24.5.2024 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

POLITIKA: Souboj idejí

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Císař 6.4.2010 19:14

Nezapomínejme!

Nezapomínejme prosím, že politická situace v naší republičce nemůže být jiná a kvalitnější než jsme my, její občané. Domnívám se, že politická úroveň u nás zcela odpovídá naší morální úrovni po dlouhé době totalitní devastace a poměrně nedokonalém vyrovnání se s jejími autory a pomahači před těmi cca 20 lety. Myslím, že dříve než vymřou generace bývalých komunistů a jejich tichých přitakávačů (to je většina dnešních cca padesátníků)nemůže být morální úroveň obyvatelstva a tím i politiků lepší než dnes.

K. Voráček 6.4.2010 20:40

Re: Nezapomínejme!

Jo. To zní přesvědčivě. Asi jako častá slova v bolševickém  tisku: "...ještě ne všichni občané se ztotožnili se zásadami socialistického soužití ...". No a vy teď s toutéž vírou budete čekat až se občané polepší? Když pozoruji mladé lidi narozené v roce 1985 a déle, nevšiml jsem si nějakého polepšení. Jsou ještě samolibější a vypočítavější, než byli jejich rodiče.

J. Láníček 6.4.2010 18:14

Pan Zálom a také pan prezident říkají -

- že skutečná pravice neexistuje, anžto je příliš státních zásahů. Státní zásahy mají nejspíš za následek ony hypoteční a finanční bubliny, kde reálnou ekonomiku s uchopitelným zbožím a službami vystřídaly spekulace všeho druhu, čímž jsme se dopracovali k onomu kasínovému kapitalismu. A po prasknutí bublin, které přinesly do kapes nenažranců těžké miliardy, a  kterým nebylo do té doby nic svaté -  najednou se vyrojili bojovníci "trhu bez regulací" a především bez státních zásahů - a jako mávnutím kouzelného proutku se promněnili v hlasatele státních vstupů do ekonomiky. Najednou měli politici nalít co nejvíc peněz do soukromých společností a skomírající ekonomiky, čímž ovšem bude dočasně popřena představa, že zisky kapitalistů jsou důsledkem přičinlivosti, píle a nápaditosti. Takže se akorát naplnilo to, co je už dávno známo: "Privatizace zisků a socializace nákladů zůstávají nezměněny!" A pan Zálom je překvapen, že v souboji idejí vítězí u dolních 90 % populace spíš racionální uvažování a selský rozum. Tak jak uvažují elitáři (kterým se třeba nechce platit daně), tak uvažují na druhou stranu i ti méně inteligentní  "levičáci". Nikdo nemůže za to, že pravicová politika je pro elitáře, kterých je podstatně míň, než těch chudobných. Je fakt, že sociálně citlivý kapitalistický řád je na úbytě, ale hlavně díky stále menší ochotě bohatých podílet se na jeho udržování. Pravice líčením katastrofy našich dětí a vnuků získává částečně hlasy - přitom svými návrhy jen spirálu sestupu roztáčí. Svou politikou způsobují sociální diferenciace s rostoucím počtem chudých, což opravdu vede k neufinancovatelnosti systému a deficitům rozpočtů. Ale už nějakému Bismarckovi došlo, že bez otřesů může fungovat jen stát a společnost, kterého občané nežijí pod hranicí chudoby. To našim pravičákům zatím ještě nedošlo, i přes tu jejich zvýšenou inteligenci !

B. Jelínek 6.4.2010 20:12

Re: Pan Zálom a také pan prezident říkají -

No nechci Vás urazit ani inženýry ale tato Vaše poznámka je hodná "inženýrského myšlení".

Jinak, podívejte se pane inženýre, jistý pan Mises prokázal, že socialismus nemůže fungovat anžto není schopen ekonomické kalkulace, a že mohl přežívat a přežívá možná a sílí  bylo a je způsobeno tím, že ještě existuje nebo -oval kapitalismus. Levicová rádoby "sociální" politika je přerozdělování  - to funguje pouze do té doby, dokud je odkud brát. Přeberte si to jak chcete.  

J. Láníček 6.4.2010 21:05

Též bez urážky -

- nepřipadá vám ani trochu, že ten dnešní kapitalismus není ve zrovna  nejlepší kondici, a rýsuje se to spíš  ještě k horšímu  ? Co s tím chcete udělat (vy teda nic, protože o tom rozhodují megakorporace  a největší zbrojmistři a petromagnáti !) - vymyslet nějaký hodnější kapitalismus s lidštější tváří ? Američani už zapomněli normálně dělat, a ani nemají kde, protože výrobny odstěhovali do rozvojových zemí, virtuální peníze už jaksi přestávají fungovat, komunisti z Číny jsou jejich největšími věřiteli - myslíte, že to jsou nějaké radostné a povzbudivé zprávy opravňující k vedení nějakých chytrých řečí o kapitalismu bez přívlastků, jehož vyznavačem je třeba náš pan prezident ?  Peníze jsou zákonem růstu Růstu puzeny k tomu, aby se neustále množily, a tak se v bublinovém klimatu přesunuly do oblasti finančních spekulací a svět financí se stále více odděluje od reálné ekonomiky poskytující klasické zboží a služby. Takže se jen nafukují další bubliny, a je otázkou, kdy a kde prasknou !  Jak byste vlastně pojmenoval takový druh kapitalismu, mě nic nenapadá ?!

