28.5.2024 | Svátek má Vilém


Diskuse k článku

POLITIKA: Souboj idejí

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Láníček 6.4.2010 18:14

Pan Zálom a také pan prezident říkají -

- že skutečná pravice neexistuje, anžto je příliš státních zásahů. Státní zásahy mají nejspíš za následek ony hypoteční a finanční bubliny, kde reálnou ekonomiku s uchopitelným zbožím a službami vystřídaly spekulace všeho druhu, čímž jsme se dopracovali k onomu kasínovému kapitalismu. A po prasknutí bublin, které přinesly do kapes nenažranců těžké miliardy, a  kterým nebylo do té doby nic svaté -  najednou se vyrojili bojovníci "trhu bez regulací" a především bez státních zásahů - a jako mávnutím kouzelného proutku se promněnili v hlasatele státních vstupů do ekonomiky. Najednou měli politici nalít co nejvíc peněz do soukromých společností a skomírající ekonomiky, čímž ovšem bude dočasně popřena představa, že zisky kapitalistů jsou důsledkem přičinlivosti, píle a nápaditosti. Takže se akorát naplnilo to, co je už dávno známo: "Privatizace zisků a socializace nákladů zůstávají nezměněny!" A pan Zálom je překvapen, že v souboji idejí vítězí u dolních 90 % populace spíš racionální uvažování a selský rozum. Tak jak uvažují elitáři (kterým se třeba nechce platit daně), tak uvažují na druhou stranu i ti méně inteligentní  "levičáci". Nikdo nemůže za to, že pravicová politika je pro elitáře, kterých je podstatně míň, než těch chudobných. Je fakt, že sociálně citlivý kapitalistický řád je na úbytě, ale hlavně díky stále menší ochotě bohatých podílet se na jeho udržování. Pravice líčením katastrofy našich dětí a vnuků získává částečně hlasy - přitom svými návrhy jen spirálu sestupu roztáčí. Svou politikou způsobují sociální diferenciace s rostoucím počtem chudých, což opravdu vede k neufinancovatelnosti systému a deficitům rozpočtů. Ale už nějakému Bismarckovi došlo, že bez otřesů může fungovat jen stát a společnost, kterého občané nežijí pod hranicí chudoby. To našim pravičákům zatím ještě nedošlo, i přes tu jejich zvýšenou inteligenci !

B. Jelínek 6.4.2010 20:12

Re: Pan Zálom a také pan prezident říkají -

No nechci Vás urazit ani inženýry ale tato Vaše poznámka je hodná "inženýrského myšlení".

Jinak, podívejte se pane inženýre, jistý pan Mises prokázal, že socialismus nemůže fungovat anžto není schopen ekonomické kalkulace, a že mohl přežívat a přežívá možná a sílí  bylo a je způsobeno tím, že ještě existuje nebo -oval kapitalismus. Levicová rádoby "sociální" politika je přerozdělování  - to funguje pouze do té doby, dokud je odkud brát. Přeberte si to jak chcete.  

J. Láníček 6.4.2010 21:05

Též bez urážky -

- nepřipadá vám ani trochu, že ten dnešní kapitalismus není ve zrovna  nejlepší kondici, a rýsuje se to spíš  ještě k horšímu  ? Co s tím chcete udělat (vy teda nic, protože o tom rozhodují megakorporace  a největší zbrojmistři a petromagnáti !) - vymyslet nějaký hodnější kapitalismus s lidštější tváří ? Američani už zapomněli normálně dělat, a ani nemají kde, protože výrobny odstěhovali do rozvojových zemí, virtuální peníze už jaksi přestávají fungovat, komunisti z Číny jsou jejich největšími věřiteli - myslíte, že to jsou nějaké radostné a povzbudivé zprávy opravňující k vedení nějakých chytrých řečí o kapitalismu bez přívlastků, jehož vyznavačem je třeba náš pan prezident ?  Peníze jsou zákonem růstu Růstu puzeny k tomu, aby se neustále množily, a tak se v bublinovém klimatu přesunuly do oblasti finančních spekulací a svět financí se stále více odděluje od reálné ekonomiky poskytující klasické zboží a služby. Takže se jen nafukují další bubliny, a je otázkou, kdy a kde prasknou !  Jak byste vlastně pojmenoval takový druh kapitalismu, mě nic nenapadá ?!