23.5.2024 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

SYSTÉM: Bída zastupitelské demokracie

EU se sice chystá SF6 zakázat, ale pokud si někdo myslí, že jeho náhrada bude něco ještě horšího, nebudu s ním ve sporu, protože se obávám téhož. S liberálními programy bych schválil rovněž programovou pauperizaci celé společnosti, likvidaci mobility, a tedy znemožnění řadě lidí dojíždět do zaměstnání.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Laurencikova 2.8.2023 10:16

Ja uz vidim pred svym duchovnim okem predevsim tu lavinu zalob, ktera v budoucnu prijde, a sice poskozenych, kteri si de facto v detskem veku nechali nasugerovat, ze nejsou holcicka, ale vlastne chlapecek. Nebo naopak a nechali se definitivne zmrzacit. A jsou to predevsim devcata, ktera se takto nechaji zpracovat. Jejich pocet stoupl v zapadnim svete v poslednich letech o 4000 (ctyri tisice) procent!

I. Polák 2.8.2023 10:01

Pánové, k úvahám o negativních vlastnostech voleb v "zastupitelské" demokracii - BTW, není to něco jako, že každý řízek s přívlastkem už není řízek? - bych prosím přidal ještě jednu. Stručně: dvousloví, ze kterého je mi zle od žaludku: politický marketing.

Reklama - která má své opodstatnění v tržním hospodářství, (což neznamená, že ji milujeme, že) převzatá se vším všudy do politického soupeření je prostě zlo!

V. Mokrý 2.8.2023 10:57

!R^

O. M. 2.8.2023 10:01

Technická: zajímalo by mě, které OZE podle vás masivně produkují hexafluorid sírový. Zřejmě jste měl na mysli zvýšenou produkci chladicích médií pro tepelná čerpadla (a ano, i to bojovníkům za klima vadí), ale tam se SF6 nepoužívá. Ten se už desítky let používá v zapouzdřených elektrických rozvodnách pracujících s VVN. SF6 má totiž mnohem vyšší izolační pevnost než vzduch, umožňuje tudíž umožňuje zmenšit izolační vzdálenosti a rozvodny tak vycházejí podstatně menší. A protože ty rozvodny jsou tzv. zapouzdřené, tzn. jejich zařízení uzavřené v hermeticky těsných "obalech", SF6 nemá kam unikat a čím škodit.

To jen technickým vzděláním nepolíbení ekologisté vidí "hele, je v tom fluor -> to bude dělat ozónovou díru -> zakázat!"

P. Princ 2.8.2023 9:35

Autor podporuje adopci dětí G a L páry, a ještě to drze přiznává.

J. Jurax 2.8.2023 14:22

Proč drze? Ono i autor může mít názor po mém soudu důrazně blbý a veřejně se k němu znát.

K. Zelený 2.8.2023 14:59

Protože Cimrman, dědo!

J. Jurax 2.8.2023 17:09

Inu, kuš cucáku :-)

M. Valenta 2.8.2023 9:25

Záblesky zdravého rozumu ochucené podivnostmi. Tedy celkem normální stav současné lidské myslí, bohužel velmi ztěžující výběr strany.

P. Diviš 2.8.2023 8:44

Proboha, co je na všech těch šílenostech liberálního, kromě tvrzení neomarxistů a zelených socialistů, že jsou liberálové?

D. Laurencikova 2.8.2023 10:08

R^R^R^

O. Kožušník 2.8.2023 8:38

HI, ano, je spousta důvodů ke znepokojení. Stále mne udivuje, že za bernou minci máte uhlíkovou stopu. Žádná uhlíková stopa neexistuje, je to propagandistický výmysl zelených aktivistů. Jejich hlavním argumentem je, že to je skleníkový plyn , ale vezmete-li k ruce fyzikální tabulky, zjistíte, že prakticky shodné vlastnosti mají dusík, kyslík, argon, kterých je v atmosféře naprostá převaha, a jsou tedy podstatné skleníkové plyny, obsah CO2 v atmosféře je 0,04 procent, a v souladu s obsahem má i stejný vliv na klima - to je prakticky nic. Na jednu molekulu CO2 připadá 2500 atomů ostatních složek atmosféry, a to je tu ještě vodní pára s podstatným vlivem.

O. M. 2.8.2023 9:41

A k tomu ještě uhlík není plyn.

R. Gramblička 2.8.2023 8:30

Ano, dobře napsáno. Jako libertarián jsem pro právo na potrat, byť nemám problém s rozumným kompromisem, dále jsem za legalizaci drog a eutanázie, jsem rovněž ochoten dorovnat práva homosexuálním párům, byť nikoli pod statutem manželství.

Přesto volím spíš konzervy. Stranám jako Piráti, STAN, TOP09, SaS či Progresívne Slovensko bych to nedal ani omylem.

P. Diviš 2.8.2023 8:45

To jsme na tom podobně a musíme si říkat libertariáni, slovo liberálové je ukradeno.

R. Gramblička 2.8.2023 9:12

No právě...

M. Valenta 2.8.2023 9:38

Zajímavý úkaz. Volit strany, které negují či přímo ve svých programech zakazují věci s kterými souhlasíte.

