20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

POLITIKA: Volby budou povinné

Ukázaly vůbec něco poslední volby? Ano. Brutální nezájem Čechů a Slováků o politiku. Takový nezájem, že prezident Zeman na něj reagoval. A nechal se slyšet, že je zastáncem toho, aby účast v domácích volbách byla povinná. Připomněl, že za první republiky bylo volit povinné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Holič 3.6.2014 13:01

Re: Brutální nezájem Čechů a Slováků o politiku?

"Volič nemůže změnit nic a vobami už vůbec." - jak už se dostkrát ukázalo, je toto tvrzení naprosto mylné, ne-li vědomě vylhané. Uvedu několik příkladů: 1.) ODS - Strana přišla o voliče a ztratila dokonce i jistotu míst v parlamentu, brzy se nejspíš stane mimoparlamentní stranou. Její vliv v parlamentu je nyní mnohem menší než dříve. A nerozhodl to nikdo jiný, než voliči. 2.) Jak by Babiš mohl provádět své současné nesmysly, nebo se vůbec angažovat v politice, pokud by ANO neuspělo ve volbách? 3.) Co přimělo DPP a magistrát změnit postoj k Opencard, začít řešit předražené tramvaje, nebo předražený tunel Blanka? Řešil by takové věci Bém? Asi sotva, že? 3.) Asi nejméně demokraticky ustanovená Zemanova vláda také udělala plno věcí, které by si žádná volená vláda nikdy nemohla dovolit - stalo by se to, kdyby nebyl Zeman zvolen Prezidentem?  4.) Byly schválené církevní restituce, stalo by se to, kdyby neměla tehdejší koalice ve sněmovně většinu? A jak vznikla ta většina? Přeci na základě výsledků voleb. "Tito jsou totiž vesměs oněmi gaunery, které jste zmínil." - takže "vesměs"? Tedy i vy připouštíte, že ne všichni? Všichni "gauneři" v politice se gaunery nestali zvolením, ale byli gaunery už předtím. To znamená, že byli zvoleni gauneři. "Na místech dalších ovšem také  téměř žádné slušné lidi nenajdete." - To jsou vaše dojmy. Jsem přesvědčen, že není žádná z kandidátek, u které byste znal charakter všech kandidátů, spíš předpokládám, že jste vůbec kandidátky nečetl. Proto je takové prohlášení mimo. Zároveň je zřejmé, že i rrůzné strany s velkou koncentrací gaunerů prosazují různé více či méně nebezpečné věci, takže i kdybyste si vybíral mezi 10 špatnými stranami, vždy svou volbou něco změníte. "Právě ten umožňuje vítězství menšiny ve volbách" - neumožňuje vítězství menšiny.

J. Holič 3.6.2014 9:38

Re: Začněme maličkostmi.

Co nefunguje? Vy očividně skutečně netušíte, na jakém principu demokracie funguje. Prostě chcete od pračky aby fungovala, ale nedáte do ní prádlo a nepřipojíte vodu. Demokracie nefunguje na tom principu, že se při jejím nástupu všichni gauneři změní na poctivce a pokud nejací nepoctivci zbydou, sami se označí reflexní barvou, aby je každý poznal. Demokracie nechává rozhodování na voličích a pokud se na svojí roli vykašlou, nebo se budou rozhodovat špatně, tak se také podle toho budou mít. A právě tak demokracie u nás funguje a má tak fungovat. Vy si prostě představujete, že politik bude sekat latinu jen proto, že to pan Petr Čech napíše v diskusi? Podívejte se třeba na Ratha. Důkazy proti němu jsou opravdu jednoznačné a pravděpodobnost, že opravdu bral úplatky je velmi vysoká. Dalo by se tedy předpokládat, že volič, tedy základ zdraví demokracie už někoho takového nepodpoří. Jenže třeba v Hostivici dostala jeho žena spoustu hlasů proto, "že Rath toho pro nás hodně udělal". Prostě si kradl, uplatil lidi v obci a ti se rádi uplatit nechali. To samé prezidentská volba. Lidé nadávají na prolhanost politiků a jejich bezcharakternost, ale když si mají zvolit svého reprezentanta, plno se jich na to vykašle a pak zvolí talkoholika, který svojí kampaň založí na lžích, podrazech, hulvátství a primitivismu, protože protikandidát šišlá. Takže když mají voliči takové vnímání morálky, proč by měla politika vypadat jinak? Nene, demokracie funguje jak má - je prostě jen zrcadlem naší voličské společnosti.

