28.2.2024 | Svátek má Lumír


RECENZE: Jonathan Carroll, Měsíční kosti

11.12.2006

Měsíční kostiTOPlistVypravěčka tohoto příběhu, Cullen Jamesová, nejprve vzpomíná na své dětství a dospívání, pak přejde ke své lásce a manželovi Dannymu v jedné osobě (nebývá to vždy pravidlem), k událostem v jejich činžáku, o vrahovi, který bydlel pod nimi a s nímž se čas od času potkávala na schodech. A také ke svým snům o ostrově Rondua, o rybě Jasmundě, o svém synovi Pepsim, o měsíčních kostech a o tom, jak je spolu s Pepsim sbírají.

Zpočátku velmi civilní vyprávění až papouškovským stylem zachycuje jednotlivé příhody Cullen, od studia, přes potrat až po nalezení lásky s Dannym a narození dcery Mae, a také zjištění, že mírný a nesmělý chlapec Alvin Williams, kterého často potkávala a se kterým si na schodech povídala, zavraždil svoji matku a sestru v bytě pod nimi. Do toho se postupně vmísí fantastický motiv - sen na pokračování, sen o jejím synovi a o podivném ostrově, na němž Cullen žila a kde také neuspěla ve své životní zkoušce, v níž pokračuje Pepsi a na jejímž úspěchu závisí mnohem víc, než si Cullen může představit.

Sen postupně začne prorůstat i do jejího reálného života, náhle zjišťuje, že díky němu má zvláštní schopnosti a že sen z téhož prostředí se zdá i jinému člověku. Postupně se obě reality - ta jejího života i jejího snu - začínají propojovat jak prameny copu, prorůstají do sebe a události v jedné rovině začínají mít vliv na události v rovině druhé, až se v kataklyzmatickém závěru obě protnou.

Tento fantastický napůl hororový příběh mi svojí poetikou připomněl Connie Willisovou a její I když půjdu roklí šeré smrti, přestože je mezi oběma knihami podstatný rozdíl ve využití fantastickým motivů. Jonathan Carroll využívá podobně kvalitní styl - především při popisu našeho světa - a podobně jako Connie Willisová staví na klasických literárních postupech více, než na specifických fantastických motivech a klasickém žánrovém rezervoáru. Přesto - nebo možná právě proto - je tato kniha zajímavá pro ty čtenáře, kteří mají zájem rozvíjet své zkušenosti a nejsou vázáni na jeden typ fantasy literatury. Jinak výbornému překladu Milana Žáčka a kvalitní redakci Laseru unikla jedna pozoruhodně dvojsmyslná věta - viz poznámka pod čarou.

Jonathan Carroll: Měsíční kosti (Bones of the Moon)
překlad: Milan Žáček
obálka: Dagmar Krásná
medailon autora: Martin Šust
Laser-books, 2006
251 stran, 179 Kč, brožované
ISBN 80-7193-217-5

 


str. 145 dole: Pomalu kolem nás na kole projel pohledný mladík se snoubenkou posazenou na tyči před sebou, která mu pevně svírala ruce na řídítkách.

 

pagi


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...