21.6.2024 | Svátek má Alois


Diskuse k článku

BYLO: Vzpomínky starých zašlých časů

Aut bylo po válce málo a tak před Wilsonovým nádražím postávaly drožky s jedním koníkem s klapkami na očích, které rozvážely cestující a jejich zavazadla

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 11.4.2024 19:03

Cituji z publikovaných vzpomínek: "... Naši mi doma vysvětlili jak to s režimem je, jen mě zapřisáhli, abych o tom nikde nemluvil. ..."

Komentář

Bohužel, rodiče autora ještě neznali skutečné příčiny radikální společenské změny, která se náhle přihnala. Takže raději jen zapřísahali svého syna, aby mlčel. A život jejich syna, autora článku, začal teprve až datem jeho narození. A teprve až několik let po svém narození, autor začal vnímat své okolí a pamatovat si své okolní vjemy.

Závěr: Pamatuji si, že jeden humorista kdysi začal vyprávět svůj životopis sdělením: "Když jsem se narodil, naši nebyli doma. ..."

J. Farda 11.4.2024 16:17

Likvidace fronty na maso v tichosti? Nic ve zlém za odmlouvání, ale prý to byla docela velká řacha ... ;-)

H. Rybnická 11.4.2024 13:55

Přihlášku do Pionýru otec nepodepsal, byla jsem po roky jediná ve třídě. Řekl, že si komunisté chtějí podmanit mládež, stejná verbež jako u Hitlera.

A s tím uhlím to bylo tak: Bylo jen na příděl. Ten byl nedostačující a především - ani ten příděl se nedal sehnat. Rodinný domek ještě z první republiky se dal jakž takž vytopit jen o Vánocích a to proto, že rodiče měli známého a ten zase známého...... Takže jsme každý podzim chodily s mámou žadonit "pod rukou" zase o něco uhlí. Celkem tolik, že jednou otec řekl, že příděl uhlí které měl za války byl vyšší než v tom blahu socialistických zítřků.

Tak moc hezké to dětství nebylo, rodiče měli samé starosti. Rodinný domek byl "nadměrný byt" takže se dlouhá léta strachovali, že jim někoho "nepříjemného" nakvartýrují. Jednou se dokonce muselo vyklidit celé horní patro, jen proto, že se očekával takový nějaký "podnájemník".

Zásobování občanů čímkoli jen hrůza. v prázdných obchodech "nemáme, nemáme" kdy dostaneme nevíme i u tak obyčejných věcí jako máslo .

Nemohu si vzpomenout na nekalené dětství. starosti rodičů se promítly na celou rodinnou atmosféru

M. Kocián 11.4.2024 7:06

Hlavní důvod, proč staří hájí to, co znali zamlada, je pošetilá touha, aby to bylo jako dřív, a oni byli zase mladí. Nebudou. Zasazovat se dá jen za to, co bude - a najít si v tom něco pro sebe.

L. Písařík 11.4.2024 9:50

Vypadá to jako nepochopení vzpomínky, kdybyste četl pozorněji, tak snad.

M. Kocián 11.4.2024 15:22

Vyjádřil jsem se spíš k tomu, proč vůbec lidé na tu dobu vzpomínají. Ale nic zásadního v tom není.

R. Langer 11.4.2024 5:54

No, mládí se už nevrátí, ale těch stranických schůzí bychom se mohli dočkat zas, pokud to půjde dál stejným směrem... ;-)

J. Nevrkla 11.4.2024 7:04

:-) Ale bez mé účasti.

L. Písařík 11.4.2024 9:52

Ani nemusíte, to jiní nohsledi Bruselu vás zúčastní bez vašeho souhlasu

J. Farda 11.4.2024 16:12

No ale esli to dopadne dobře, to bude zapálených čehonovských gerontvlastenců lámajících při vítání osvoboditelů školní ruštinu, a odlišujících se od zchlíplých bruseláků zez definitivního smetiště dějin tím nádherným oslovením tovaryšč ... ;-)