J. Holič 3.6.2014 9:24

Re: Zase ta mantra

Roithová. Je jedno s kým jsme se svezli. V EU sotva budeme moci někdy prosazovat věci proti zájmům všech ostatních. Přesto ale můžeme iniciovat návrhy, které mohou podpořit i ostatní země, nebo frakce v EP.

Davidito 3.6.2014 0:02

K volbán povinně!

Jsem pro, sám k volbám posledních 20 let chodím. Jsem pro, a navíc jsem pro snížení věku na 16 let. Jsem pro možnost volit od 16 let, od 18 do 65 povinně. Sankce bych nehrotil, ale za několik (2-3) neúčastí u všeobecných voleb bych byl pro odejmutí volebního práva.

Asi bychom se divili, kdyby šly volit masy adolescentů a jinak nevoličů...           

Někde povinné volby mají. V Evropě v Itálii, i když z neúčasti nevyplývá žádná sankce. Nebo v Belgii. Tam můžou přijít o právo volit, pokud se 4x nezúčastní voleb. V Lucembursku za neúčast u voleb zaplatí až 1000 €, na Kypru 200 kyperských liber. Ve světě třeba v Austrálii, v Argentině jsou volby povinné pro voliče od 18 do 70 let, pro voliče od 16 do 18 a nad 70 let nepovinné, (podle typu voleb se pak za neúčast  platí pokuta 50-150 pesos). Další země, kde je vymáhána volební účast jsou: Peru, Brazílie, Uruguay, Ecuador, Singapur a další a rovněž i jeden kanton ve Šýcarsku. Někde je volební ůčast povinná jen pro muže (Libanon). Naproti tomu Chile zrušilo povinnou účast u voleb r. 2011.

J. Jurax 2.6.2014 22:45

Re: Tak

Nároky ani nejsou tak vysoké, ale nabídka je mizerná ...

J. Jurax 2.6.2014 22:40

Re: Jsem pro aby volby byly povinné

Kdyby různá nablblá či podplacená media přestala politiku a politiky skandalizovat, tak by neměla o čem psát.

Kdyby je dokonce začala chválit, musela by být (ta média) mnohem nablblejší a podplacenější než jsou teď. A lid osvícený i neosvícený by jim stejně nikdy neuvěřil.

Koneckonců chválení politiků jsme tu měli od vítězství pracujícího lidu až po samet - myslíte, že tomu lid věřil? Zvlášť když některé napřed chválené pak přestali chválit a popravili či zavřeli.

J. Jurax 2.6.2014 22:32

Re: Jsem pro aby volby byly povinné

Myslíte-li to vážně, pak jste diplomaticky řečeno hodně alternativně inteligentní.

Myslíte-li to jako vtip či břitkou ironii, pak to, prosím, víckrát nikam nepište. Ono je to totiž tak pyramidálně, ba kredenciózně blbé, že kdyby si to přečetli v bruseli, tak to zaručeně zavedou hýkajíce nadšením - organicky by to zapadlo mezi ostatní hovadiny z brusele na nás dštěné - a pod sankcemi podřízeným guberniím včetně nás nařídí.

J. Jurax 2.6.2014 22:23

Re: Začněme maličkostmi.

Na to, že si něco přejeme, kašlou politikové od nepaměti, ne jen posledních 25 let - to byste vědět mohl.

J. Jurax 2.6.2014 20:08

Re: Zase ta mantra

No, tohle je celkem nepodstatné - spíš jsme se svezli s obavou, že by některé zlobivé státy daly selektivně vízovou povinnost některým guberniím EU.

Mimochodem nevím, kdo v EP navrhnul a prosadil ono pravidlo. Kdo to byl?

J. Jurax 2.6.2014 20:05

Re: Zase ta mantra

Přesně tak.

J. Jurax 2.6.2014 20:02

Velice se mi líbí

předposlední odstavec.

Poslanci nebudou v práci chlastat (kdo nadýchá, dostane ztrátu důvěry a vyhazov), na pracovišti se jim nebude prodávat alkohol, budou povinně sedět na schůzích (a nosit omluvenky, přičemž omluvou budiž pouze a jedině choroba či úraz; za řekněme 24 neomluvených hodin - to jsou tři směny - ztráta důvěry a vyhazov).

A poslanec nebude smět být zároveň ministr ani hejtman - aby měl na to odpovědné zákonodárčení čas i kapacitu.

Vedle hlasovacího tlačítka by měl být náůstek alkoholtesteru. Před každým hlasováním by se dýchlo a kdo by měl špiritus, tak nesmí hlasovat (přece nechceme, aby o nás rozhodoval ožralý). A dýchalo by se jinak kdykoliv na výzvu řekněme předsedy parlamentu a kdykoliv by poslanec hodlal přistoupit k řečnickému pultíku a mluvit. Přece jak by k tomu přišli ostatní střízliví poslanci, když by měli poslouchat žvanění nějakého ožraly?

Jenže - všechno tohle ani omylem nehrozí. Protože by si to zastupiči museli sami odhlasovat - a tak moc alternativně inteligentní zastupiče přece jenom nemáme.

I. Teren 2.6.2014 19:54

Déjà vu

V 1980(?) sme v Hradci Kralove ako vojaci napochodovali do volebnej miestnosti a za starostliveho dozoru sudr. majora sme si povinne "odvoli". EUSSR by si mala vziat priklad z minulosti, naapokon jej sefuju ludia s rovnakym svetonazorom.)

P. Čech 2.6.2014 19:09

Re: Začněme maličkostmi.

V automatické pračce, které nefungují základní funkce toho moc nevyperete, ani kdybyste byl génius. Můžete100x znát systém, pokud však tento nefunguje, nedokážete nic. Stejně jako naši voliči.

Z. Baldova 2.6.2014 18:10

Re: Dnes souhlas

Nebo tak neco   taky dobry:):):)

M. Prokop 2.6.2014 18:00

Re: ˇIsť k voľbám je dobré, ak chcete naštvať politické strany.

Na Slovensku bych volil Sulíka.

P. Čech 2.6.2014 17:12

Re: Brutální nezájem Čechů a Slováků o politiku?

Koukám, že jste jením z těch, kteří podlehli žvástům politiků a který si myslí, že volič může něco změnit. Zejména ve volbách. Opak je pravdou. Volič nemůže změnit nic a vobami už vůbec. Volební systém do PS a zastupitelstev krajů a obcí je totiž nastaven tak, aby nebylo možno nic změnit. Mluvíte-li o slušných lidech, předpokládám, že nemáte na mysli politiky.Tito jsou totiž vesměs oněmi gaunery, které jste zmínil. S tím ovšem volič také nic nenadělá. kandidátky totiž předkládají politické strany a ty ony gaunery dávají většinou na volitelná místa. Na místech dalších ovšem také  téměř žádné slušné lidi nenajdete. Lidé, o kterých hovoříte v závěru zde dozajista existují a není jich málo. Zdaleka jich ovšem není většina. A jsme opět u toho volebního systému. Právě ten umožňuje vítězství menšiny ve volbách podle zásad poměrného zastoupení. Tvrdím, že ve většinovém dvoukolovém volebním systému by oni gauneři (kandidáti) neměli nejmenší šanci, že budou zvoleni . A o tom to je.

