Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

2.SVĚTOVÁ VÁLKA: Masová válečná výroba, klíčový trumf v rukou spojenců

diskuse (100)

Postava stojícího Adolfa Hitlera na přehlídce Wermachtu (německé armády) s projíždějícími tanky a obrněnými vozidly doplněné přeletem stíhaček a bombardérů v době těsně před vypuknutím 2.světové války. Obraz silného vůdce s neporazitelnou armádou a mohutnou fungující válečnou výrobou v zádech, takové pocity vyvolávají i v dnešní době záběry filmových týdeníků nacistické propagandy.

A skutečnost?

Realita výkonnosti německé zbrojní výroby i fungování celé ekonomiky byla diametrálně odlišná. Německo již v roce 1938 čelilo ekonomickému bankrotu. Spojencům se německá válečná výroba nedokázala nikdy vyrovnat.

V uplynulých týdnech proběhl na televizních obrazovkách špičkový osmidílný britský dokument Válečné továrny věnovaný válečné výrobě za 2.světové války. Jedná se o pozoruhodný dokument, který staví nový pohled na válečnou výrobu a fungování německé plánované ekonomiky pod vedením nacistů v porovnání se svobodnou tržně orientovanou válečnou výrobou Spojených států a Velké Británie.

Kusová německá versus masová americká válečná výroba

Válečná výroba nacistického Německa byla nastavena na kusovou výrobu špičkové kvality. Masové výrobě nacisté příliš nedůvěřovali. V nacistickém Německu bylo vše soustředěno pod jednoho monopolního zadavatele zbrojní výroby, který určoval výrobce konkrétní zbrojní zakázky.

Navíc všemocná bobtnající státní správa zasahující do všech aspektů výrobního procesu. To mělo za následek jednak obří korupci, předražení zakázek, ale i minimální efektivitu zbrojní výroby v kombinaci s nulovým zájmem o inovace ve výrobě. Typický příklad centrálně řízené výroby a dotování vybraných výrobců, jak jej známe ze zkušeností s komunistickými nebo extrémně levicovými režimy.

Dokument o válečné výrobě v Německu přibližuje podrobně 2.díl čtyřicetiminutového dokumentu:

Stojí určitě za pozornost, že Britové dokázali německé válečné výrobě počtem letadel vzdorovat již na počátku války v roce 1939 i v roce 1940, kdy po porážce Francie čelili nacistickému Německu úplně sami. Německá armáda měla při invazi do Francie na jaře roku 1940 menší počet tanků než Francie a Británie dohromady. V námořních plavidlech (torpédoborce, křižníky, bitevní a letadlové lodě) Britové nad nacistickým Německem i v těchto letech stále dominovali. A letadla spolu s námořními plavidly byla pro obranu Británie klíčová.

Němci s Japonci probudili ekonomického obra

Zlom ve válečné výrobě nastává při vstupu USA do války. Napadení americké základny Pearl Harbour v prosinci 1941 Japonci a následné vyhlášení války Spojeným státům ze strany Německa znamená v ekonomice USA klíčový obrat masové civilní výroby na vojenskou. Místo ledniček a praček se začaly vyrábět komponenty pro letadla, namísto osobních automobilů tanky, místo poklic na automobily helmy. Dalo by se pokračovat v nekonečném seznamu.

Klasickým příkladem je General Motors, který začal ve své dceřiné automobilce Chrysler na nových výrobních linkách chrlit tanky Sherman. Již v roce 1942 USA „válcují“ svou masovou průmyslovou výrobou nacistické Německo naprosto nevídaným způsobem, ve výrobě tanků poráží nacistické Německo v poměru 4,3:1 (27 tisíc amerických oproti 6 tisícům německých tanků). Ve výrobě letadel v poměru 2:1 a vyrábějí 6x více kulometů (662 tisíc oproti 117 tisícům). Hitler již v tomto roce prohrává na celé čáře!

Převaha obrněné techniky a válečného materiálu se projevila výrazně již v roce 1942 na bojištích severní Afriky, kdy jeden z velitelů prohlásil, že „válku v severní Africe nevyhráli generálové, ale inženýři v Detroitu“.

Masové zbrojní výrobě v USA za 2.světové války je věnován nesmírně zajímavý 4.díl dokumentu:

https://www.youtube.com/watch?v=Zk3bLa1xdks

Příčiny převahy masové výroby USA

Autoři dokumentu fenomenálně pojmenovávají další příčiny převahy ve válečné výrobě spočívající v existujícím obrovském civilním průmyslu a svobodné tržní konkurenci, kterou americký prezident F.D.Roosewelt po svých předválečných levicových experimentech nechává naplno fungovat. Klíčové byly také neustále probíhající nejrůznější technické inovace, zapojení odborníků na masovou výrobu a ponechání volné ruky průmyslníkům.

Ministerstvo obrany USA dělalo tendry (výběrová řízení) na nákup vojenské techniky v prostředí tvrdé konkurence, kdy jednotliví výrobci musely o zakázky bojovat, což nutilo k vysoké míře efektivity a novinek zapojených v procesu masové zbrojní produkce v porovnání s těžkopádnou direktivně řízenou německou ekonomikou ovládanou nacistickou byrokracií.

Výše uvedený osmidílný dokument o válečné výrobě je aktuálním mementem i v současnosti. Jestliže má stát na svém území existující silnou civilní průmyslovou výrobu, má v ruce obrovský ekonomický potenciál. V momentě, kdy se Evropa a s ní i celý euroamerický svět omezuje a ničí svou průmyslovou výrobu v ideologickém pláštíku líbivé zelené politiky a přesouvá ji do Číny a rozvojových zemí, vzdává se důležitého nástroje ekonomické síly, jejíž ztráta se může projevit katastrofálně v době vojenského ohrožení.

Knižní thriller Mračna nad Evropou nyní v prodeji se slevou.

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Stanislav Kučera
26. 7. 2024

Roli čestného vůdce výpravy zažil už při hrách v Riu, kde slavnostní zahájení probíhalo na...

Jaroslav Veis
26. 7. 2024

Fotbal nemá logiku, zněl počátkem léta co chvíli z televize oblíbený citát slavného fotbalisty a...

Luboš Jirsa
26. 7. 2024

V Paříži v pátek oficiálně začaly 33. letní olympijské hry. Zúčastnit se jich má pod neutrální...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz