20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

POLITIKA: Volby budou povinné

Ukázaly vůbec něco poslední volby? Ano. Brutální nezájem Čechů a Slováků o politiku. Takový nezájem, že prezident Zeman na něj reagoval. A nechal se slyšet, že je zastáncem toho, aby účast v domácích volbách byla povinná. Připomněl, že za první republiky bylo volit povinné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Davidito 3.6.2014 0:02

K volbán povinně!

Jsem pro, sám k volbám posledních 20 let chodím. Jsem pro, a navíc jsem pro snížení věku na 16 let. Jsem pro možnost volit od 16 let, od 18 do 65 povinně. Sankce bych nehrotil, ale za několik (2-3) neúčastí u všeobecných voleb bych byl pro odejmutí volebního práva.

Asi bychom se divili, kdyby šly volit masy adolescentů a jinak nevoličů...           

Někde povinné volby mají. V Evropě v Itálii, i když z neúčasti nevyplývá žádná sankce. Nebo v Belgii. Tam můžou přijít o právo volit, pokud se 4x nezúčastní voleb. V Lucembursku za neúčast u voleb zaplatí až 1000 €, na Kypru 200 kyperských liber. Ve světě třeba v Austrálii, v Argentině jsou volby povinné pro voliče od 18 do 70 let, pro voliče od 16 do 18 a nad 70 let nepovinné, (podle typu voleb se pak za neúčast  platí pokuta 50-150 pesos). Další země, kde je vymáhána volební účast jsou: Peru, Brazílie, Uruguay, Ecuador, Singapur a další a rovněž i jeden kanton ve Šýcarsku. Někde je volební ůčast povinná jen pro muže (Libanon). Naproti tomu Chile zrušilo povinnou účast u voleb r. 2011.

J. Jurax 2.6.2014 20:02

Velice se mi líbí

předposlední odstavec.

Poslanci nebudou v práci chlastat (kdo nadýchá, dostane ztrátu důvěry a vyhazov), na pracovišti se jim nebude prodávat alkohol, budou povinně sedět na schůzích (a nosit omluvenky, přičemž omluvou budiž pouze a jedině choroba či úraz; za řekněme 24 neomluvených hodin - to jsou tři směny - ztráta důvěry a vyhazov).

A poslanec nebude smět být zároveň ministr ani hejtman - aby měl na to odpovědné zákonodárčení čas i kapacitu.

Vedle hlasovacího tlačítka by měl být náůstek alkoholtesteru. Před každým hlasováním by se dýchlo a kdo by měl špiritus, tak nesmí hlasovat (přece nechceme, aby o nás rozhodoval ožralý). A dýchalo by se jinak kdykoliv na výzvu řekněme předsedy parlamentu a kdykoliv by poslanec hodlal přistoupit k řečnickému pultíku a mluvit. Přece jak by k tomu přišli ostatní střízliví poslanci, když by měli poslouchat žvanění nějakého ožraly?

Jenže - všechno tohle ani omylem nehrozí. Protože by si to zastupiči museli sami odhlasovat - a tak moc alternativně inteligentní zastupiče přece jenom nemáme.

I. Teren 2.6.2014 19:54

Déjà vu

V 1980(?) sme v Hradci Kralove ako vojaci napochodovali do volebnej miestnosti a za starostliveho dozoru sudr. majora sme si povinne "odvoli". EUSSR by si mala vziat priklad z minulosti, naapokon jej sefuju ludia s rovnakym svetonazorom.)

P. Moravčík 2.6.2014 15:10

ˇIsť k voľbám je dobré, ak chcete naštvať politické strany.

Neviem ako v ČR, ale na Slovensku vhodenie neplatného lístka do urny znamená, že za váš hlas nedostane ani jedna z parazitných strán peniaze z rozpočtu. V tom vidím zmysel účasti, ak si nemám z čoho vybrať (čert ako diabol, či sa tvári ako ľavica, či pravica). Ak sa volieb nezúčastníte, vašu neúčasť štát stranám preplatí. Je taký fajn pocit, aj keď tá banda určite zmení zákon, keď ju to potrafí :-)

M. Prokop 2.6.2014 18:00

Re: ˇIsť k voľbám je dobré, ak chcete naštvať politické strany.

Na Slovensku bych volil Sulíka.

V. Vaclavik 2.6.2014 13:24

Dnes souhlas

a pomstychtive jeste uvedu, ze za nos by se meli chytit vsichni ti, kteri toho ubozaka na hrade volili, a jeste vice ti, kteri jej tam protlacili a jeste vice ti, kteri se s nim po volbach libali, jako nase narodni Sloufka, snad nemusim rikat, ktera.

M. Prokop 2.6.2014 14:54

Re: Dnes souhlas

Jenže těm, kteří toho vola volili, to nejspíš ani nepřijde blbé. Dokud kvůli tomu nebudou moci odjet na chatu nebo tak něco.

Z. Baldova 2.6.2014 18:10

Re: Dnes souhlas

Nebo tak neco   taky dobry:):):)

P. Vébr 2.6.2014 11:50

Zase ta mantra

Zase ta mantra "nezájem českých voličů o volby/politiku".

A ti kritici nemohou pochopit, že onen nezájem nezpůsobuje nějaká lhostejnost, ale vědomí marnosti volebního počínání: Výběr kandidátů je tristní a i kdyby se nějakým zázrakem povedlo za všechny kandidáty zvolit osobnosti, které by se ze všech sil braly za zájmy většiny voličů a které by, považte to sci-fi!, táhly za jeden provaz, tak na dění EU nebudou mít sebemenší vliv.

Ostatně, kdyby volby mohly něco změnit, EU by je zakázala.

J. Holič 2.6.2014 13:19

Re: Zase ta mantra

Víte kdo v EP navrhnul a prosadil pravidlo o reciprocitě zavádění vízové povinnosti se státy EU, což mělo za následek ukončení vízové povinnosti Kanady pro ČR? Byla jedna poslankyně, která dokázala sehnat podporu pro svůj návrh. Uvědomte si, že nehlasují jen Češi a správná rozhodnutí nejsou nutně ta, která posilují české zájmy na úkor ostatních zemí EU.

Kdyby nebyly ryby...

J. Jurax 2.6.2014 20:08

Re: Zase ta mantra

No, tohle je celkem nepodstatné - spíš jsme se svezli s obavou, že by některé zlobivé státy daly selektivně vízovou povinnost některým guberniím EU.

Mimochodem nevím, kdo v EP navrhnul a prosadil ono pravidlo. Kdo to byl?

J. Holič 3.6.2014 9:24

Re: Zase ta mantra

Roithová. Je jedno s kým jsme se svezli. V EU sotva budeme moci někdy prosazovat věci proti zájmům všech ostatních. Přesto ale můžeme iniciovat návrhy, které mohou podpořit i ostatní země, nebo frakce v EP.

J. Jurax 2.6.2014 20:05

Re: Zase ta mantra

Přesně tak.

L. David 2.6.2014 10:32

Když povinnost, tak povinnost !

Mohlo by se také obnovit třebas právo první noci !

Vykonávala by jej vždy místně příslušná politická šlechta.

J. Boleslav 2.6.2014 10:30

Ovara nelze brát vážně

vždyť je už dávno dementní.

J. Plzák 2.6.2014 10:21

Začněme maličkostmi.

Zakažme našim politickým elitám chlastání v parlamentu. A když ani to neprojde, tak se můžeme alespoň domáhat vyrovnání cen v parlamentní kantině na ceny "v kraji" obvyklé, tedy ceny které se platí za pivo a jiné alkoholické nápoje a jídla na a kolem dokola Malostranského náměstí.

To není bezvýznamné. Politici si musí především všimnout, že si něco přejeme.

Důvod, proč to všechno, je jasný: každý řidič MHD musí při příchodu do práce "dýchat" aby svým jednáním, ovlivněným alkoholem, neohrozil účastníky veřejné dopravy. Dopad činnosti politiků je daleko větší, tedy tím spíš je potřeba jim jejich chlastání zatrhnout.

J. Holič 2.6.2014 10:30

Re: Začněme maličkostmi.

Když přijde opilý poslanec do sněmovny, pokud v takovém stavu nebude většina, nebo tak nebude vypadat pořád, následky nemusí být fatální. Když budě řidič MHD pít, může zabít dost lidí. Rozdíl bych v tom viděl.

Z. Baldova 2.6.2014 10:52

Re: Začněme maličkostmi.

Myslim ze v tom zadny rozdil neni Opily poslanec muze hlasovat pro zakon z ktereho se Vam zatoci hlava a zabije daleko vice lidi jako jsou fatalni dopravni  nehody

J. Holič 2.6.2014 10:56

Re: Začněme maličkostmi.

Na zabití lidí v autobusu stačí jeden opilec. Na schválení zákonů jich potřebujete minimálně polovinu poslanců. Navíc zákony mající za následek smrt může ještě vetovat jiná instance. Ž je je jednou z těch instancí opilec na hradě, už je spíše chyba voličů :-)

Z. Baldova 2.6.2014 11:38

Re: Začněme maličkostmi.

Tak jo  :)

J. Holič 2.6.2014 11:48

Re: Začněme maličkostmi.

Souhlasím, že i opilec ve sněmovně není dvakrát přínosem, ale asi se shodneme, že nejen opilost je zdrojem špatných zákonů :-)

P. Čech 2.6.2014 13:00

Re: Začněme maličkostmi.

Že si něco přejeme? My, lidé? Na to politici a jejich politické strany kašlou již téměř 25 let. Bohužel jim to dovoluje celkový systém a zejména naše zákony vč. ústavy. Systém, který není v žádném případě demokracií, ale socialismem s naroubovanými prvky anarchie. Jinak b . . . e l, slušně řečeno nepořádek.

J. Holič 2.6.2014 13:21

Re: Začněme maličkostmi.

Systém? opak může systém za to, že se jeho uživatel odmítá naučit s ním pracovat? Myslíte si, že byste si toho hodně vypral v automatické pračce, kdybyste nechtěl vědět, jak se používá?

P. Čech 2.6.2014 19:09

Re: Začněme maličkostmi.

V automatické pračce, které nefungují základní funkce toho moc nevyperete, ani kdybyste byl génius. Můžete100x znát systém, pokud však tento nefunguje, nedokážete nic. Stejně jako naši voliči.

J. Holič 3.6.2014 9:38

Re: Začněme maličkostmi.

Co nefunguje? Vy očividně skutečně netušíte, na jakém principu demokracie funguje. Prostě chcete od pračky aby fungovala, ale nedáte do ní prádlo a nepřipojíte vodu. Demokracie nefunguje na tom principu, že se při jejím nástupu všichni gauneři změní na poctivce a pokud nejací nepoctivci zbydou, sami se označí reflexní barvou, aby je každý poznal. Demokracie nechává rozhodování na voličích a pokud se na svojí roli vykašlou, nebo se budou rozhodovat špatně, tak se také podle toho budou mít. A právě tak demokracie u nás funguje a má tak fungovat. Vy si prostě představujete, že politik bude sekat latinu jen proto, že to pan Petr Čech napíše v diskusi? Podívejte se třeba na Ratha. Důkazy proti němu jsou opravdu jednoznačné a pravděpodobnost, že opravdu bral úplatky je velmi vysoká. Dalo by se tedy předpokládat, že volič, tedy základ zdraví demokracie už někoho takového nepodpoří. Jenže třeba v Hostivici dostala jeho žena spoustu hlasů proto, "že Rath toho pro nás hodně udělal". Prostě si kradl, uplatil lidi v obci a ti se rádi uplatit nechali. To samé prezidentská volba. Lidé nadávají na prolhanost politiků a jejich bezcharakternost, ale když si mají zvolit svého reprezentanta, plno se jich na to vykašle a pak zvolí talkoholika, který svojí kampaň založí na lžích, podrazech, hulvátství a primitivismu, protože protikandidát šišlá. Takže když mají voliči takové vnímání morálky, proč by měla politika vypadat jinak? Nene, demokracie funguje jak má - je prostě jen zrcadlem naší voličské společnosti.

J. Jurax 2.6.2014 22:23

Re: Začněme maličkostmi.

Na to, že si něco přejeme, kašlou politikové od nepaměti, ne jen posledních 25 let - to byste vědět mohl.

J. Kratochvíl 2.6.2014 10:16

Jsem pro aby volby byly povinné

Pro každý demokratický stát jsou volby důležité a je důležité, aby se jich zůčastnilo co nejvíce voličů. K důvodům proč k volbám do EP přišlo tak málo lidí patří také nezájem a neznalost prostředí EU a její struktura. V případě neúčasti by byla povinná pokuta plus z které by se zapletilo zvláštní povinné školení o systémech EU a jejích  činnostech, zakončené zkouškou.. Byla by to kultivace občanů a tato kultivace je nutná, jako je nutná povinná školní docházka o které  nikdo nepochybuje. Když občané nevědí co je jejich demokratická povinnost, tak se jim to musí zkrátka připomenout, demokracie, nedemokracie.

J. Boleslav 2.6.2014 10:36

Re: Jsem pro aby volby byly povinné

Pro povinné volby nejsem. Možná by pro zvýšení volební účasti ori začátek stačilo, kdyby různá nablblá či podplacená media přestala politiku a politiky skandalizovat a stále psát, jak jeu nás všechno špatně. Až tomu osvícený lid uvěřil.

J. Jurax 2.6.2014 22:40

Re: Jsem pro aby volby byly povinné

Kdyby různá nablblá či podplacená media přestala politiku a politiky skandalizovat, tak by neměla o čem psát.

Kdyby je dokonce začala chválit, musela by být (ta média) mnohem nablblejší a podplacenější než jsou teď. A lid osvícený i neosvícený by jim stejně nikdy neuvěřil.

Koneckonců chválení politiků jsme tu měli od vítězství pracujícího lidu až po samet - myslíte, že tomu lid věřil? Zvlášť když některé napřed chválené pak přestali chválit a popravili či zavřeli.

V. Mlich 2.6.2014 11:23

To mě pobavilo

Vymyslí se nějaký nesmysl (povinné volby), a aby ta absurdita nesvítila dodaleka, obalí se to spustou ještě stupidnějších pravidel a důvodů, až to nakonec všichni schválí, jen abyu to nemysli ani číst.

Na Kypru jsou taky volby povinné. A nevím, jestli tam vůbec byla účast 50%. Asi nemají ta pravidla tak vymakaná, zkuste jim poslat svůj koncept...