T. Pansky 2.6.2014 16:01

Re: Neznalost fungování EU

Pane Schecku, ja osobne jsem podporoval a podporuji myslenku EU.  Nicmene, nesouhlasim s levicovym posilovanim na pude EU.  EU dnes prebrala mnoho agendy, ktera muze byt resena daleko efektivneji na pude domacich parlamentu.  Prave tohle je znamkou levicove orientace.  Staty mohou fungovat velmi dobre celkem samostatne a mohou sdilet pouze menu, pravo, zahranici a ozbrojene sily.  To se ovsem nedeje.

J. Kavalír 2.6.2014 15:38

Re: Bude nám v budoucnu nakázáno volit?

Přijít k volbám je maximum, k čemu lze někoho nutit zákonem. Volba se odehrává za plentou a tam už je na každém, jak se zachová - viz výše.

P. Moravčík 2.6.2014 15:10

ˇIsť k voľbám je dobré, ak chcete naštvať politické strany.

Neviem ako v ČR, ale na Slovensku vhodenie neplatného lístka do urny znamená, že za váš hlas nedostane ani jedna z parazitných strán peniaze z rozpočtu. V tom vidím zmysel účasti, ak si nemám z čoho vybrať (čert ako diabol, či sa tvári ako ľavica, či pravica). Ak sa volieb nezúčastníte, vašu neúčasť štát stranám preplatí. Je taký fajn pocit, aj keď tá banda určite zmení zákon, keď ju to potrafí :-)

M. Prokop 2.6.2014 14:57

Re: Jsem pro aby volby byly povinné

Chybí vám tam smajlík, nebo to dokonce myslíte vážně?

Už vás vidím, jak školíte Dežo o EU.

Demokjratické právo by se stalo nedemokratickou povinností.

M. Prokop 2.6.2014 14:54

Re: Dnes souhlas

Jenže těm, kteří toho vola volili, to nejspíš ani nepřijde blbé. Dokud kvůli tomu nebudou moci odjet na chatu nebo tak něco.

P. Scheck 2.6.2014 14:30

Re: Neznalost fungování EU

Máte pravdu, pane Mlich, že u politicky zvolených lidí se děje leccos. Bohužel informovanost našich lidí je tak bídná a zoufalá, že si mnozí myslí, že to stejné je možné i v Evropské komisi. Některým možná právě to vadí a tak na ni plivou, seč mohou.

J. Kadeřábek 2.6.2014 13:54

Re: Jsem pro aby volby byly povinné

Když se všichni povinně zúčastní tak může být výsledek ještě horší. Věřím, že dost lidí hodí z trucu prázdnou obálku. Já bych tam přidal obal z tvarůžků.

J. Holič 2.6.2014 13:42

Re: Veliký omyl!

Je to řešení. Politické strany reagují na poptávku lidí, nikoliv na nezájem, stejně jako na jiném trhu. Když budete člověk, který chce v politice dělat slušnou práci, ale uvidíte, že když neslíbíte voličům párek za tři koruny, že vás nezvolí, pak se na to asi vyprdnete. Naopak když uvidíte, že lidé podporují strany, které se snaží své chyby alespoň minimalizovat, ucítíte možnost úspěchu a půjdete do toho. Takže volba nejmenšího zla nepřinese v té volbě kvalitní politiku, ale vytvoří trend zlepšování politiky, který tou kvalitní politikou může skončit. Pročtěte si mé srovnání s tržním prostředím v této diskusi a tam podle toho přirovnání uvidíte, jak to zhruba myslím. Je to samozřejmě jen příměr, ale celkem platí.

J. Holič 2.6.2014 13:36

Re: Pani Richtarova

"kdy to pochopi?" - no já jsem optimista, že to bude dřív, než si zase zvolí nějakou totalitu. To by se to pak mohli učit nanovo. Navíc mám obavy, že by při povinných volbách lidi z trucu odmítali hlasovat a výsledek by se moc nezlepšil. Nejsem militantní odpůrce povinných voleb, ale připadá mi to jako žehlení následků místo příčin.

