5.3.2024 | Svátek má Kazimír


Diskuse k článku

PRÁVO: Nejmenování profesorů

Často hájím prezidenta Zemana v situacích, kdy je mu vyčítáno porušení Ústavy… ve skutečnosti nehájím jeho, ale Ústavu a prezidentský úřad a vůbec parlamentní systém, který se určitá skupina tiše snaží překlopit na systém kancléřský.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Nevrkla 10.6.2020 9:53

Zkuste se podívat do slovníku na výklad slova pravomoc. Že by ho psali Zemanovi poskoci? To už zavání fanatismem.

J. Kadeřábek 9.6.2020 10:27

Pokud Vám to nepřipadá důstojné musíte dosáhnout aby zákonodárci změnili platný zákon 111/1998 Sb.

J. Nevrkla 9.6.2020 10:33

Jde o výklad slova pravomoc. Já ho vidím jako právo rozhodovat. Někdo asi jako povinnost poslechnout. Zvláště u prezidenta dost bizarní., ne?

F. Navrátil 9.6.2020 8:48

V civilizovaných zemích je profesor názvem pracovního zařazení. Titul platí pro určitou vysokou školu a obvykle na dobu určitou. Profesory vybírá a jmenuje vysoká škola. Nevím proč se české vysoké školy brání tomuto modelu a zuby nehty se drží feudálního reliktu jmenování profesorů hlavou státu.

J. Pokoutný 9.6.2020 9:21

V těchže "civilizovaných" zemích se ovšem VŠ staly baštami levičáků, od 94% v humanities, až po 3:1 ve fyzice a chemii. Rovněž tam může "plná profesorka" tvrdit, že "matematika je rasistická".

F. Navrátil 9.6.2020 9:32

To není způsobeno způsobem jmenování profesorů. Vždyť i u nás máme nafouknuté fakulty sociálních studií a tituly se udělují v obskurních humanitárních oborech. Také u nás produkují VŠ tempem jako Baťa cvičky absolventy, kteří umí pouze mlátit pantem a nacházejí uplatnění jen ve státní správě nebo v parazitických neziskovkách.

S. Ševeček 9.6.2020 8:11

"řešíme" ceny roušek

P. Burda 9.6.2020 6:01

Autore,

chcete, aby profesor nebyl jen špičkový odborník, ale zároveň i společenská autorita. Co je to společenská autorita? Kdo bude míru oné autority posuzovat? Jak může být společenskou autoritou špičkový vědec, o kterém vědí "jen" jeho kolegové a žáci? Přijme veřejnost jako autoritu člověka, který "sedí v laboratoři a míchá si ňákou chémii" a nejde mezi lidi? Podle Vašich požadavků by profesor Holý nebyl ani ten docent - vždyť o něm téměř nikdo nevěděl, ale mnozí mu přesto vděčí za zdraví. Zato "Franta", co dá pět a dvacet kousků za večer, to je autorita (pro překvapivě mnoho lidí).

Souhlasím s vhodností centrálního stanovení minimálních požadavků na profesuru - jenže i tak dojde k tomu, že v Dolní Horní budou splněny ty minimálné, ale v Horní Dolní budou chtít násobně více (a tedy profesura nebude srovnatelná).

Nechť jsou minimální požadavky, ale apolečenská autorita mezi ně patřit nemůže. A jmenování prezidentem ať je slavnostní akt společenské odměny za odbornou vědeckou práci.

P. Victorin 9.6.2020 5:59

On tenhle náš třetí polistopadový prezident a po prof. Ing. Václavu Klausovi, CSc., dr. h. c. mult., druhý "socialistický ekonomický výzkumník" z někdejšího Husákova "Prognosťáku", je pokračováním ostudy na Hradě českých panovníků. Po zloději pera z Chile a amnestovateli profesionálních tuzemských podvodníků, byť asketickém nealkoholikovi, avšak "šíblém" zase jinak...

P. Burda 9.6.2020 6:10

Když tak čtu o našich prezidentech, soudím, že tato funkce by měla být zrušena.

Dnes vímš o chybách Masaryka (kdo z lidí nějakou chybu nemá), po něm "prezident dobře" Beneš, co odkýval všechno, pak hromadní vrazi syfilitik alkoholik Gottwald a jen alkoholik Zápotocký, slabý Novotný a podlézající Husák, Havel, co nechtěl ubližovat komunistům (protože nejsme jako oni - ale díky za to, mohli jsme být jako v Jugoslávii), Klaus a pak dokonce Zeman. Vymykají se Svoboda s Háchou - oba v nešťastnou dobu okupace na místě, kde nebylo možné dělat téměř cokoli.

P. Victorin 9.6.2020 6:40

Pane Burdo - nejlépe ze všech našich prezidentů vycházejí Masaryk a Hácha! R^

P. Burda 9.6.2020 6:50

Já bych s Vámi souhlasil, i když to možná není z mého příspěvku až tak patrné.

P. Victorin 9.6.2020 7:23

Pane Burdo, jde o mé osobní hodnocení, nikoliv dle vašeho příspěvku!... Zdravím!R^

P. Burda 9.6.2020 9:10

Kdesi v historii mých příspěvků je snad mé pojetí prezidenta Háchy. Mnoha lidem se nelébilo možná proto, že ho považuji za dobrého člověka, co spojil svůj osud s osudem naší vlasti v jednom z nejtěžších období moderních dějin - a udělal vše, co bylo v možnostech té doby, té době navzdory. Lepší by nebyl nikdo.

Masarykovi vděčíme za náš stát za to, že jsme byli mezi nejvyspělejšími státy meziválečného světa, že jsme byli mezi prvními, co přiznali volební právo ženám ...

Nenutím Vás souhlasit s mým příspěvkem (pro pochvalu do žádného fóra nepíši), ale souhlasím s tím Vaším.

H. Rybnická 9.6.2020 6:47

Opravdu nevím zda jmenování profesorem z úst pana současného prezidenta je pozitivum, nebo spíše opak.

P. Burda 9.6.2020 6:52

Je to slavnostní akt, který jinak veřejnosti skrytým lidem vyjadřuje úctu, poděkování ...

To, že z tohoto aktu udělal současný prezident ostudu je věc jiná.

J. Kadeřábek 9.6.2020 10:29

"Zloděj pera" se choval jinak reprezentativně a důstojně což se o hulvátovi říct nedá.