24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

PRÁVO: Soudní „překvápka“

V úterý 14. října 2013 se po internetu rozšířila zpráva, že Městský soud v Praze jako soud odvolací zastavil dne 9. října 2013 v neveřejném zasedání trestní stíhání bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho, zproštěného obžaloby nepravomocným rozsudkem Obvodního soudu pro Prahu 7 ze dne 16.května 2013.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
G. Zahradníček 20.10.2013 21:20

Ano, je to

přesně tak.

J. Schwarz 20.10.2013 6:07

Závěr článku pěkně

ukazuje, co je většina "novinářů" za svoloč! Postřeh pana Jemelíka, že media rozmazávají "causy" jen tehdy, je-li třeba očernit nějakého politika a třeba i závažnějších problémů vzniklých jinak si nevšímají ukazuje na to, že media buďto pracují na objednávku nebo slouží přímo jako propagandisté v žoldu mocenských skupin, které se snaží upevnit svou pozici a vyšachovat "protivníka". Média problem neřeší, jen jich účelově zneužívají ve prospěch svých majitelů či chlebodárců a "novinář" je pouhý nájemný pisálek který ovládá techniky, jak tu udělat z někoho lotra, onde zase idiota a za patřičný obolus tak učiní každému, kdo není dost opatrný.

J. Vyhnalík 19.10.2013 19:45

Re: A co takhle pohled z druhé strany?

Přečtěte si tohle http://www.novinky.cz/krimi/316685-budou-se-me-snazit-zdiskreditovat-varuje-policejni-prezident-cervicek.html

Kdo stojí za zpochybněním bakalářské práce současného policejního presidenta nevím, ale noviny o takových věcech nepíší bez toho, aby je někdo upozornil. Ten někdo nemusí být přímo Petr Lessy, ale třeba někdo, kdo by si ho na pozici policejního presidenta přál. Může jít o splátku starých dluhů, případně o snahu si nového policejního presidenta naklonit. Ať je to jakkoliv, nejspíš se shodneme na tom, že to stojí za pozornost a je to přinejmenším alarmující.

V. Váňa 19.10.2013 19:36

Re: A co takhle pohled z druhé strany?

Vážený pane Vyhnalíku, já současného policejního prezidenta neznám, a tedy Vám v informaci o tom, že je slušný člověk, nebohu ni oponovat, ani přitakat.

Vzhledem k tomu, že začátkem týdne vyšla zpráva, že bude povýšen na generálmajora a bude zastávat prestižní funkci s měsíčním platem plus výsluhou ve výši cca 80 tis Kč, tak se domnívám, že už je rozhodnuto.

Vy naznačujete, že za zpochybněním jeho BAKALÁŘSKÉ práce stojí Lessy, já o tom velmi upřimně pochybuji.

A pak  - nejde jen o to, zda s policejním ředitelem vychází ministr, nýbrž také o to, zda jej uznávají podřízení. A to, pokud se nemýlim, Lessy splňuje.

J. Vyhnalík 19.10.2013 18:33

Re: A co takhle pohled z druhé strany?

Podívejte se na situaci okolo současného policejního presidenta. Zjevně jde o slušného člověka. Otevřeně dává ministrovi volnou ruku v tom, aby si vybral člověka, kterého na postu policejního presidenta chce mít, ale přesto se objevují pokusy zpochybňovat jeho disertační práci atd.

Cui bono? Další důvod, proč by Petr Lessy měl od policie co nejrychleji odejít.

A. Reček 19.10.2013 17:30

Re: Je to pravdivá domněnka?

Pane Januško, Nečasova vláda nemůže mít nárok na fiktivní návrat do funkcí, protože podala demisi.  Tu nepodala pro obvinění těch tří poslanců, ale pro kauzu pí. Nagyové se zpravodajskou službou a to byl ten led na němž kariéra premiéra Nečase uklouzla.

