25.7.2021 | Svátek má Jakub


ÚVAHA: Robert Silverberg, Hic rhodus, hic salta

22.7.2011

Tento text naleznete i na www.sarden.cz, kde můžete bez registrace diskutovat a využívat mnoha dalších výhod.TOPlist

Děkujeme našemu čtenáři za překlad Silverbergova textu z www.asimovs.com, kterým reagoval na použití tohoto známého přísloví v Astonově úvodníku na Neviditelném psu.

Hic Rhodus, Hic Salta

Robert Silverberg [1]

Pečliví čtenáři této rubriky budou vědět, že se již v několika číslech zabývám science fiction Murrayho Leinstera, což je pseudonym Willa F. Jenkinse. Pod ruku mi přišla další z jeho prací: jeho nejznámější povídka "První kontakt" (anglicky "First Contact", Astounding - May 1945), která se — geniálně — zabývá problémy, kterým budou lidé čelit při svém prvním setkání s mimozemšťany v mezihvězdném prostoru.

První problém přirozeně je přijít na to, jak s mimozemšťany mluvit. Leinster to řeší svým typickým efektivním způsobem: "‚Spíchli jsme takovou mašinku,‘ řekl Tommy, ‚které se dá říkat mechanický překladač.‘" Po nějakém tom přijatelně znějícím technickém blábolení o frekvenční modulaci a krátkovlnných paprscích, Tommy pokračuje a řekne kapitánovi: "Shodli jsme se na symbolech pro předměty, pane, dali jsme dohromady vztahy, slovesa a tak s diagramy a obrázky. Máme několik tisíc slov, která mají vzájemně odpovídající význam. Nastavili jsme analyzátor, aby třídil jejich krátkovlnné skupiny, které proženeme dekódovacím strojem. Pak si ten kódovací konec stroje vybere nahrávky a poskládá skupiny vln, které jim chceme poslat zpátky. Až se rozhodnete mluvit s kapitánem té druhé lodi, pane, myslím, že budeme připraveni."

Dokončení zde...

redakce


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...