Svátek má Alois


Diskuse k článku

DRONY: Žižka by nekupoval IBM, aneb o výhodách outsiderství

F-35 teď chce nakupovat spousta evropských zemí, a dělat společně tutéž chybu je taky forma kamarádství. Lze se o tom přesvědčit při pohledu na všechny ty hloučky kuřáků, které za veselého vykecávání „krmí raka“ před vstupními dveřmi kancelářských budov.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Walter 5.4.2024 19:52

Koupí se F35 a drony taky,nebojte.

O. Vašíček 5.4.2024 10:50

Úvaha je to celkem správná, ale má pár nedostatků.

F35 není JEN "letadlo". Jedná se o celou platformu. Tzn. může to být (a taky asi bude) řídící jednotka pro navádění dronu a sběr dat o bojišti. Že současně může provádět i "klasické" bojové akce a je schopna udržet právě těch 1 a více km, je jen bonus.

Nyní to vypadá, že drony jsou "univerzální" a "nezastavitelná" zbraň, protože jsou enormně "levné" (ve srovnání s tím, jakou škodu můžou napáchat a jak drahá je momentálně protizbraň) a dají se nasazovat ve velkém množství. Současně s nimi nejsou ohroženy životy "pilotů".

Ale mají taky své mouchy a omezení. "Malý" dolet, nutnost "blízkého" ovládání. Možnost rušení, atd.

Ale hlavně, stejně jako každá zbraň, se usilovně vyvíjí účinná protizbraň. A dříve nebo později (spíše dříve) bude vyvinuta. Něco, co bude schopné odříznout komunikaci, zmást ovládání nebo zničit, tyto "malé" prostředky nějakým polem či zářením, po celých "hejnech".

A ano, používat "lidského" pilota se všemi omezeními, je drahé a nepraktické. Bohužel, zatím jiné řešení nemáme. A nějakou dobu ještě mít nebudeme. Reflexy a intuice se, nějakou dobu, nedá přenášet na jinou platformu.

Proto si nemyslím, že tento obchod je příprava na "minulou" válku. Je to jen "přirozený" vývoj i ve vojenské oblasti.

Co způsobila sázka na "budoucí" technologie v energetice, vidíme všude kolem. :-(

To samozřejmě neznamená, že nemá cenu se o drony zajímat. Spíše naopak. Musí být doplňkem bojiště. A v určitých situacích bude jejich doplňkem ta F35. ;-)

M. Pivoda 5.4.2024 18:18

Souhlas. Zbraně i protizbraně se vyvíjí paralelně. "Každý chvilku, tahá pilku". A válčící strany nemají ohlašovací povinnost sdělovat komukoliv poslední stav vývoje jejich technologie.

V dronech je nejzajímavější vývoj "řídícího mozku" dronu, tj. AI, dnes dominantního směru strojového učení.

T. Foldyna 5.4.2024 10:49

Občas se "vidíme" s autorem i na Armádních novinách a zde s ním ne úplně souhlasím.

Nákup F-35 nevylučuje investice do dronů, ba naopak se brzo může stát (možná ne u nás), že bude simbióza mezi mnoha druhy dronů a letouny jako je F-35

A. Teplý 4.4.2024 21:55

Ona cena produktu hraje i další roli.

Když koupíte software za 10 000 - můžete si dovolit prohlásit, že je to šunt.

Když koupíte "Enterprise" systém za milióny - to už nemůžete říct, že jste se spletli...

T. Kohout 4.4.2024 19:05

S Žižkou dneska neuspějete. To je Vám určitě známo.

A. Blok 4.4.2024 18:57

Útočné drony neprošly, protože je propagoval prezident Zeman za Babišovy vlády.

P. Diviš 4.4.2024 21:54

Nebo proto, že zatím na nikoho neútočíme.

D. Polanský 4.4.2024 18:31

To víte, musí se to promyslet, prodiskutovat, uvážit, dát do výborů, posoudit, odsouhlasit, sněmovna, senát, prezident, ústavní soud, kruci a už je tu zase něco nového. Stále někdo s něčím otravuje, nemáme klid na práci!

V. Církva 4.4.2024 18:21

Tak rozvoj umělé inteligence a bojových dronů. Nakonec u nás bychom to vyvíjet mohli. Nebude potřeba tak velkých strojů jako F35 kde musí přežít vyškolený pilot. Náklady budou menší.

Přiznejme si ale že to už je úplný nesmysl. Lidé v tak vyspělé společnosti se nemají vraždit nebo to dopadne jak v Terminátorovi!

A. Teplý 4.4.2024 21:10

Bohoužel, vyspělejší společnost = vyspělejší způsoby válečného zabíjení.

M. Pivoda 4.4.2024 13:32

Na obrázku v úvodu článku je škrtnutý IBM PC.

Bylo to tak, že po samostatném počítači zatoužili četní chudí studenti. IBM PC byl sice spolehlivější plus ... , ale dražší, než to, co "spytlíkoval" a nabízel Bill Gates.

Historie šla cestou levnějšího PC.

J. Jurax 4.4.2024 13:52

Ehm ... Bill Gates spytlíkoval operační systém, nikoliv železo.

M. Novák 5.4.2024 9:18

Bill Gates KOUPIL operační systém od IBM které ho odmítlo dál rozvíjet. Byl nedodělaný, DOS- Dirty Operation System, v hantýrce Dirty=nehotový. Jeho původní autor měl v úmyslu dodělat např. podporu multithreadingu.