R. Gramblička 2.8.2023 11:01

No, to je jednoduché: progresivní strany, které tyto věci mají v programu, mají mnohé další věci, které jsou pro mně nepřijatelné. Krom toho, drogy neberu, teplý nejsem a potraty se mně taky netýkají, takže to není nic, co bych nutně potřeboval. Nejspíš bych volil Svobodné, ale ti jsou z mně nepochopitelných důvodů zcela mimo zájem voličů

R. Gramblička 2.8.2023 11:03

krom toho, zakazovat či omezovat by chtěli zejména progresivisti a to "věci", na kterých mi záleží mnohem víc.

J. Vorlický 2.8.2023 8:27

k F. Navrátil, 2.8.2023 7:30

Má-li pan Navrátil pravdu v tom, že v republice převažuje moc institucí (které on jako příklad zmiňuje) nad mocí lidu, vidím zřetelný problém.

Zdrojem veškeré státní moci je lid, Ústava čl.2 (1). Z právního hlediska, instituce mohou tedy mít jen tu moc, kterou jim lid dá. Pak by lid, občané neměli mít s mocí institucí problém. Nedal-li lid takovou moc, nabízí se otázka: Jak se tedy stalo, že moc lidu je omezována institucemi, kdo to řídí, a jakým právem?

M. Těhanová 2.8.2023 14:08

To je tím, že lidu se už dávno nikdo neptá. Zdůvodňuje se to tím, že máme zastupitelskou demokracii. Ale tím spíš by se měli lidí zeptat, jestli podstatné věci, které chtějí rozhodnout, se jim líbí a souhlasí s nimi. Protože lidi si mohou vybrat jen stranu, ne někoho, komu důvěřují.

J. Vorlický 2.8.2023 16:26

Lidi si musejí vzít slovo sami. Kdyby někdo četl aspoň něco od TGM (a nejen od něj), vědělo by se, že na tom je demokracie založená (zastupitelská či jiná, to není podstatné).

Občané v české kotlině jsou neprůbojní a zvyklí servilně poslouchat autority (pak potichu remcat, aby to nikdo moc neslyšel, být lstivý vůči autoritě a kde je možno, si na úkor státu ,,přilepšit")). Vliv na veřejný život mají tyto dvě vlastnosti větší, než zda budou voleni jednotlivci nebo strany; s odkazem na pana Čecha.

Neboť, co brání občanům, aby se obraceli se svými podněty na stávající poslance nebo senátory? Jen jejich servilnost, neinformovanost a netečnost.

F. Navrátil 2.8.2023 7:30

Bída nespočívá v zastupitelské demokracii, ale v tom, že je zastupitelská demokracie zatlačována nevolenými parazitickými neziskovkami, zkorumpovanými médii a zparchantělými soudy. Náprava je možná pouze tím, že se moc vrátí opět občanům, a to zavedení institutu referenda, zákazem financovat parazitické neziskovky, obnovením svobody slova a volitelností soudců.

L. Písařík 2.8.2023 7:39

Bylo by lepší budovat řídící orgány státu spíše na občanském principu. Příklad - poslanci kdekoliv nejprve zastávají stranické zájmy, pak svoje a teprve a nakonec zájmy občanů. V EP jsou hodnoty poněkud v jiném pořadí, ale členským státům taky příliš neprospívají. Chtělo by to strany eliminovat - úplně odstavit od vlivu na řízení státu.

P. Diviš 2.8.2023 8:47

Trochu by pomohlo zavedení většinového volebního systému, ale eliminace stran a hnutí ve větších celcích je dost problematická.

P. Sura 2.8.2023 10:03

Většinový volební systém by ale musel eliminovat možnost stran jednoho majitele se voleb zůčastnit. a protože TO nejde, zaplať Bůh za poměrný. Velké koaliční spletence by mohly fungovat pouze za předpokladu, že strana s největším podílem hlasů by dokázala přesvědčit ostatní, že koalice se bude během volebního období zabývat pouze tématy, která byla ve volebních programech stran koalice shodná. Ostatní by pidistrany mohly prosazovat až v době, kdy ONY budou lídrem velké koalice.

P. Diviš 2.8.2023 11:34

Proč? Ty strany se stejně prosadí a navíc mají někoho, na koho se mohou vymluvit.

J. Vorlický 2.8.2023 7:57

Jistě. Zastupitelská demokracie za to nemůže.

Moc se ale občanům sama nevrátí. Ti, kdo ji uzmuli za netečného popřípadě neinformovaného přihlížení občanů, ji dobrovolně nevrátí. Rozumné řešení nevidím.

Snad až lidi ztratí respekt z autorit a zjistí, že skutečná moc je vlastně jen v jejich rukou. To je ale nadlouho a nebylo by to hezké.

R. Tichý 2.8.2023 7:06

Drive byli kastrati vhodni na hlidani otrokyn a zpev v kostele.

Dnes je to idealni pro "vrcholne politiky".

M. Kanda 2.8.2023 6:42

Ony ty programové balíky mají svou logiku a když si z každého vyzobete jen to, co se vám líbí, nebude to fungovat. Příklad:

- Levice požaduje vyšší důchody a nevadí jí vyšší daně.

-Pravice požaduje nižší daně a nevadí jí nižší růst důchodů.

- Vy si z toho vyberete vyšší důchody a nižší daně. A to prostě fungovat nemůže. Z čeho byste financoval ty vyšší důchody, když zároveň snížíte daně?