V. Váňa 19.10.2013 16:32

Re: A co takhle pohled z druhé strany?

Vážený pane Vyhnalíku, na tom, na co nyní reaguji, se bez problémů shodnem.

Ale řešení špatné legislativy nemůže spočívat v tom, někoho kriminalizovat. Tak to bylo za socíku, a tak se to děje i dnes.

Možná mě zdejší p. t. přispěvatelé sežerou za můj názor, ale takhle skončil například Srba. Jsem dalek tomu říkat, že Srba je hodný kluk. Ale jsem z hloubi duše přesvědčen, že to, za co jej odsoudili, prostě neprovedl. Jen mu neuměli dokázat jako trestný čin to, co skutečně prováděl.

Musím říci, že tyto postupy mě děsí.

J. Vyhnalík 19.10.2013 16:04

Re: A co takhle pohled z druhé strany?

Bohužel to vypadá, že si velmi padne do oka se současným ministrem vnitra v demisi Martinem Pecinou. Nejde pouze o fyzickou podobu. Navíc se obávám, že pokud by se měl vrátit na pozici policejního presidenta, bude si chtít "vyřídit účty".

J. Boleslav 19.10.2013 15:52

Re: A co takhle pohled z druhé strany?

... Zlatá.., sorry. Ten Psí klient, to je dílo. :-)

J. Boleslav 19.10.2013 15:51

Re: A co takhle pohled z druhé strany?

Zlá slova, nejvíc v posledním odstavci. :-)

J. Boleslav 19.10.2013 15:51

Re: A co takhle pohled z druhé strany?

Lessy byl policejní prezident podobné kvality, jako šílený John ministr vnitra.

K. Januška 19.10.2013 15:28

Re: Je to pravdivá domněnka?

Beru, díky.

J. Vyhnalík 19.10.2013 15:23

Re: A co takhle pohled z druhé strany?

To já nezpochybňuji. Pouze opakuji, že Petr Lessy se projevil jako nespolehlivý a ne nepolitický, ale naopak s opozicí politikařící policejní president. Nakonec Jan Kubice se sním rok pokoušel domluvit, napřed na spolupráci, později na odchodu se ctí. Nejsem právník, ale vypadá to, že postup Jana Kubiceho byl za hranou zákona, ale to přece neznamená, že zavřeme oči před nedůstojným a neseriózním chováním Petra Lessyho.

Co je ovšem nejpodstatnější je řešit nefunkčnost uspořádání, kde na jednu stranu je policejní president neodvolatelný a na druhou stranu za celý resort odpovídá ministr. Zrovna tady je vidět komplikovanost problematiky, kterou by měl řešit zákon o úřednících. Na jednu stranu by měl mít policejní president zajištěnu ochranu před přímým politickým ovlivňováním, ale na druhou by mělo být kompetenčně vymezeno, kdy je policejní president povinen se podřídit a plnit vládní úkoly tak, aby se například vešel do schváleného rozpočtového rámce. Současné uspořádání na jednu stranu brání politikům případného nepohodlného policejního presidenta odvolat, na druhou stranu umožňuje policejnímu presidentovi vládu tlačit ke zdi, zvláště pokud se policejní president spojí s opozicí. Osobně si myslím, že Petra Lessyho fakticky diskvalifikuje to, že nedokázal být nepolitickým policejním presidentem a spojil se politickou opozicí.

V. Váňa 19.10.2013 14:46

Re: A co takhle pohled z druhé strany?

Vážený pane Vyhnalíku,

jsem toho názoru, že zákony je třeba dodržovat, i když se nám to nelíbí nebo se nám to zrovna momentálně nehodí.

Uvědomujete si jak dvojsečná je zásada, že "Účel světí prostředky"?

A jak je zneužitelná za jakéhokoli politického režimu?

J. Vyhnalík 19.10.2013 14:31

Re: A co takhle pohled z druhé strany?

