22.6.2024 | Svátek má Pavla


Diskuse k článku

BYLO: Vzpomínky starých zašlých časů

Aut bylo po válce málo a tak před Wilsonovým nádražím postávaly drožky s jedním koníkem s klapkami na očích, které rozvážely cestující a jejich zavazadla

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Rybnická 11.4.2024 13:55

Přihlášku do Pionýru otec nepodepsal, byla jsem po roky jediná ve třídě. Řekl, že si komunisté chtějí podmanit mládež, stejná verbež jako u Hitlera.

A s tím uhlím to bylo tak: Bylo jen na příděl. Ten byl nedostačující a především - ani ten příděl se nedal sehnat. Rodinný domek ještě z první republiky se dal jakž takž vytopit jen o Vánocích a to proto, že rodiče měli známého a ten zase známého...... Takže jsme každý podzim chodily s mámou žadonit "pod rukou" zase o něco uhlí. Celkem tolik, že jednou otec řekl, že příděl uhlí které měl za války byl vyšší než v tom blahu socialistických zítřků.

Tak moc hezké to dětství nebylo, rodiče měli samé starosti. Rodinný domek byl "nadměrný byt" takže se dlouhá léta strachovali, že jim někoho "nepříjemného" nakvartýrují. Jednou se dokonce muselo vyklidit celé horní patro, jen proto, že se očekával takový nějaký "podnájemník".

Zásobování občanů čímkoli jen hrůza. v prázdných obchodech "nemáme, nemáme" kdy dostaneme nevíme i u tak obyčejných věcí jako máslo .

Nemohu si vzpomenout na nekalené dětství. starosti rodičů se promítly na celou rodinnou atmosféru