28.5.2024 | Svátek má Vilém


Diskuse k článku

SYSTÉM: Bída zastupitelské demokracie

EU se sice chystá SF6 zakázat, ale pokud si někdo myslí, že jeho náhrada bude něco ještě horšího, nebudu s ním ve sporu, protože se obávám téhož. S liberálními programy bych schválil rovněž programovou pauperizaci celé společnosti, likvidaci mobility, a tedy znemožnění řadě lidí dojíždět do zaměstnání.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 2.8.2023 7:15

To není dobrý příklad, protože důchody a daně, to je něco za něco. LGBT a OZE spolu nesouvisí - jedno bez druhého může snadno existovat. Nakonec - vodní a větrné mlýny tu byly i v době, kdy gayové byli tabu a že by holka mohla být na holky, to snad ani nikoho nenapadlo.

P. Diviš 2.8.2023 8:48

Daně a důchody moc nesouvisí.

D. Polanský 2.8.2023 6:23

Pro většinu bída, ale pro ty, co jsou u moci, super věcička.

F. Žůrek 2.8.2023 6:03

Nějaký myslitel N. Berďajev si povšimnul, že za historie Řecka se totalita a demokracie střídaly. Totiž. Když je rozumný vládce, tak "totalita" celkem dobře funguje... Přece není nikde zaručeno... že demokracie vyléčí společnost ze všech jejich nebezpečí, krerá se ve společnosti nacházejí...

Z. Lapil 2.8.2023 7:22

Nevím, od koho opisovaly středoškolské socialistické učebnice dějepisu, ale o instituci samovladce, jmenovaného za účelem vyřešení problému -pozor - na dobu určitou, jsme se ve škole učili. Tuším se ta funkce jmenovala tyran.

L. Žaloudek 2.8.2023 8:18

Ne, pane Lapile, ta funkce se jmenovala diktátor. Tyrannos byl ten, kdo se chopil vlády převratem.

Z. Lapil 2.8.2023 9:56

Díky. Ještě že jsem tam dal slovo "tuším" :-).

J. Lukavsky 2.8.2023 11:26

Nebyla tyrannos vláda diktátora? Tedy u Řeků. J.L. end

R. Gramblička 2.8.2023 8:38

pletete si totalitu s diktaturou. Totalita je protipólem anarchie/minarchie, diktatura protipólem demokracie. I demokracie může být totalitní.

P. Diviš 2.8.2023 8:49

Předpoklad "Když je rozumný vládce,", bohužel nastává zřídka, až skoro vůbec.

P. Sura 2.8.2023 10:07

.... a když tak, tak jen zezačátku. Pak záleží na rychlosti "procesu zblbnutí mocí" .....

J. Lukavsky 2.8.2023 11:30

ano, každý diktátor je na začátku úspěšný. Kupř. Alexandr Veliký jediným sekem meče vyřešil problém Gordického uzlu. Parlament by jemnoval několik komisí a furt nic. Stejně tak Napoleon měnil Francii velmi rychle. Nu ale každý diktátor časem zblbne a začne dělat chyby a pak ... jak ho vyměnit? J.L. end

P. Hatina 2.8.2023 4:23

Taky pravda. Leč, ono je nutno něco dodat . I pokud by voliči brali v potaz, zda souhlasí se všemi těmi programovými body, a podle toho volili, čili nic, tak existují dvě rizika.

1. Že by si většina voličů nevybrala vůbec a zůstala doma. Žádná ideální strana, která by pokryla na sto procent jejich požadavky, arciť neexistuje.

2. Ale že ta strana by mohla "na sto procent" splnit své programové body, pouze pokud by sama získala ve volbách nadpoloviční většinu, A ani to není pravděpodobné, ale je v tom dokonce i velké politické riziko.

Takže to výsledné resumé, je takové, že v demokracii obvykle vládnou koaliční vlády, ve kterých se požadavky jednotlivých (i jen těch vládních) stran tříští. a úplně spokojen pak není ani z občanů prakticky nikdo.

Ale to se vracíme ke známému výroku pana Churchilla, že "demokracie je nejhorší způsob vlády, s výjimkou všech ostatních způsobů, které jsme vyzkoušeli.“..On starý pán dokázal být ve svých projevech docela upřímně cynický.

S. Dedic 2.8.2023 7:39

Ano je nejlepsi znamy - to vsak neznamena, ze neni treba o nej pecovat, napriklad upozornovanim na nezodpovednost, nereprezentativnost, skodlivost a parazitni chovani tak zvanych "neziskovek" - ktere navic i "uloupily" puvodni vyznam slova "neziskova organizace": kdysi to znamenalo primarne praci dobrovolniku. Vetsina parazitu - predevsim politickych - vsak plati zamestnance a 'neziskova' je jen proto, ze dokaze dojit rozpocty kraju a statu.

Je to podnikani jako kazde jine - jen si nemusi vydelat na vlastni rozvoj: kdyz chce rust, proste pozada o vyssi dotaci. FUJ.

L. Žaloudek 2.8.2023 8:26

Tyto organizace se jmenují "nevládní", tj. NGO's, tj. nepatřící do mocenské struktury, což má zajišťovat jejich nezávislost. Neziskovky se jim říká jen u nás, podle jejich nejčastější právní formy. Ta ale může být i jiná.

J. Lukavsky 2.8.2023 11:34

A ještě říkal: "Nejsilnější argument proti demokracii je pětiminutový rozhovor s prostým voličem". No v Rakousku-Uhersku volební právo měl jen ten, kdo platil daně, měl trvalé bydliště (a byl pohlaví mužského). My to R-U neměli bourat! J.L. end

J. Jurax 2.8.2023 14:36

Ano.

Až na to pohlaví by to bylo dobré i dnes. Dokonce bych neodmítal, kdyby váha hlasu byla nějak vhodně přímo závislá na odvedených daních z příjmů (berňák ví!), neboť kdo platí, poroučí.