Přečtěte si moji reakci výše. Petr Lessy nebyl nezávislý, neplnil své úkoly a nedržel slovo. Bohužel policejní president není odvolatelný za takovéto "nepodstatné" věci.

J. Vyhnalík 19.10.2013 14:29

Re: A co takhle pohled z druhé strany?

Na začátku bylo rozdávání odměn mnohonásobně převyšujících schválený rozpočet a pokračovalo to tím, že Petr Lessy opakovaně nebyl schopen splnit vládní zadání a předložit novou koncepci policie ČR.

Lessy v OVM připustil, že není schopen a ochoten spolupracovat s ministrem odpovědným za rezort Janem Kubice, a že jediný způsob, jak situaci řešit vidí ve svém odchodu z funkce. Jan Kubice tehdy říkal, že nemá nic proti jeho odbornosti, a že s ním nadále počítá.

V situaci, kdy policejní president a ministr nejsou schopni spolupracovat, je logické, že trpí celý resort. Pokud Petr Lessy slíbil, že odejde, aby odblokoval situaci, kdy není schopen/ochoten plnit úkoly, které mu dává vláda, měl to udělat, nebo svoji koncepci hájit. Tím, že se rozhodl situaci zablokovat a využít toho, že jako policejní president je prakticky neodvolatelný, nedal Kubicemu jinou možnost, než hledat cestu jak se ho zbavit. Kubice využil prohřešku, který by za normální situace stál policistu maximálně tak prémie a Lessyho vyhodil. Bylo to na hraně, nebo spíše za hranou, ale co mohl dělat, když na jednu stranu za resort odpovídá a na druhou stranu Lessy se rozhodl situaci zablokovat "na věčné časy"?

Chybu vidím jednak v zákoně, který brání odvolání policejního presidenta a jednak v tom, že Petr Lessy nedokázal být nezávislým a nepolitickým, ale na svém postu pracoval pro opozici proti vládě. Pokud někdo používal mafiánské praktiky, byli to sponzoři VV a lidé jako Michal Moroz a Radek John, kteří Petra Lessyho řídili.

V. Váňa 19.10.2013 14:23

Re: Je to pravdivá domněnka?

Vážený pane Januško, zákoník práce v této věci hovoří dost jednoznačně.

Jesliže KDOKOLI dostane výpověď nebo je s ním rozvázán okamžitě pracovní poměr, a soud pravomocně rozhodne, že výpověď nebo ukončení prac. poměru byly neplatné, má nárok na svou původní funkci, ledaže prohlásí, že na tom netrvá.

Pak se považuje pracovní poměr za ukončený dohodou ke dni, kdy to prohlásil. Zároveň má nárok na event. náhradu mzdu za dodobí do dne, kdy to prohlásil.

Jsem přesvědčen, že zákon o služebním poměru tento postoj kopíruje, ačkoli jsem to, přiznávám se, blíže nezkoumal.

To ale nemůže bý žádným způsobem vztaženo na obviněné poslance, které nikdo od nikud z práce nevyhodil, ani na vládu, která sama podala demisi. Pokud vláda v demisi či nikoli v demisi kohokoli vyhodila, bude se to posuzovat úplně stejně, jak jsem popsal na začátku. Jestliže byly porušeny předpisy pro ukončení pracovního poměru, mají vyhození právo bránit se u soudu, mají právo na náhradu mzdy po dobu, po kterou nemohli pracovat, a pokud na tom budou trvat, musí jim být funkce navráceny. V civilním sektoru ovšem k dualitě obsazení funkcí na dobu neurčitou dojít nemůže, to zákoník práce dále řeší jinak. U některých funkcí - obsazovaných podle zákona o služebním poměru, k tomu ale dojít může. A to je právě případ policejního prezidenta.

