1.3.2024 | Svátek má Bedřich


POLITIKA: Ošidnost kampaně ČSSD

7.5.2010

Do hlavy pěstí trefený Bohuslav Sobotka není pěkná podívaná a souhlasit se s tím absolutně nedá. Rána většinou nic neřeší, alespoň ne v politice a ne v kampani. Otřesený Sobotka se nezmění a pokud jím bude, bude pořád špatným ministrem financí.

Jenže pěkná podívaná není na žádný z mítinků ČSSD a ostatně ani většiny ostatních politických stran, ale já mám dojem, že mítinky ČSSD jsou nejen obsahově vyprázdněné a nechutně podbízivé, ale ta jejich sestava lídrů, to je opravdu tým k popukání. Jiří Paroubek pak dle antického finis coronat opus je třešničkou na oranžovém dortu, a to doslova a symbolicky i do písmene. Prvoplánové podlézání líným a spodině tohoto národa, slibování blahobytu na úkor bohatých a hlavně pracovitých všem, hlavně cílové skupině, kterou tak pěkně definoval manažer Jaroslav Tvrdík a vojácky bezelstně odhalil pravé zaměření té jejich kampaně. Papaláštví představitelů ČSSD, penetrace publika skrytou ochrankou a policisty (tady Pecina prostě nikdy nepřesvědčí veřejnost, že policie ČR nepracuje v zadání socialistů), monitorování publika a sbírání dat někdy i na přímý pokyn samotného vůdce, to vše dráždí a provokuje a vytváří živnou půdu pro projevy odporu, které někdy přerostou míru vkusu a hranici zákona jako v tomto případě.

Avšak aby Pavel Coufal z KSZ v Brně v rámci generální prevence veřejně deklaroval potřebu vazby pro pachatele, protože si to vyžaduje generální prevence v průběhu voleb, to je do nebe volající devótnost a něco, co si Coufal do rámečku nedá. Nekompetentnost tohoto vyjádření státního žalobce je zarážející. Výtržnost je v tomto případě přestupkem a bude-li mít důsledky na zdraví, pak i případně trestným činem, ale jaký vazební důvod chce vyprodukovat Coufal, to jsem zvědav. Ale to on se už nějaký ochotný sudí také najde. Coufal možná cítil potřebu se razantně vyjádřit v souvislosti s hysterickými konspiračními teoriemi Jiřího Paroubka, který okamžitě obvinil všechny konkurující strany ze všeobecného spiknutí. Inu, nervozita stoupá, preference již nevypadají tak růžově a upocený lídr ČSSD ovládaný neuvěřitelnou touhou po moci možná začíná tak trochu litovat svých chvástavých výrocích o jasném vítězství. I když čekat sebereflexi od Paroubka, to bych asi chtěl moc. Na druhé straně jistě nasadí Sobotkovi trnovou korunu a pokusí se sbírat body jeho mučednictvím.

Za recesistické, vážné i vášnivé a agresivní protesty při svých mítincích si mohou socialisté do jisté míry sami. A za napadení Sobotky možná částečně i proto, že účastníky svých svých mítinků nalévají levným pivem. To se pak nemohou divit, že budou možná pobouchaní za chvíli všichni jejich lídři. Ale dovede si někdo představit, kdyby tak do kebule dostal sám Nejvyšší? To by ministr Pecina zastavil dopravu v celé republice a vybudoval vazební stany.