K. Kužel 6.4.2010 14:13

Velmi přesné a jasné

Bohužel náprava poměrů bude trvat zatraceně dlouho.

http://karelkuzel.blog.idnes.cz

K. Janyška 6.4.2010 12:50

Kajan

Luboši Zálome, dlouhé a nesprávné !!! Dzp.

V. Brož 6.4.2010 11:02

Politika je vyústěním filozofických a morálních principů

Zajujalo mně, že podle autora je: "Politika je vyústěním filozofických a morálních principů". Má absolutně pravdu. Pro ODS to však neplatí. Nemá totiž ani filosofické ani morální principy. Její skutečné ideové principy jsou stále založeny na postulátech, které formuloval otec zakladatel. Zde jsou:

1. Neuznávají špinavé peníze

2. O peníze jde až v první řadě

3. Neviditelná ruka trhu.

V těchto zásadách spočívají jejich problémy. Ty jsou příčinou jejich neustálého vnitřního boje, který je v konečném důsledku neustále destabilizuje. V důsledku toho ani neumějí vládnout. Vždyť i Klaus dokázal vládnout jen jedno volební období a ve druhém už na něj byl spáchán atentát. Topolánek ten dokázal vládnout jen dva roky. To co umí je spíše mafiánský kapitalismus a jak známo, ten má vždy problémy.

K. Voráček 6.4.2010 10:03

Naivní představy

Autor má zjevení pravdy v pravicovém vidění světa. Je to samozřejmě výplod spojený s jeho city a nebezpečný jako všechny absolutní politické pravdy.

Domnívat se, že k nápravě stavu společnsti dojde výběrem jedné strany je samozřejmě rovněž naivní.  V Česku se jen poněkud méně skrytě děje to, na čem stojí systémy řízené z pozadí finančně silnými jedinci a skupinami.  Do nedávné minulosti měli tito lidé své postavičky v ODS a u socanů.  Pokud dnes vznikla TOP 09 a VV, pak se další postavičky vecpali či vecpávají i tam. Jak potom může někdo očekávat nápravu? Jde jen o jeden z taktických kroků, jak praktikovat ovládání společnosti. Příště přijdou s něčím dalším. Žijeme totiž opravdu ve zprivatizované demokracii, jak naznačují filozofové a nezávislí politologové.

P. Bárta 6.4.2010 9:37

Středové strany?

TOP09 já osobně považuji (alespoň podle programu) za více pravicovou stranu než ODS, takže pokud někdo argumentuje jejím postavením ve středu, je to podle mého názoru hlupák.

Středová strana je dnešní ODS, ČSSD je komunistická a KSČM stalinistická...

J. Heincl 6.4.2010 16:11

Re: Středové strany?

Pokud si myslíte, že člověk s jiným názorem, než je váš, je hlupák, tak to o vás něco vypovídá. Měl byste se zamyslet, jestli tím hlupákem nakonec nejste sám.

J. Rechnovský 6.4.2010 9:33

Odkud jste spadl autore?

Myslím, že naposledy šlo u ODS o nějaké pravicové myšlenky v době kolem Sarajevského atentátu. Poté získali definitivně navrch bezskurpulózní skupiny, které si drželi jakousi pravicovou rétoriku. Jejich skutečným spojovatelem však byla touha po moci a přístup ke státním zakázkám na všech úrovních.

Překvapivě dlouho trvalo mnoha voličům ODS než pochopili, že volit tuto stranu je snad ještě horší variantou než nejít k volbám vůbec.

Naopak ODS sama sebe přesvědčila, že i relativně pravicoví voliči jsou tupé stádo, které stačí nějak ukecat - případně trochu postrašit Paroubkem.

Věřím, že ODS spěje ke svému zániku. Je to dobrý vývoj. Tato strana je nereformovatelná.  Konečně se snad budou mít šanci prosadit politici, kterým půjde více o pravicové vize než o vlastní kapsu.

T. Pansky 6.4.2010 1:30

Velmi dlouhy clanek, ve kterem se ztraci, co vlastne ...

... autor chtel rici.  Jedno by me ale zajimalo: " ... o naději, kterou přináší TOP 09 pravicovým voličům, zatímco o Straně

svobodných občanů, která bezpochyby principiální pravicí je, se ani

nezmíní." - na cem autor zalozil svuj nazor, ze Strana svobodnych obcanu je principialni pravici?  Je vubec nutne se tu hadat o tom, kdo je u nas nejpravicovejsi?  Diky politice ODS (klientelismus) je u nas pravice zdiskreditovana.  Bude trvat nejakou dobu, nez se nekde neco zacne tvorit.  top0625top@hotmail.com

R. Sedláček 6.4.2010 7:36

Re: Velmi dlouhy clanek, ve kterem se ztraci, co vlastne ...

Sohlasím. Dlouhé a nepřehledné. Navrhuji: Komunistické.městečko