M. Šejna 19.10.2013 12:47

máte to poněkud pomotané

Tluchoře a spol. nikdo nevyhodil z jejich funkcí. Oni odešli sami. Nečase také nikdo neodvolal z funkce premiéra. Nečas podal demisi sám. Jediný, kdo přišel o státní funkci nedobrovolně, byla Nagyová. Ta jediná ale nejspíš nakonec bude uznána za vinnou ze zneužití svépravomoci.

V. Kováčová 19.10.2013 8:20

Re: A co takhle pohled z druhé strany?

Ale pane Vyhnalíku

vyhazov od policie, to už bylo přes čáru. Kalouskova pomsta, nebo spíš ukázka: "Nemluvím do větru"

B. Rudolf 19.10.2013 7:49

Re: A co takhle pohled z druhé strany?

Těmito argumenty nemůžete obhajovat to, co Kubice provedl. Lessy byl  v době své profesní likvidace před zákonem nevinný. V právním státě by neměla být takováto likvidace nevinného člověka zdůvodněná neprokázaným obviněním možná. Připomínám, že to nebylo "pouhé" odvolání z pozice policejního prezidenta, ale vykopnutí z policie jako zločince bez nároku na výsluhy.

Těch politiků, kteří se snažili zlikvidovat policejní útvary schopné vyšetřovat kriminalitu mocenských elit, jsme tu měli, zdá se, dost. Byl jsem přesvědčen, že Kubice k nim nepatří. Ale mafiánské praktiky použité k Lessyho profesní likvidaci mne usvědčují z omylu.

K. Januška 19.10.2013 7:02

Je to pravdivá domněnka?

Zpochybňuji domněnku, že každý státní úředník, který byť by byl odsouzen neprávem, má nárok na svou funkci.

Jestliže je to výrok pravdivý, co potom celá skupina obviněných občanů (Tluchoř a spol.)? Mají nárok na vrácení  jejich bezúhonnosti? Má nárok Nečasova vláda, aby se vrátila do funkce, když se ukáže, že důvody zatčení skupiny byly nezákonné?

A co úředníci odvolaní z funkcí současnou vládou v demisi? Budou mít nárok vráctit se do funkcí, až bůhvíkdy bude vládnout vláda s důvěrou parlamentu?

J. Vyhnalík 19.10.2013 4:09

A co takhle pohled z druhé strany?

Petra Lessyho nezávisle a nestranně vybrali Radek John a Vít Bárta. Poté, co ODS začala v Praze omezovat vliv zákulisních hráčů na rozhodování na pražské radnici, se VV financované těmito hráči pokusili vládu rozložit, ale neuspěli. Nejsilnější jejich figurou v exekutivě se tak stal Petr Lessy, který střídavě přijímal a zase odmítal úsporná opatření v policii. Spolu s ministrem se shodli, že jejich spolupráce není dále možná a před prázdninami 2012 společně oznámili v OVM, že se dohodli na tom, že Petr Lessy funkci počátkem září uvolní.

Během léta ovšem Petr Lessy pilně konzultoval situaci s expertem VV a ABL Michalem Morozem, bývalým Johnovým náměstkem, a v září skončit odmítl.

Exministr Kubice se ho pokusil zbavit na základě staré stížnosti na Lessyho nekorektní postup. Bylo to extrémní, ale držet si na pozici policejního presidenta někoho, kdo zjevně "kope" za destruktivní opozici VV a jakékoliv vládní usnesení bojkotuje nebylo odpovědné.

To, že soud dál Lessymu za pravdu a uznal, že byl propuštěn na základě banálního přestupku je jedna věc. To, že Petr Lessy v pozici policejního presidenta aktivně bojkotoval vládní usnesení a odmítal spolupracovat se svým ministrem je věc druhá. Pro každého dalšího ministra by to mělo být varováním.

L. Krajicek 19.10.2013 3:09

Ještě má třetí pokus.

Vždyť zatím jenom dvakrát Kubice zakvedlal naší politikou.