21.2.2024 | Svátek má Lenka


BIG BEN: Fandí Musk rasistům?

25.11.2023

Píše mi jeden čtenář, komentující můj článek na téma Elon Musk versus cenzura internetu: „A co pane Kurasi říkate na tohle? Jako žid? White House criticises Elon Musk over ‚hideous‘ antisemitic lie – BBC News.“

Musk byl totiž nařčen, že dává na síti X prostor antisemitským projevům bělošských suprematistů, s nimiž zjevně souhlasí a do nichž vkládá reklamy nic netušících firem, které jsou pak v riziku, že budou s antisemitismem a rasismem ztotožňovány. Po těchto v médiích zveřejněných nařčeních několik firem oznámilo, že své reklamy – a tedy spolufinancování Muskovy sítě X – stahují.

Muskovo stanovisko

Co na to říkám já (žid sem, žid tam), by bylo méně zajímavé než to, co na to říká Musk. A ten říká toto:

Nařčení vychází z akce neziskovky zvané Media Watch, která „vytvořila falešný účet a záměrně v něm zmanipulovala vstupy, čehož pak zneužila k pokusu zamaskovat autentická umístění vstupů a kontext.“ A že se touto „špinavostí“ dopustila vůči jeho firmě pomluvy, která přiměla inzerenty k zastavení plateb.

Takovéto útoky pramení z „širší agendy aktivistických organizací jako Media Watch, jejichž společným záměrem je potlačení svobody projevu na síti X“. Tyto organizace „manipulují inzerenty klamnými prostředky“, aby síti X odebraly financování. Pošpinily její pověst „již několika útoky cílícími na podminování svobody projevu naší platformy, kterou vnímají jako ohrožení ideologického narativu svého a svých finančníků.“ A činí tak „klamáním inzerentů na síti X“.

Technické podrobnosti, jak přesně to klamání proběhlo, či jak se vůbec dá provést, přenecháme zkušeným ajťákům a pokusíme se Muskovi uvěřit, a to ze dvou důvodů. Jednak proto, že Media Watch je už nějakou dobu známá svým tažením za cenzuru internetu a ovlivňováním firem, u koho mají a u koho nemají inzerovat. Má to i jméno „demonetizace“ čili „odpěněžnění“ a umí je už dělat i EU. A jednak proto, že na Media Watch a „všechny, kdo se na tom podíleli“, podává Musk „termonukleární žalobu“.

Veřejnoprávní nebo progresivistická BBC

Zda mezi žalovanými bude i BBC, zatím nevíme, ale zato si dovedeme představit, jak se musela jednou zase v takové senzační story vyžívat. Nic progresivně levicového jí není cizí. A když jde o antisemitismus někoho jiného a jí nemilovaného, to už je panečku pošušňáníčko. Málokteré médium se musí právě z antisemitismu tak mohutně vymlouvat „oprávněnou kritikou Izraele,“ k níž patří svižné přebírání palestinských „zpráv“, jakou byla nedávno třeba ona proslulá Izraelem vybombardovaná nemocnice s pěti sty mrtvých, z níž se pak vyklubalo vybombardované parkoviště Hamásem nedostřelenou raketou a pár desítek mrtvých.

Jako by BBC tento trapas nestačil, hned přispěchala s „osvětlením“ zprávy izraelské armády o nálezu hamáských zbraní v nemocnici Šifa v Gaze – zatím jen v jednom jejím malém křídle, několik hodin po vstupu. Podle komentátorky BBC Orly Guerin se Izraelci nemají čím pochlubit, nenašli žádné velitelské centrum, jen několik neprůstřelných vest, tři ruční granáty, několik CD, jednu pistoli, jeden laptop, jeden ruksak, několik nožů a nějaký tucet starých ručnic.

Soudruh Kalašnikov by se asi hodně urazil, kdyby tak někdo nazval jeho proslulý samopal AK-47, všeobecně pokládaný za jeden z nejlepších na světě, hojně oblíbený u všelijakých osvobozeneckých hnutí a používaný jako standard v armádách dvacítky zemí, včetně třeba Číny a Íránu. Na druhé straně by ho jistě zahřálo u srdce, jak se dnes hodí k léčbě pacientů. Kolik jich tam bude celkem, by se od slušného žurnalisty slušného média slušelo počkat, až se těch prostor prohlédne víc.

Oni ti Izraelci totiž hned na první zátah i v té jedné malé místnosti jedné malé části celého areálu našli (a vyfotografovali) ještě taky (BBC nezmiňované) zásoby munice, uniformy s odznakem Hamásu, ruksaky naplněné bojovými předměty, vesty se sebevražednými bombami, a počítač plný informací o Hamásu, o izraelských rukojmích, s plánem desalinační vodárny v Haifě a mapkou mateřské školky v Sederot. A ještě, že ten údajný nález „není ověřený“, přidala si komentátorka.

Ale zpět k Muskovi

„X bude bránit právo veřejnosti na svobodu projevu. Nedovolíme aktivistům hnaným politickými agendami, ani při ztrátě našich zisků, aby nás odvrátili od naší vize. Každý má na X volbu. Data vítězí nad nařčeními.“

Můžeme si o Muskovi každý myslet, co chceme. Ale jedno mu upřít nemůže nikdo: rozhodně s ním nebude nuda.

Poskytl server Deník.to

_________________________________________________________

Kurasovy knihy najdete třeba zde: http://www.pi-shop.cz/kuras/

ben

Deník zamilovaného viruse
Uprostřed jedné z virových epidemií se mladý hippie virus zamiluje do mileneckého páru svých nakaženců a odmítá je zabít. Stává se tak pro virusový establishment stíhaným disidentem a bezděkým vůdcem vzpoury, jejímž posláním je zachránit Zemi před hrozící katastrofou působenou lidstvem.

Antonín a František jsou naživu
Rozmarná detektivní novela situovaná do 60. let. Poslední kusy (náhodně objevený balík) z dávno vyprodaného vydání. Kniha oceněna Cenou Jiřího Marka za nejlepší detektivku...

Malá paměť
Malá paměť je memoár, napsaný v trysku za první koronavirové karantény, komponovaný na přeskáčku, komicky vzpomínající na události a osobnosti, které Bejamina Kurase přivedly k psaní jako celoživotnímu řemeslu.

Sex nás všechny přežije
Články na lechtivá témata, původně psané pro Playboy.

Tao sexu
S obvyklým humorem, spikleneckým pomrkáváním na znalce a laskavou shovívavostí k neznalcům, zábavně, srozumitelně a svižně nastiňuje obnovování tradic staročínských taoistických sexuálních technik a taoistické životní filozofie. Proplétá je anekdotami ze staré Číny a z nedávné Hané, kde se určité formy taoistického sexu bezděky pěstovaly za dob hlubokého komunismu.

Soumrak bílého muže
Nové vydání úspěšné analýzy naší doby, rozkrývající informovaně a místy humorně příčiny, ideje a události vedoucí k sebedestrukci moderní západní civilizace, líčící vývoj od jejího vrcholu přes totalitní ničivé politické ideologie 20. století, psychologii sebemrskačství a ztráty pudu sebezáchovy ve 21. století.