19.6.2024 | Svátek má Leoš


Diskuse k článku

POLITIKA: Komu patří stavební úřad

Zkusili jste někdy vyběhat stavební povolení? Znáte lidi, kteří zažili martyrium razítek na povolení k přístavbě garáže? Asi všichni máme buď přímo, nebo zprostředkovaně nějakou neblahou zkušenost s povolováním stavby a rozhodováním stavebních úřadů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Církva 29.5.2021 20:37

S bydlením je u nás všechno naprosto špatně. Dnes jsem zjistil, že 3 pokoják 70m2 stojí 3 miliony někde v ČR a přes 6 v Praze. a to pozor, ne nové paneláky!!!

Jestli je to takhle, je to na defenestraci vlády, defenstraci managmentu ČNB, pro Ústavní soud platí máčení ve Vltavě a rány bičem i z jiných důvodů.

Problém je určitě ve výstavbě, ale i jak říká paní Šichtařová v nízkých úrokových sazbách na nákup starého bytu, ale vlastně ve všem.

Prostě, je to asociální civilizace. Nechápu jak můžou MiChPrDi řešit Čapí Hnízda a Fiala odvolání vlády ani sám neví proč. Jediní Piráti si alespoň problému všimli, ale ti jsou sami žabou na prameni složitých povolení a brždění výstavby.

J. Stehlik 30.5.2021 9:37

Je to o nastavení systému . Zustali jsme ve feudalismu , kde nemovitost je uložením peněz . Tudíž nikdo nic neprodává , nikam se nestěhuje za lepším , protože by měl vyšší náklady než když zustane v huře placené práci . 0,5 milonu prázdných nemovitostí to ukazuje a jejich hodnota stále roste . Obce nemají zájem na rozvoji , spíše shání dotace na cyklostezky a soukromý majetek je jen nutné zlo.

J. Urban 30.5.2021 19:09

Vsemocna ruka trhu. Dan z majetku se u nas v podstate neplati, proto muze nekdo v pohode mit 60 az 70 nemovitosti. Za urcitych podminek pak nemusi ani zdanovat prijem z pronajmu.

V. Kain 29.5.2021 13:13

Přebujelá byrokracie nese své ovoce.Nic jiného v tom není.

M. Šejna 29.5.2021 11:00

Autor tomu evidentně nerozumí.

Odvolávat se dokola proti stavebnímu povolení nejde. Lze to udělat pouze jednou. Po odvolání následuje řízení na krajském úřadě. Ten rozhodne a pokud se to stěžovateli nelíbí, musí podat žalobu k soudu.

Pro mě, jako člověka, který se stavařinou živí, je zásadní zavedení fikce souhlasu. Ta nám už urychlila stavební řízení dostatečně.

Ještě před 3 roky jsem čeakl na souhlas od odboru územního plánování celých 10 měsíců. Teď na to mají maximálně 2 měsíce a pokud to nestihnou, nastává "fikce souhlasu".

Fikce souhlasu urychlí stavební řízení podstatně víc, než to, pod koho budou stavební úřady patřit.

I. Schlägel 29.5.2021 12:43

Snad to přispěje ke zrychlení stavebního řízení. Optimisticky očekávám do pěti let další minimálně 2 novely a pozici skokana roku v rámci postupu ze 156. na pěkné 138. místo. Světu mír.

V. Šťastný 30.5.2021 6:45

Fikce souhlasu má úžasný, snad až nekonečný korupční potenciál. Na to, aby úředníkovi někdo pořádně vycpal kapsy úplatky stačí, aby nedělal nic. Fakt úžasná pomůcka.

J. Urban 30.5.2021 21:27

R^!

L. Viceníková 30.5.2021 7:10

Zjevně neznáte praxi. Já ano - pracuji tam. V drtivé většině kraje odvolání řeší tak, že rozhodnutí stavebního úřadu zruší - obvykle pro nějakou procesní chybu - a věc vrátí k novému projednání stavebnímu úřadu. A to i opakovaně. Takže klidně se řízení vleče i několik let - znám takové případy.