V. Církva 4.4.2024 18:12

Prosím Vás co tím chcete říct. IBM nabídl svoje PC ale nechali otevřenou platformu s tím že na IBM Bios si budou muset ostatní koupit licenci, takže mohla konkurence vyrobit PC hw kompatibilní s Gatesovým operačním systémem DOS. Bios pak výrobcúm PC udělali Phoenix, American Megatrens známý AMI BIOS atd. takže nakonec nemuseli od IBM licencovat nic. Tak vznikly levné klony IBM PC. Ano byly mnohem levnější a přitom s DOSem a tak na nich šly spouště všechny aplikace.

Postupně přišel Gates s Windows a dnes určuje hw požadavky Microsoft a ne IBM. PC jsou tak dnes kompatibilní s tím že výrobci HW dodávají drivery s Windows kompatibilní a samozřejmě hw a drivery určují rychlost a možnosti počítače .

M. Pivoda 5.4.2024 18:26

Pro mne existují větší autority v odvětví PC, než jsou "čeští Pepíci".

Například, jako důchodce, v internetové diskuzi otevřeně promluvil i bývalý ředitel IBM PC, který kdysi, jako IBM zaměstnanec, průběžně informoval vedení IBM o krocích Billa Gatese. Komunikace samozřejmě probíhá vždy v jazyce anglickém.

L. Burget 4.4.2024 12:54

Ve vesmíru, vysoko ve vzduchu i hluboko v moři stejně vždycky přijde nejdráž udržet v těch strojích naživu lidský náklad. Ten náklad potřebuje dýchat, jíst a pít, nesnáší ionizující záření a vlastně ve větší dávce vůbec žádné, jeho křehká schránka nevydrží ani velká přetížení a navíc je náladová.

Drony řízené dálkově nebo vlastním programem, řekněme "umělou inteligencí" dávají právě na bojišti zdaleka největší smysl. Prostě ta technologická bariéra už byla překročena a není návratu zpět.

Nákup F-35 byla obrovská chyba. Lépe bychom udělali, i kdybychom nenakoupili letadla žádná a investovali například do žalostného stavu infrastruktury civilní obrany. Ovšem o občany naší země při tom nákupu samozřejmě nešlo.

J. Jurax 4.4.2024 14:17

Ano.

Jen tu umělou inteligenci mít; to co se jí dnes nazývá jí není. Označení je jen marketingovým názvem.

A. Teplý 4.4.2024 21:12

Bohužel, na rozhodovací algoritmus výběru cíle je současná AI více než dostačující.

Izraelci už se za ni patrně musí omlouvat.

J. Rechnovský 4.4.2024 15:38

Technologická bariéra ještě zdaleka překročena nebyla. Fpv drony ji nejsou.

V. Církva 4.4.2024 18:18

Nebyla ale je otázkou pár let. Než dojdou F35 k nám, bude se bojovat ve vzduchu bez lidí. Drony pak nebudou jen to co operuje v tom "vzdušném pobřeží". Budou mít schopnosti F35 ale budou asi menší. Nevidím pak důvod aby nálož tahalo jedno letadlo když můžou 4 menší.

T. Kohout 4.4.2024 19:09

Začínalo to tak hezky! Že mi pizza přiletí dronem. A vida, zatím je to u granátů. A to je pořád jen začátek. Atomovku mi dopraví až do baráku... Pokrok nezastaviš.

L. Burget 4.4.2024 12:29

K důvodům, proč se náčelstvo rozhodlo nakoupit F-35, může patřit i jeho certifikace a probíhající jako nosiče jaderných bomb. To prostě na Grippen nepřiděláte a USA to do Vašeho Grippenu stejně nepovolí. Jinak řečeno, při objednávce F-35 mohlo od samého začátku být cynicky uvažováno tak, že se bude v zásadě jednat o další rozšíření zbrojní výbavy USA, kterou zaplatí ČR a bude ji mít tak nějak v držení pro výstavky a airshow.

P. Diviš 4.4.2024 12:31

Další ruská pohádka ...

L. Burget 4.4.2024 12:35

Mohl byste mi prosím dát odkaz na ruský zdroj této "pohádky"? Mimochodem, samozřejmě, že jste úmyslně přehlédl, jak hned na začátku píšu, že to tak být může, nikoli, že to tak určitě je.

A. Teplý 4.4.2024 21:16

Jde spíš o to, že F-35 má uzavřenou pumovnici (výzbroj uvnitř stroje - žádné podvěsy) - takže se nedá poznat, co F-35 nese.

Tj. na každou F-35 je nutné pohlížet, jako by nesla jaderné zbraně.

M. Novák 5.4.2024 9:25

To stejně nepoznáte, jaderná puma může vypadat jako jakákoliv jiná v podobné velikosti. Na dálku se to zjistit nedá.

A. Teplý 5.4.2024 10:58

Nevím, jestli se to dá poznat vždy - ale odborníci podle mého rozdíly vidí.

A rozdíl mezi relativně velkou pumou a protiletadlovou raketou pozná i laik.

F. De Winter 4.4.2024 11:54

Válka na Ukrajině, podobně jako Covid, strhla masky. Ukázalo se, kdo je na našem dvorečku pánem. Jsou to USA. A protože pánovi se poslední dobou moc nedařilo, rozhodl se zahojit na úkor svých poddaných. Nákup F-35 není nic jiného, než forma výpalného, nebo desátku, nebo si to nazvěte jak chcete. Každopádně naší armádě, která má 5 (slovy: pět) bojeschopných praporů jsou ta letadla k hov.... Ale to není důležité, pán potřebuje peníze. Němci nechápali dost rychle, tak dostali od pána pár facek. Tedy vyletěl jim plynovod do luftu. Prostě včas nepochopili, že si nemohou vybírat dodavatele jakého se ji zlíbí.

J. Nevrkla 4.4.2024 12:02

R^