18.4.2024 | Svátek má Valérie


RECENZE: Miroslav Žamboch, Drsný spasitel

27.11.2007 0:05

Drsný spasitel Miroslav ŽambochTOPlistDva roky musely Žambochovi věrní čtenáři čekat na to, až autor příjde s novou a hlavně tlustou knihou. Autor se po duologii Líheň nevrátil do žádného již ze svých vybudovaných světů.

Děj Drsného spasitele se stejně jako Líheň odehrává na Zemi, nicméně děj je posunut hodně do budoucnosti a odehrává se po Krachu.

Hlavním hrdinou je bytost skládající se z člověka, stroje a démona. Místo ruku má speciální Klepeto a Oko mu občas ukazuje věci, bez kterých bych neměl šanci přežít. K dispozici má čtyři zbraně a společnost mu dělá biobot Micuma. Spolu se plahočí po světě, který autor vybudoval a snaží se zjistit, co je hrdina vlastně zač.

Miroslav Žamboch v této knize opět představuje dalšího ze svých osamělých hrdinů na stezce řídících se pravidlem: svůj svět si musíme zasloužit. Opět se jedná o klasickou akčňárnu, přesně tak, jak jsme u autora zvyklý. Prozradím také, že v této knize je více sexu než v předchozích autorových dílech, ale to má své opodstatnění. Příběh je dosti pochmurný, postavy skvěle vykreslené a děj se nikde nezadrhává. Kniha je navíc doplněna o skvělé ponuré ilustrace od Lubomíra Kupčíka.

Pokud bych měl mluvit o mínusech této knihy, tak jako jediný na ní vidím nestandardní formát. Kvůli němu se tato kniha čte špatně ve veřejné dopravě a je i špatně přenosná v batohu.

Jinak nevím, co bych měl knize vytknout. Jedná se o odpočinkové čtivo, u kterého strávíte volnou chvíli a prožijete skvělý příběh. Na druhou stranu nepřichází kniha s ničím novým.

Věřím však, že tato kniha si své čtenáře najde. Ať už mezi Žambochovými skalními fandy a nebo jen čtenáři, kteří si touží odpočinout u dobré knihy.

Miroslav Žamboch Drsným spasitelem opět ukázal, že právem patří mezi naší literární špičku a legendy české fantasy vůbec. Tímto bych mu chtěl do budoucna popřát hodně úspěchů a hlavně kupu skvělých nápadů.

Ještě se nesmím zapomenout zmínit, že do konce roku vyjde Žambochovi nová kniha – Predátoři. A to pravděpodobně do konce listopadu.

Hodnocení: 70%

Drsný spasitel
Žamboch, Miroslav

Nakladatel: Triton
Obálka: Lubomír Kupčík
Redakce: Lenka Švábová
Rok vydání: 2007
Počet stran: 440
Rozměr: 160 x 230
Provedení: hardback
cena 349.00 Kč

Martin Stručovský


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...