J. Urban 30.5.2021 21:30

Ano. Prave proto, ze stavebni urady v obcich jsou obsazene nekompetentnimi, casto zmanipulovanymi lidmi, kteri rozhoduji ne podle zakona, ale jak si preje pan starosta (mistostarosta, tajemnik, ...). A kdyz urednik pochybi, krajsky urad sice "na udani" vadne rozhodnuti zrusi, ale urednik nic, neni za svou praci prece odpovedny, pokud dostane financni postih, nasledujici mesic dostane odmenu ve vysi postihu a vesele si chybuje dal.:-/

F. Kusák 29.5.2021 9:18

Příprava Stavebního zákona trvala roky, protože se jedná o tzv. procesní zákon s vazbou na nepřeberné množství jiných zákonů a právních předpisů. V průběhu přípravy se k tomu mohli vyjádřit všichni a ministerstvo, a ty informace jsou k dispozici, na připomínky vstřícně reagovalo. Tedy pokud to neměnilo koncepci zákona. Nyní, když je vše hotovo, tak jako vždy, vidíme typický cirkus. Nářky různých zájmových a profesních skupin, lobbistů i úplných laiků neberou konce. A média jim účelově dávají prostor, protože to přeci připravilo Babišovo ministerstvo a je před volbami. Takže je lepší to shodit se stolu, ať si poradí velká koalice v novém parlamentu. Pořád mně přijde, že jsme idioti, kteří si nedovedou vládnout.

J. Urban 30.5.2021 21:31

Jj.

J. Nevrkla 29.5.2021 9:10

Nemohli bychom se podívat, jak to dělají tam, kde to dobře a rychle funguje?

M. Šejna 29.5.2021 11:04

všude, kde to dobře a rychle funguje, platí tento postup:

1) přinesete projektovou dokumentaci na stavební úřad se žádostí o stavební povolení

2) stavební úřad rozešle všem dotčeným organizacím požadavek na vyjádření do zákonem dané lhůty.

3) když se dotčené organizace do zákonem dané lhůty nevyjádří, bere to stavební úřad jako souhlas (fikce souhlasu).

Je to jednoduché až moc, a proto to donedávna u nás nebylo možné. ;-)

J. Lukavsky 29.5.2021 7:39

Ke stavbě by se měli vyjádřit samozřejmě všichni dotčení sousedé, hasiči, příroda.... ale naráz a jednou. A úměrně velikosti a významu stavby. A ne aby 10 minut před uplynutím lhůty přišla námitka, že tam žije ještěrka Adélka... pak 3 měsíce na zpracování a 10 minut před lhůtou přišla námitka, že tam žije střevlík Pepa.... a tak kolem dokola 15 let. Chtěl jsem postavit na své zahradě dřevěnou boudu na nářadí, bylo k tomu třeba 12 papírů, asi stejný počet na vysokorychlostní trať Praha - Vídeň. J.L. end

T. Kubín 29.5.2021 5:54

"Existuje někde nějaká studie, která by dokazovala, že lokální politici vstupují do povolování staveb? Zdržuje snad starosta vydání třeba územního rozhodnutí? Nic takového neexistuje." No tak to jste mne rozesmál. "Studie" možná neexistuje, ale existují rozhodnutí soudů, které popisují střet zájmů samosprávy ve stavebním (územním) řízení. No a potom existují zkušenosti tisíců lidé, kteří zajdou za starostou a ten s nimi zajde do vedlejších dveří a tak nějak po sousedsku to s tou paní ze stavebního dohodnou aby to bylo dobře pro všechny. A existuje zkušenost developerů, kdy je ti "volení" přimějí, aby do projektu nechali vstoupit jejich kámoše, jinak to přes SÚ neprojde. Nový stavební zákon budí odpor "komunálních politiků" proto, že ztratí vliv. A vliv jsou peníze.

Mimochodem - odjakživa si obce stěžovaly na to, že příspěvek na přenesený výkon státní správy je moc nízký, že doplácí. I ten váš Lukl. Tak teď už si nemusí stěžovat.

Ś. Svobodová 29.5.2021 12:04

Naprostý souhlas.

J. Urban 30.5.2021 19:07

Dost presne. Proto se obce zmene systemu tolik brani. Jen proste nerikaji pravdu, pochopitelne.