J. Holič 2.6.2014 13:28

Re: Osobně pana Zemana nemusím, ale

To může být pravda. Tím spíš je třeba volit. Vaše účast ve volbách vás šlechtí.

V. Vaclavik 2.6.2014 13:24

Dnes souhlas

a pomstychtive jeste uvedu, ze za nos by se meli chytit vsichni ti, kteri toho ubozaka na hrade volili, a jeste vice ti, kteri jej tam protlacili a jeste vice ti, kteri se s nim po volbach libali, jako nase narodni Sloufka, snad nemusim rikat, ktera.

J. Holič 2.6.2014 13:21

Re: Začněme maličkostmi.

Systém? opak může systém za to, že se jeho uživatel odmítá naučit s ním pracovat? Myslíte si, že byste si toho hodně vypral v automatické pračce, kdybyste nechtěl vědět, jak se používá?

J. Holič 2.6.2014 13:19

Re: Zase ta mantra

Víte kdo v EP navrhnul a prosadil pravidlo o reciprocitě zavádění vízové povinnosti se státy EU, což mělo za následek ukončení vízové povinnosti Kanady pro ČR? Byla jedna poslankyně, která dokázala sehnat podporu pro svůj návrh. Uvědomte si, že nehlasují jen Češi a správná rozhodnutí nejsou nutně ta, která posilují české zájmy na úkor ostatních zemí EU.

Kdyby nebyly ryby...

J. Holič 2.6.2014 13:14

Re: Brutální nezájem Čechů a Slováků o politiku?

Pokud si budete chtít koupit hrce, které umí zázraky a získat "megaslevu" a "dárek zdarma", pak určitě najdete mnoho "šmejdů", kteří vám tohle všechno za pár desítek tisíc poskytnou. Když budete hledat (a nebudete sám) kvalitní zboží za přijatelnou cenu, seženete ho většinou také. Prostě je to věc nabídky a poptávky. Stejně je to v politice. Politik jen nabízí takový produkt, který mu umožní uspět. Pro některé politiky je úspěch nějaký vyšší cíl, že něco pro zemi dokázal, pro některé je to osobní prospěch, pro některé obojí. Ale slušného a zásadového člověka zázrakem neproměníte ve zlého mocí posedlého gaunera tím, že ho zvolíte. Ti lidé, co jsou gaunery v politice dnes, se ve valné většině chovali jako gauneři i před vstupem do politiky (viz. agent Bureš). To znamená, že lidé zvolili gaunery, a ne obráceně. Pokud přijde volič s poptávkou po proplacení poplatku u doktora, nebo zvýšení nějakých dávek, pak se nelze divit, že v nabídce, která  takovou poptávku potřebuje, není mnoho slušných lidí. Rozdat z cizího umí každý. Rozdat dostatek tak, aby na to bylo i dost příjmů, to umí málokdo. Ale je jasné, že ten, kdo nemá problém slíbit cokoliv, už předem ví, že to nesplní, nebo že ten slib bude mít katastrofální následky. Tedy rozhodně ne slušný člověk. Nakonec dodatek: Nesvéprávný je jedinec, který nemůže zodpovědně rozhodovat o svém osudu, že? A co jsou pak voliči? půlka lidí tvrdí, že je něco špatně, ale neudělají vůbec nic pro to, aby to změnili. Nemalá část volí toho, kdo jim slíbí 30,- "zcela zdarma", i když jim z jejich daní za to sebere 70,-. Jsou tu tací, co uvěří profláknutému korupčníkovi, který se kamarádí s Bémem a Janouškem, že bude bojovat proti politickým dinosaurům. Spousta lidí podpoří ideologii, která tu lidi 40 let utiskovala a zabíjela. Jak svéprávně to působí??? :-D